Infekcje intymne - fakty & mity

Zakażenia układu moczowo-płciowego są częstym problemem wielu kobiet. Sprawdź swoją wiedzę na ich temat.
Infekcje intymne - fakty & mity
05.06.2012

Na temat higieny intymnej krąży bardzo dużo różnorodnych opinii. Jedne są słuszne, a inne zupełnie nieprawdziwe. Warto wreszcie oddzielić prawdę od mitów. Niewłaściwa higiena intymna może być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem. Dobrze więc sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, żeby w przyszłości, dbając o swoje zdrowie, nie popełniać niepotrzebnych błędów!

Dojrzałe kobiety są bardziej narażone na infekcje pochwy, niż nastolatki – MIT

Fakt jest taki, że najczęściej na tego rodzaju infekcje cierpią zarówno panie w okresie menopauzy (ponieważ mają wówczas obniżony poziom estrogenów), jak i młode kobiety. W tym drugim przypadku ogromny wpływ na problemy ze zdrowiem intymnym, mają takie czynniki jak: nieregularny tryb życia, niedożywienie, czy choćby ciąża.

Infekcje intymne mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – PRAWDA

Nasze ciało to niesamowicie złożony system, kiedy więc szwankuje w nim jeden narząd, „odczuwają” to również pozostałe. Warto o tym pamiętać głównie wtedy, gdy dopadnie nas infekcja pochwy i sromu. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą bowiem przedostać się do jajowodów i jajników, wywołując tym samym groźne zapalenie przydatków, a nawet sepsę.

Wakacje

Słodycze nie mają wpływu na infekcje intymne – MIT

Niestety, mamy złą wiadomość dla wszystkich kobiet, które uwielbiają słodkości. Zbyt duża ilość niezdrowych przekąsek w diecie nie tylko sprzyja tyciu, ale także rujnuje zdrowie intymne. Dzieje się tak za sprawą cukru, który prowadzi do nadmiernego rozwoju drożdżaków w pochwie oraz do infekcji. Warto zatem wzbogacić swoje codzienne menu o świeże warzywa i owoce.

Nawet jeśli będziesz odpowiednio dbała o higienę intymną, i tak możesz złapać infekcję - PRAWDA

Chociaż regularne przestrzeganie podstawowych zasad higieny intymnej pozwala w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zakażenia groźnymi drobnoustrojami, to jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zagrożenia. Nie można bowiem zapominać, że na nasze zdrowie intymne wpływa bardzo wiele czynników, takich jak chociażby stres, niezdrowy tryb życia, czy niepełnowartościowa dieta. Do tego dochodzą jeszcze zaburzenia hormonalne oraz mechaniczne urazy i otarcia.

Wakacje

Infekcje intymne można leczyć w czasie menstruacji – MIT

Jeśli kuracja przebiega z zastosowaniem leków dopochwowych, to ich aplikowanie podczas miesiączki mija się z celem. Krew menstruacyjna sprawia bowiem, że lek wypływa z pochwy. Nie ma jednak żadnych medycznych przeciwwskazań odnośnie kuracji doustnej.

Intymne dolegliwości częściej dopadają kobiety, które są na diecie – PRAWDA

Powód jest bardzo prosty. Osoby, które ograniczają spożywanie niektórych produktów nie dostarczają do swojego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W rezultacie, osłabiony organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, w tym również choroby intymne. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza wegetarianki.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? STRÓJ, HIGIENA, NOTATKI (przed badaniem)

Właściwa troska o zdrowie intymne wymaga świadomego podejścia do badań.

Tampony – instrukcja obsługi kryzysowej

Co zrobić, gdy urwie się sznureczek?

Komentarze (33)

Ocena: 5 / 5
anna (Ocena: 5) 03.09.2013 10:53
ja bym podczas wakacji zastosowała provag. tez probiotyk ginekologiczny, ale doustny. chroni układ moczowo-płciowy i pokarmowy. poza tym nie trzeba go trzymać w lodówce.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2012 19:57
Wyjeżdżam teraz do Egiptu i obowiązkowo zabieram ze sobą lactovaginal, boję się infekcji, bo kiedyś już miałam i przez 6 miesięcy się leczyłam. Zrobię sobie teraz 10 dniową kurację i po powrocie również. Wakacje będą udane:):)plaża, morze, drinki:):)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2012 22:10
weź koniecznie probiotyk w podróż, a przed nią też możesz sobie zrobić krótką kurację probiotykiem, weź też coś do smarowania - clotrimazolum czy provag żel - ten drugi ma lepsze opakowanie z pompką:))wybór należy do ciebie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2012 14:18
wróciłam własnie z wakacji z niespodzianka w postaci bakterii - biorę antybiotyk -to nic przyjemnego leczyć się z takich rzeczy -następnym razem nie będę głupia i wezmę ze sobą probiotyki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.07.2012 00:10
Probiotyki to teraz standard, staja sie wszechobecne i bardzo dobrze. Ja jestem dosc leniwa i zapominam o połykaniu tabletek dlatego stosuje provag żel. Łatwa aplikacja, stosuje po kąpieli na noc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo