Choroby INTYMNE: Czy należy rozmawiać o nich ze swoim partnerem?

Infekcje pochwy zdarzają się niemal każdej kobiecie.
Choroby INTYMNE: Czy należy rozmawiać o nich ze swoim partnerem?
26.06.2012

Choroby intymne to dla każdej kobiety przyczyna wielu zmartwień. Oprócz wymiaru zdrowotnego, tego typu dolegliwości mają również wpływ na sferę psychiczną kobiet i ich postrzeganie siebie. Zdarza się, że panie, borykające się nawet z niegroźnymi infekcjami, czują się mniej atrakcyjne i tracą poczucie kobiecości.

- Choroby okolic intymnych, podobnie jak inne problemy zdrowotne, mogą wpływać na relacje z otoczeniem. Jak wynika z raportu kampanii ellen – Intymnie o równowadze, młode kobiety w wieku 20-30 lat (16%) są grupą, która najbardziej obawia się reakcji najbliższych osób na ich potencjalne problemy ze zdrowiem intymnym. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto ukrywać przed partnerem swoich problemów ze zdrowiem. Otwartość i szczerość warunkują wzajemne zaufanie i dobrą jakość relacji. Ponadto są szansą na uzyskanie cennego wsparcia od partnera – komentuje dr Aleksandra Borkowska.

Infekcja

Wsparcie za szczerość

Tematy związane z seksualnością i sferą intymną nadal wzbudzają u większości z nas zakłopotanie, a nawet niechęć do podejmowania rozmowy w tym obszarze. Nic więc dziwnego, że jeszcze trudniej jest nam przyznać się do krępującej dolegliwości intymnej. Szczególnie panie, dla których komfort fizyczny ma kluczowy wpływ na ich samoocenę i poczucie atrakcyjności, muszą uświadomić sobie, że mówienie partnerowi o swoich problemach intymnych pozwala uniknąć wielu stresujących sytuacji. Warto, by kobiety poznały wachlarz korzyści płynących z rozmowy z partnerem o swoich dolegliwościach.

-Unikniemy nieporozumień. Pamiętajmy, że wbrew kobiecym oczekiwaniom mężczyźni nie czytają w naszych myślach i ciężko jest im domyśleć się, z czego wynika nasze pogorszenie nastroju lub niechęć do zbliżenia. Wyjaśniając partnerowi, w czym tkwi problem, pozwolimy mu zmienić jego podejście, a tym samym unikniemy niepotrzebnych kłótni wynikających z niezrozumienia sytuacji.

Infekcja

-Wzmocnimy więzi. Szczerość wobec partnera w tak trudnej i krepującej dla nas sprawie nie jest czymś łatwym. Tym bardziej mężczyzna, któremu na nas zależy, powinien docenić ten trud. Przyznanie się do swoich problemów intymnych jest wyrazem naszego zaufania wobec ukochanego, które w dłuższej perspektywie może wzmocnić naszą relację z nim.

-Dowiemy się więcej o swoim partnerze. W zależności od tego, jak partner zareaguje na wiadomość o naszej chwilowej niedyspozycji, będziemy mogły stwierdzić, w jakich sytuacjach może być on dla nas oparciem w przyszłości. Jego pierwsza reakcja nie zawsze będzie taka, jakiej byśmy się spodziewały. Dajmy mu jednak chwilę na oswojenie się z nową sytuacją. Następnie powiedzmy o swoich odczuciach i oczekiwaniach.

Infekcja

-Dostaniemy wsparcie. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasz partner kompletnie nie ma pojęcia o dolegliwości, która nas trapi, nie rezygnujmy z jego wsparcia. Panowie dla dobra swojej partnerki potrafią naprawdę wiele. Jeśli sam nie będzie wiedział, jak nam pomóc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poradził się specjalisty lub trochę poczytał na ten temat. Czasami zdarza się, że mężczyźni stają się ekspertami w danym temacie kobiecym i sami podsuwają rozwiązania, np. unikanie sytuacji prowadzących do zakażeń lub profilaktykę poprzez stosowanie probiotyków.

Infekcje a współżycie

Infekcje intymne zdarzają się przynajmniej raz w życiu niemal każdej kobiecie. Nie są jednak i nie powinny być powodem do wstydu. Czasami bowiem wystarczy zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie lub osłabienie po przyjmowaniu antybiotyku, by rozwinęła się jakaś infekcja. Oprócz odpowiedniego dbania o higienę intymną, podczas leczenia konieczne jest czasowe zrezygnowanie ze stosunków seksualnych. Partner seksualny nie tylko powinien zrozumieć sytuację, ale również sam stosować się do zasad ograniczających ryzyko zakażenia. Infekcja nie musi być wcale traumatycznym przeżyciem dla kobiety, jeśli tylko jej mężczyzna wykaże się wyrozumiałością i wesprze partnerkę.

Zobacz także:

„Wyczułam w pochwie dziwną kulkę. Czy to może być RAK?” Odpowiedź GINEKOLOGA

Oliwia jest przerażona. Nasz ekspert rozwiewa jej wątpliwości.

Piersi na celowniku - biuściaste ciekawostki

Ile waży jedna pierś? Dlaczego niektóre kobiety rodzą się z trzema brodawkami? Poznaj odpowiedzi na te oraz inny pytania.

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
iwona (Ocena: 5) 29.02.2016 11:56
nie tylko rozmawiać z partnerem ale również go przeleczyć jeśli my mamy problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, a kiedy u mnie pojawiają się objawy infekcji zakładam na noc invag dopochwowy lek probiotyczny, tak przez siedem dni jak zalecono w ulotce i najczęściej problem znika, a kupuję go bez recepty w aptece
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2015 08:18
Rozmawiamy z mężem o wszystkim. Po stosunku profilaktycznie podmywam się i smaruje provag żelem w celu ochrony przed infekcjami. Żel łagodzi, nawilża i odświeża. Ostatnią infekcje intymną miałam w ciąży, była to grzybica, pamiętam że mąż leczy się razem ze mną.
odpowiedz
anakonda (Ocena: 5) 27.07.2015 22:20
ja z partnerem rozmawiam o wszystkim, rowniez o kobiecych infekcjach, ku mojemu zdziwieniu ten temat bardzo go zainteresowal, wiec szukalismy wspolnie dodatkowych info w tym temacie w necie, trafilismy na fajna stronke: lactovaginal.pl/choroby-kobiece,132/zmiany-w-wygladzie-sluzu-czy-zawsze-oznaczaja-infekcje-pochwy- z ktorej nawet on wiele zrozumial:) a ja dowiedzialam sie czym dokladnie jest infekcja pochwy i jak sobie z nia radzic!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.07.2012 13:37
Ja podziękowałabym mu za czujność i wybrała się do ginekologa - jeżeli ci na nim zależy to po co od razu ze związku zrezygnować, przecież to może być infekcja, którą łatwo wyleczyć i ciesz się, że twój facet ma szeroko otwarte oczy na te sprawy bo inny pewnie by tego nie zauważył
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2012 19:43
A co zrobić jeśli to facet odkrył, że jest u Was coś nie w porządku ? Na przykład po stosunku stwierdził, że to co zostało na gumce, jest inne niż dotychczas i wysyła Was do ginekologa. Mam teraz się wycofać ze związku, udawać, że jest w porządku czy zrobić jeszcze coś innego. Czuję się troszkę dziwnie, że to nie ja zauważyłam u siebie zmianę :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo