Menopauza - 8 pytań i odpowiedzi specjalisty

To jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety, ponieważ wiąże się z rewolucyjnymi zmianami w organizmie. Nasz ginekolog odpowiada na najtrudniejsze pytania związane z przekwitaniem.
Menopauza - 8 pytań i odpowiedzi specjalisty
16.10.2008

Czy menopauza to to samo, co przekwitanie i klimakterium?

"Według ścisłej, medycznej definicji, termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Przekwitanie, inaczej klimakterium, to czas wygasania czynności jajników, czyli okres kilku lat przed i po menopauzie".

Kiedy zaczyna się klimakterium?

"Najczęściej występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Średnio, u kobiet w Polsce, ostatnia miesiączka występuje około 50-ki. Pamiętajmy jednak, że objawy przekwitania utrzymują się w organizmie kilka lat przed i nawet kilkanaście lat po menopauzie. Wiąże się to z postępującym spadkiem produkcji hormonów jajnikowych, głównie estrogenów".

Czy to prawda, że im wcześniej kobieta zaczęła miesiączkować, tym wcześniej wkroczy w okres menopauzalny?

"Czas pierwszej miesiączki nie ma żadnego wpływu na okres wystąpienia menopauzy. Dużą rolę odgrywa za to nasz tryb życia. Statystyki pokazują, że Polki nie dbają o siebie dostatecznie dobrze i podczas gdy Francuzki czy Niemki ostatnią miesiączkę mają w wieku 52 lat, my 3 lata wcześniej".

Czy w okresie przekwitania można zajść w ciążę?

"Tak, ponieważ przed wystąpieniem menopauzy (45 - 50 lat) kobieta miesiączkuje, tyle że nieregularnie. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża w tak późnym wieku jest niebezpieczna – zarówno dla dziecka, jak i dla matki".

Czy to reguła, że kobiety w trakcie przekwitania zaczynają gwałtownie tyć?

"Niestety, w trakcie klimakterium spowalnia się przemiana materii. W efekcie, nadwyżki kalorii odkładają się na brzuchu, udach i biodrach. Aby tego uniknąć, warto zmniejszyć codzienną dietę (do około 1600 kcal) i dużo się ruszać".

Mówi się, że w okresie menopauzalnym spada libido. Czy to prawda?

"Z fizjologicznego punktu ochota na seks jest taka sama, ale na libido kobiety wpływają również inne czynniki. W okresie przekwitania panie czują się mniej atrakcyjne, miewają gorsze samopoczucie, kłopoty ze snem oraz borykają się z zapaleniem i suchością pochwy. Jeśli kobieta radzi sobie z tymi problemami, to z pewnością prowadzi udane życie erotyczne".

Czy palenie papierosów przyspiesza menopauzę i nasila jej objawy?

"Tak. Nikotyna spowalnia produkcję estrogenów, a czasami powoduje nawet niedotlenienie i uszkodzenie jajników. Palenie papierosów w tym okresie może również skutkować gorszym samopoczuciem".

Czy w czasie klimakterium zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca?

"Tak, ponieważ w momencie spadku poziomu kobiecych hormonów wzrasta stężenie złego cholesterolu, co sprzyja pojawieniu się miażdżycy, chorób niedokrwiennych serca i zawałów".

Polecane wideo

Komentarze (40)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2016 13:16
Na pierwsze symptomy menopazu mogą pomóc delikatne preparaty oparte na żeńskich fitoestrogenach np ligunin czy menoprim, w tej najgorszej fazie poza terapią hormonalną nic nie pomoże :(
odpowiedz
kamila (Ocena: 5) 25.06.2016 19:54
Sep niemiecki wie kiedy druga tura goszczenia sir konczy koniec 10 lipca I przerwa jest juz po kici anielicy dorwie mie jak sie dowie ze kicia jest niemka z rodu niemieckiego .
odpowiedz
kamila (Ocena: 5) 25.06.2016 19:47
Sep niemiecki na pewno kicie niemiecko wy weszy ? Kicia ma zle przeczucie ? Po goszczeniu sep niemiecki nieodpusci ? Miau sep niemiecki wszystko sprawdza bo ma dobry wech .na poczatku lipca mie do rwie ?
odpowiedz
klara (Ocena: 5) 25.06.2016 16:31
Tamtych niemcow nie bedzie ? Bo albo urlopuja albo sie goszcza ? Mie kici puzniej tez nie bedzie bo bende urlopowac ,A z urlopu wpadne do dziadkow ,wiec na slubach polskich nie bede ? Wekowanie mam pozatym !
odpowiedz
klarA (Ocena: 5) 25.06.2016 14:35
Kicia juz z spowrotem ? Co za upal goszczenie juz sie rozpoczelo 2 dzien ? Ziemniaku wstawiam ,Spiro obowiazkow ? Miau ,na upal nie wychodze niemcy ?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie