„Wyczułam w pochwie dziwną kulkę. Czy to może być RAK?” Odpowiedź GINEKOLOGA

Oliwia jest przerażona. Nasz ekspert rozwiewa jej wątpliwości.
„Wyczułam w pochwie dziwną kulkę. Czy to może być RAK?” Odpowiedź GINEKOLOGA
19.06.2012

Witam!

Gdy piszę ten list trzęsą mi się ręce. Od kilku dni nie mogę spać, cały czas myślę o tym, co odkryłam. Jestem przerażona...

Otóż tak się złożyło, że od pewnego czasu dokuczają mi infekcje intymne. Próbowałam leczyć się domowymi sposobami, ale na niewiele to się zdało. Wreszcie więc poszłam do ginekologa i ten przepisał mi specjalne globulki dopochwowe. Na początku nie miałam żadnych problemów z ich aplikacją, pewnego dnia jednak zauważyłam coś dziwnego.

Gdy wkładałam globulkę do pochwy natrafiłam na opór. Tak jakby ścianki pochwy zwęziły się albo coś tam w środku siedziało. Nagle wyczułam palcem twardą jak kość kulkę. Była wielkości orzecha włoskiego i znajdowała się około 5-7 cm od wejścia pochwy.

Porada ginekologa

Przerażona poszłam do mojego chłopaka. Nie wytrzymałam i rozryczałam się przy nim. Nagle przed oczami stanęła mi wizja raka. Poprosiłam Adama, żeby sprawdził, czy on też ją wyczuwa. No i niestety, tylko potwierdził moje obawy. Co więcej, powiedział, że czasem jak się kochamy to natrafia na jakiś opór, tak jakby coś tam w środku mojej pochwy było.

Co to może być? Na forum internetowym przeczytałam, że tak się zachowuje szyjka macicy, ale aż nie chce mi się w to wierzyć. Może to jakiś guz... Boję się najgorszego...

Oliwia (23 lata)

Porada ginekologa

Droga Oliwio,

Chociaż swoje wątpliwości będziesz mogła rozwiać w pełni tylko podczas wizyty u ginekologa, powinnaś pamiętać o jednym – pochwa nie jest zwykłym otworem bez dna. To bardzo elastyczny narząd, który w zależności od dnia cyklu zmienia swój wygląd oraz właściwości.

Podobnie zresztą jak szyjka macicy, która znajduje się u jej końca. Przed owulacją oraz kilka dni po niej, narząd ten bardzo się obniża oraz twardnieje. Najprawdopodobniej więc, „kulka”, którą wyczułaś w swojej pochwie to było nic innego, jak właśnie szyjka macicy.

Kanał łączący pochwę z jamą macicy można bardzo łatwo wyczuć palcami. Samobadanie tego miejsca to zresztą jedna z metod naturalnego planowania rodziny.

Na wszelki wypadek zachowaj jednak czujność, ponieważ...

Porada ginekologa

Kobieca wagina to niezwykle skomplikowany twór. Oprócz szyjki macicy kryje się w niej na przykład tzw. gruczoł Bartholiniego. Zapalenie tego narządu może doprowadzić do powstania w pochwie ropnego zgrubienia, które również będzie wyczuwalne palcem. W takim przypadku zazwyczaj kieruje się pacjentkę na zabieg chirurgiczny.

Jeżeli chodzi o nowotwór pochwy, którego tak bardzo się obawiasz, mogę Cię uspokoić. Schorzenia tego typu występują niezwykle rzadko i zazwyczaj towarzyszą im dosyć charakterystyczne objawy, takie jak samoistne krwawienia oraz silne bóle w dole brzucha.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Piersi na celowniku - biuściaste ciekawostki

Ile waży jednak pierś? Dlaczego niektóre kobiety rodzą się z trzema brodawkami? Poznaj odpowiedzi na te oraz inny pytania.

Infekcje intymne - fakty & mity

Zakażenia układu moczowo-płciowego są częstym problemem wielu kobiet. Sprawdź swoją wiedzę na ich temat.

Komentarze (53)

Ocena: 5 / 5
maju (Ocena: 5) 12.05.2018 06:30
bo to jest normalne ja tez mam..
odpowiedz
mika (Ocena: 5) 20.06.2015 00:04
dziewczyny to szyjka macicy
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 08.03.2015 19:55
Mam tak samo, mam to cały czas bardzo obawiałam sie co to jest. Jestem skłonna do małych zakażeń i do uplaw, chyba bez ginekologa sie nie obejdzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2014 17:33
w pochwie wyczulam kulke miekka przy myciu mialam infekcje wiec aplikowalam globulki to nie jest bolesne ale sie martwie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2014 17:28
w pochwie wyczulam miekka kulke mialam infekcje i aplikowalam leki dopochwowe po dwoch dniach to sie zrogilo co to moze byc
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo