Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty, a jakich lekarzy unikać jak ognia!
Jak znaleźć dobrego ginekologa?
24.04.2012

Wizyta u ginekologa to dla każdej kobiety bardzo duże przeżycie. Niektóre młode dziewczyny często odkładają ją tak długo, jak tylko się da. Na samą myśl o fotelu ginekologicznym robi im się słabo. A wszystko dlatego, że obawiają się bólu podczas badania albo wstydzą się rozebrać przed zupełnie obcą osobą.

Sytuacja ta wyglądałaby jednak zupełnie inaczej, gdyby udało im się znaleźć odpowiedniego specjalistę. Trafienie na miłego i solidnego ginekologa to jednak niełatwa sprawa... Czym więc powinniśmy kierować się przy wyborze specjalisty? Oto kilka wskazówek!

Znajdź dobre źródło informacji

Szukając odpowiedniego ginekologa, warto zasięgnąć opinii innych kobiet. Najlepiej zacząć od swojej mamy lub cioci. Te z pewnością mają lekarza, do którego zgłaszają się od lat i którego darzą zaufaniem.

Dobrym pomysłem jest również rozmowa z koleżankami, które chętnie podzielą się opiniami na temat swoich lekarzy i polecą bądź odradzą gabinet jednego z nich.

Ostatecznością powinno być szukanie adresów na forach internetowych. Tutaj zawsze znajdą się osoby, które będą miały odmienne zdanie na temat danej osoby. Czytając takie skrajnie opinie, możemy popaść w jeszcze większą dezorientację.

Ginekolog

Wybrać kobietę czy mężczyznę?

Podczas pierwszej wizyty na pewno łatwiej jest się rozebrać przy kobiecie. Dziewczyny poczują się mniej skrępowane, co zmniejszy stres związany z badaniem. Później, gdy oswoją się z jego przebiegiem, a intymne pytania przestaną wydawać się im kłopotliwe, być może zechcą odwiedzić mężczyznę. Wiele kobiet jest zdania, że panowie są delikatniejsi, bardziej życzliwi i wykazują większe zainteresowanie pacjentką.

Państwowa wizyta kontra prywatne konsultacje

Jeśli zależy nam na spokojnej wizycie, podczas której możemy zadawać wiele pytań (i uzyskać na nie wyczerpującą odpowiedź), zdecydujmy się na prywatną wizytę. Wśród kobiet panuje również przekonanie, że w poradni prywatnej specjalista jest znacznie przyjemniejszy, sympatyczniejszy i – bardziej przykłada się do badania niż lekarz, który przyjmuje w przychodni.

Pamiętajmy jednak! Prywatne konsultacje odbywają się zwykle w godzinach popołudniowych, kiedy to specjaliści wracają ze swoich całodniowych dyżurów i są już nieco zmęczeni ogromem zajęć. Poza tym, wizyta prywatna to spory wydatek.

Ginekolog

Takich lekarzy szukaj...

Chociaż każda kobieta ma nieco inne oczekiwania odnośnie wizyty u ginekologa, to jednak istnieje pewien zestaw cech, które powinien posiadać idealny lekarz. Oto najważniejsze z nich:

Zaangażowanie – Wizyta u dobrego lekarza nie powinna trwać nie krócej niż 20 minut. Podczas spotkania lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący twojego stanu zdrowia, specjalista nie powinien bagatelizować żadnych objawów. Idealny fachowiec zawsze zleca także dużo badań, tak na wszelki wypadek...

Kompetencja – Idealny ginekolog posiada odpowiednie wyczucie. Potrafi prowadzić z pacjentką swobodną rozmowę, nie przekraczając przy tym granic przyzwoitości. To osoba, którą można zapytać o wszystko, nie obawiając się przy tym zgryźliwych uwag czy też niestosownych żartów.

Poczucie bezpieczeństwa – Idąc na wizytę do specjalisty, powinnyśmy czuć się całkowicie pewnie. Mieć świadomość, że lekarz będzie podczas badania bardzo delikatny, a w trakcie rozmowy wykaże się cierpliwością i pogodą ducha. Dobry ginekolog to również osoba, która zawsze podchodzi do nas z szacunkiem.

Ginekolog

Jakich ginekologów powinnaś kategorycznie unikać?

Daj sobie spokój z lekarzem, który:

- Podczas wizyty był niemiły, opryskliwy, wyraźnie wyładowywał na Tobie swoje frustracje

- Czułaś się przy nim skrępowana, nie potrafiłaś rozmawiać o bardzo intymnych problemach

- Był zbyt wyluzowany, irytowały cię jego żarty i komentarze

- Nie chciał zlecić badań, na których bardzo Ci zależało

- Starał się jak najszybciej pozbyć się ciebie z gabinetu, mówiąc, że ma dużo pacjentek

- Straszył cię niepotrzebnie, nie potrafił rozwiać twoich obaw, ignorował zadawane pytania

- Nie potrafił utrzymać na wodzy emocji, nakrzyczał na ciebie, wyrzucił z gabinetu...

Wybór ginekologa to bardzo ważna decyzja. W trosce o nasze zdrowie, warto podjąć ją z głową!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Gumka pękła, refleks zawiódł? Spokojnie, kurier doręczy pigułkę PO do domu w 2 h!

Kurier doręczy tabletkę już dwie godziny po zamówieniu!

7 WSKAZÓWEK, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych? STOP zakażeniom!

Zakażenia układu moczowo-płciowego są częstym problemem wielu kobiet.

Komentarze (26)

Ocena: 4.85 / 5
ZORRO (Ocena: 1) 15.07.2017 02:13
Dobry ginekolog to ten który zagląda wszędzie tylko nie do cipki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.11.2016 12:44
ja mam takie poczucie, że między ginekologiem a pacjentem powinna być chemia, mam na myśli, że muszą znaleźć wspólny język, tak było ze mną, byłam u kilku ginekologów i moja przyjaciółka poleciła mi swoją pani ginekolog i tak własnie trafiłam do dr Bonarek -Sztaby. Ale jeśli się krępujecie to zapytać to są zarówno czarne jak i białe listy ginekologów + zawsze jest informacja medyczna, w wawie to infomed. Tam wypytają i kierują do najbliższego dobrego specjalisty.
odpowiedz
luiza (Ocena: 5) 25.09.2014 16:15
ja tam nie wierzę, w te wszystkie rankingi lekarzy, te opinie o lekarzach są tak wymuskane i merytorycznie nijakie, że mam wrażenie, że pisała je jedna osoba. Podobnie jak komentarz miśki. Normalnie nie idzie się ciemno do lekarza, a przynajmniej ja jak szukałam ginekologa, to pytałam przyjaciółki, jak już brać rekomendację to od najbliższych.
odpowiedz
miśka (Ocena: 5) 14.09.2013 22:34
w warszawie polecam dr milewczyka. znalazłam go przez ranking.abczdrowie.pl i to był strzał w 10
odpowiedz
przyjaznygin.pl (Ocena: 5) 05.04.2013 15:30
Podziel się z nami swoimi przeżyciami. Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON oraz organizacja Kampania Przeciw Homofobii zapraszają do wzięcia udziału w projekcie - Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej, którego celem jest poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów/ginekolożki. Do wypełnienia ankiety zapraszamy osoby od 12-ego roku życia, kobiety z niepełnosprawnościami oraz osoby LBTQ. Anonimowa ankieta dostępna jest na stronie: www.przyjaznygin.pl, zarówno dla osób, które chodzą na wizyty ginekologiczne regularnie, były raz, chodzą sporadycznie, czy też nigdy nie były. Każda opinia jest ważna, Twoja również!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo