Piersi na celowniku - biuściaste ciekawostki

Ile waży jednak pierś? Dlaczego niektóre kobiety rodzą się z trzema brodawkami? Poznaj odpowiedzi na te oraz inny pytania.
Piersi na celowniku - biuściaste ciekawostki
12.06.2012

Piersi to naturalny atrybut każdej kobiety, jednak rzadko bywamy z ich wyglądu zadowolone. Nasz biust jest dla nas zazwyczaj za mały, za duży, zbyt obwisły, nierówny… Ten fragment ciała może przysparzać wiele problemów.

Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się naszemu największemu symbolowi kobiecości i raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości!

Piersi

Czy rozmiar miseczki stanika może zależeć od naszego miejsca zamieszkania?

Naukowcy nie mają wątpliwości, biusty, tak zresztą jak męskie przyrodzenia, mają swoją narodowość. Rozmiar piersi w dużej mierze zależy bowiem od pochodzenia danej kobiety. Kto więc przoduje w rankingu na największe piersi? Okazuje się, że najbardziej pokaźnym biustem mogą pochwalić się mieszkanki Europy i północnej Azji, a najmniejszy rozmiar stanika noszą Australijki.

Jak długo rosną kobiece piersi?

Powszechnie uważa się, że piersi rozwijają się dopiero w okresie dojrzewania. Tymczasem początkowy etap ich rozwoju odbywa się jeszcze przed narodzeniem, kiedy płód liczy pięć miesięcy. Za pierwszy okres aktywnego wykształcania się biustu przyjmuje się natomiast czas, gdy dziewczyna kończy 12-16 lat. W okolicy piersiowej gromadzi się wówczas tkanka tłuszczowa, a gruczoły piersiowe rozrastają się. Warto jednak pamiętać, że kobiecy biust zmienia się przez całe życie. Niektóre panie zauważają na przykład, że ich piersi powiększyły się wraz z rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego. Duży wpływ ma tutaj również ilość przebytych ciąż oraz przyjmowanie hormonów. Więcej na temat rozmiaru piersi tutaj...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Infekcje intymne - fakty & mity

Zakażenia układu moczowo-płciowego są częstym problemem wielu kobiet. Sprawdź swoją wiedzę na ich temat.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? STRÓJ, HIGIENA, NOTATKI (przed badaniem)

Właściwa troska o zdrowie intymne wymaga świadomego podejścia do badań.

Piersi

Ile waży jedna pierś?

Chociaż wszystko zależy tutaj oczywiście od rozmiaru biustu oraz ogólnej wagi kobiety, naukowcom udało się ustalić uśrednioną wagę kobiecej piersi. Przyjmuje się więc, że przeciętna pierś waży ok. 0,5 kg. Niemały ciężar musimy dźwigać na co dzień!

Dlaczego niektóre kobiety rodzą się z trzema brodawkami?

Szacuje się, że taka przypadłość dotyka jednej na dwieście kobiet. Naukowcy przypuszczają, że jest to pozostałość ewolucyjna, efekt pokrewieństwa z innymi ssakami, które mają po kilka par sutków, aby wykarmić liczne potomstwo. Ponieważ kobieta rodzi zwykle jedno dziecko, nie potrzebne są jej dodatkowe piersi.

Piersi

Naturalna asymetria

Czy wiesz, że żadna kobieta nie ma dwóch identycznych piersi. Drobne różnice w ich rozmiarze to zjawisko zupełnie naturalne. Co ciekawe, zwykle bywa tak, że to lewa pierś jest nieznacznie większa od tej umiejscowionej po prawej stronie. Ten problem w szczegółach opisała nasza Czytelniczka, której jedna pierś ma rozmiar A, a druga E.

Zagadkowa wielkość sutków

Nie tylko piersi różnią się między sobą kształtem i rozmiarem. Drobne różnice w budowie zauważyć można również w obrębie kobiecych sutków. Ich wygląd zmienia się zresztą pod wpływem wielu czynników. A wszystko dlatego, że ludzką brodawkę otaczają drobne mięśnie, które na skutek dotyku czy zmiany temperatury kurczą się lub powiększają. Widoczne jest to zwłaszcza w trakcie podniecenia, kiedy to kobiece sutki wydłużają się o prawie centymetr.

Piersi

Wydzielina z brodawki – czy to normalne?

Biała lub kremowa występująca tuż po owulacji nie powinna być powodem do niepokoju. Warto bowiem pamiętać, że kobiece sutki to nic innego, jak gruczoły, w których obecność specyficznych wydzielin jest całkowicie naturalna. Powodem do niepokoju może być jednak wyciek zabarwiony krwią. W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Dlaczego piersi bolą?

Bóle w okolicach biustu to następstwo wahań hormonalnych dokonujących się w organizmie kobiety. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się zwykle kilka dni przed miesiączką i nie warto się nimi zbytnio przejmować. Do lekarza powinniśmy pójść wtedy, gdy dokucza nam ból tylko jednej piersi.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2012 21:13
Polecam ! www.youtu.be/m_2pAO-aHtY
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2012 21:04
Chcecie co miesiąc dostawać darmowe kosmetyki do przetestowania? Bez żadnych ukrytych opłat! Ja już mam swoje pudełko. Zarejestrujcie się na s h i n y b o x. p l/? ref=8c22f87 (usuń spacje)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2012 11:30
na poprawę kształtu i wielkosci działa dobrze [przynajmniej tak mi się wydaje :p] serum różowe z eveline; czy któras z was znalazła może cos jeszce lepszego?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 13.06.2012 20:25
czyli jestem jedną z pewnych 200 kobiet ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.06.2012 11:56
Martwić sie jak boli jedna pierś?Mnie boli zawsze przed okresem zawsze w tym samym miejscu tylko lewa pierś,powinnam się niepokoić?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo