Tampony – instrukcja obsługi kryzysowej

Co zrobić, gdy urwie się sznureczek?
Tampony – instrukcja obsługi kryzysowej
22.05.2012

Tampony uznawane są za najwygodniejszy sposób ochrony przed krwawieniem miesiączkowym. Mimo tego jednak, nadal wiele młodych dziewczyn, a często również starszych kobiet ma spore opory przed ich stosowaniem. Czy słusznie?

Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tą problematyczną kwestią!

Jak prawidłowo włożyć tampon, czyli krótka instrukcja obsługi....

1. Dobierze odpowiedni rozmiar (gdy jest to twoja pierwsza aplikacja, wybierz tampon w rozmiarze mini)

2. Przed zastosowaniem dokładnie umyj ręce

3. Zdejmij osłonkę tamponu (zwróć uwagę, że zwykle składa się ona z kilku części)

4. Rozprostuj sznureczek i sprawdź, czy nie jest zerwany

5. Odpręż się, rozluźnij, następnie jedną ręką lekko rozchyl wargi sromowe, a palcem wskazującym drugiej ręki wprowadź tampon do środka.

6. Wsuń tampon tak daleko, jak tylko będzie to możliwe (gdy poczujesz opór, zmień nieco kąt pod którym wkładasz tampon)

7. Na koniec upewnij się, czy sznureczek tamponu znajduje się na zewnątrz

Tampon

Pociągasz za sznureczek, ale tampon nie chce wyjść – co dalej?

Dzieje się tak głównie, gdy tampon nie jest jeszcze dobrze nasiąknięty. Nie warto więc wyjmować go przed upływem minimum 2-3 godzin. Dopiero po takim czasie tampon zrobi się odpowiednio miękki, mokry i śliski, dzięki czemu jego wyciągnięcie będzie dużo prostsze.

Czy może zdarzyć się, że tampon dostanie się zbyt głęboko?

Nie musisz się tym martwić z dwóch powodów. Po pierwsze, sznureczek do usuwania tamponu jest na tyle długi, że zawsze jest widoczny. Po drugie, tampon nie może zgubić się wewnątrz ciała, ani przypadkowo dostać się do macicy. Ujście szyjki macicy jest zbyt wąskie, aby mógł się przez nie przedostać.

Tampon

Czy można używać tamponów, jeśli jest się dziewicą?

Możesz stosować tampony nawet jeśli dopiero zaczęłaś miesiączkować. Fałd błony śluzowej otaczający ujście pochwy, ma naturalny otwór, przez który odpływa krew menstruacyjna. Na początku pierwszej miesiączki błona dziewicza jest na ogół na tyle miękka i elastyczna, że nie uszkadzając jej, możesz stosować tampony w mniejszych rozmiarach.

Aplikacja tamponów: KWESTIE SPORNE

Zakładać na noc czy nie? - Zdania specjalistów są podzielone. Jedni twierdzą, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby zakładać tampon na noc, jeżeli tylko będziemy pamiętały o natychmiastowym usunięciu go zaraz po przebudzeniu. Inni natomiast są przekonani, że tampony należy wymieniać zdecydowanie częściej niż co 8 godzin, w przeciwnym przypadku może to doprowadzić do rozwoju wielu groźnych infekcji.

Tampon

Czy wprowadzenie tamponu do pochwy powinno boleć?

Prawidłowo założony tampon jest kompletnie niewyczuwalny (gdy jest inaczej, to sygnał, że za płytko go włożyłaś). Zwykle kobiety nie skarżą się również na ból podczas jego aplikacji. Pewien dyskomfort mogą jednak odczuwać osoby, u których zakładanie tamponu wywołuje spory stres. Olbrzymie napięcie mięśni sprawia, że czynność ta staje się bardzo nieprzyjemna. Ból podczas zakładania tamponu może wystąpić również wtedy, gdy kobieta cierpi na różne schorzenia ginekologiczne takie, jak na przykład vulvodynia.

Co zrobić, gdy urwie się sznureczek?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Tampon można z powodzeniem usunąć palcami. Najważniejsze jednak, abyś poczekała do momentu, gdy będzie on w pełni nasączony. Teraz przykucnij nad sedesem i napręż mięśnie jak przy wypróżnianiu. Następnie wsuń palce do pochwy i staraj się uchwycić tampon. Dopiero gdy okaże się, że nie możesz sama go usunąć, skontaktuj się z ginekologiem. Pamiętaj jednak, że sytuacje z wadliwym sznureczkiem zdarzają się niezwykle rzadko!

Tampon

Obfite miesiączki kontra tampony - Jedną z obaw dotyczących używania tamponów jest ta, że środek ten może blokować wydalanie wydzieliny miesiączkowej, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z ofita menstruacją, której oprócz zwykłego krwawienia, towarzyszą tzw. skrzepy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w takich przypadkach może dojść do cofnięcia się wydzieliny do jajowodów, co w rezultacie wywoła endometriozę. Pogląd ten nie został jednak oficjalnie potwierdzony przez medycynę.

Czy tampony wywołują infekcje? - Producenci tamponów przekonują, że środki te wytwarzane są z materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi bakterii i nie mają wpływu na naturalną mikroflorę wewnątrz pochwy. Niektórzy ginekolodzy mają jednak odmienne zdanie i na wszelki wypadek, pacjentkom, które cierpią na nawracające infekcje, zalecają stosowanie podpasek.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Antykoncepcja po porodzie (jak się zabezpieczyć, żeby znowu nie zaciążyć?)

Kiedy maluch pojawi się na świecie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed kolejną ciążą.

Spermicydy, czyli zabójcy plemników

Jakie zalety mają globulki, pianki, kremy i tabletki dopochwowe? Ile kosztują? Dla kogo są wskazane?

Komentarze (39)

Ocena: 4.9 / 5
kajka (Ocena: 5) 01.10.2017 14:51
Na stronie o.b. można znaleźć filmik instruktażowy i porady dotyczące tego, jak bezpiecznie i bezproblemowo założyć tampon: http://nastolatki.myob.pl/jak-zaaplikowac-tampon Nie jest to trudne :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 10.11.2015 14:10
Mnie bardzo ale to bardzo boli poniewasz moje krwAwienie jest mocne i tampon
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2012 00:25
Drogi papilocie! Dziękujemy serdecznie za przepisanie ulotki OB ;/
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 21:34
teraz są fajne tampony z probiotykiem. można je kupić w aptece i dzięki temu w ogóle nie dochodzi do infekcji pochwy. super są:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 02:50
NIEWYOBRAZAM SOBIE ZYCIA BEZ TAMPONOW!!!!!!!!!! STOSUJE JE JUZ WIELE LAT DBAM O HIGIENE I NIGDY NIE MIALAM NAJMNIEJSZYCH PROBLEMOW......JESLI SIE JE REGULARNIE WYMIENIA I DBA O HIGIENE OSOBISTA NIC SIE NIE DZIEJE A KOMFORT JEJ NIESAMOWITY TEGO W ZYCIU NIE DA ZADNA PODPASKA!!!!!!!!!!!!!!!!! PODPASKA TO COS CO MOZNA UZYWAC RAZ NA JAKIS CZAS JAK JEST SIE W DOMU A TAK TO TYLKO I WYLACZNIE TAMPON!!!!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo