7 WSKAZÓWEK, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych? STOP zakażeniom!

Zakażenia układu moczowo-płciowego są częstym problemem wielu kobiet.
7 WSKAZÓWEK, jak zapobiegać infekcjom miejsc intymnych? STOP zakażeniom!
17.04.2012

Tylko około 40 proc. Polek, podejrzewając infekcje miejsc intymnych, od razu zgłasza się do lekarza – wynika z raportu kampanii ellen–Intymnie o równowadze. Niestety nieskonsultowane i długo występujące zakażenia trudno jest wyleczyć, a dodatkowo już raz przebyta infekcja ma tendencje do nawrotów. Warto zatem zastosować dawno znane powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

- Jako lekarz zdaję sobie sprawę, że kobiety nie są w stanie uniknąć wszystkich przyczyn infekcji miejsc intymnych. Powiedziałbym wręcz, że część z nich wymuszałaby zmianę trybu życia kobiet, na co nowoczesna kobieta często nie chce i nie musi się godzić – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. - W takich sytuacjach warto zadbać o równowagę flory bakteryjnej pochwy, która będzie chronić organizm przed czynnikami wywołującymi choroby. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek.

Kąpiel

Codziennie

1. Przede wszystkim zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych

Myj miejsca intymne dwa razy dziennie lub wtedy, kiedy odczuwasz dyskomfort (najlepiej preparatami z pH 5,5). Pamiętaj, by myć się i wycierać „od przodu do tyłu”. Płyn najlepiej rozprowadzać dłonią, ponieważ na gąbkach i myjkach zbierają się bakterie, a następnie spłukiwać bieżącą wodą. Warto przeznaczyć osobny ręcznik specjalnie do miejsc intymnych i dbać o to, by był suchy przed użyciem.

2. Dbaj o czyste ręce

Na skórze rąk znajdują się ogromne ilości bakterii, które mimo naturalnego występowania na skórze, jeżeli występują w nadmiarze w środowisku błony śluzowej pochwy, mogą powodować dyskomfort lub rozwój infekcji układu moczowo-płciowego. Dlatego myj dokładnie ręce zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych.

Kąpiel

Podczas menstruacji

1. Zmieniaj środki higieniczne odpowiednio często

Decydując się na określony środek higieniczny, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Najczęściej podawany maksymalny czas stosowania jednego tamponu to 6 godzin w dzień i do 8 godzin w nocy, jednak warto zwrócić uwagę, że częstotliwość wymieniania tamponu zależy od jego chłonności i intensywności krwawienia. Szereg badań sprawdzających bezpieczeństwo stosowania tamponów wykazał, że ich prawidłowe użycie w czasie menstruacji nie powoduje podrażnień ani stanów zapalnych narządów rodnych. Bezpieczeństwo używania tamponów potwierdza również Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Możesz je więc stosować przez całą menstruację. Warto tylko, jeżeli masz taką możliwość, podmywać się przy każdej zmianie środka higienicznego.

2. Stosuj probiotyk w tamponie

Pomaga on utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy podczas menstruacji, kiedy jest ona najbardziej narażona na działanie czynników chorobotwórczych. Dodatkowo dzięki długotrwałej kolonizacji kultur bakterii Lacto Naturel jesteś chroniona przez pozostałe dni cyklu i po kolejnych menstruacjach. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule.

Kąpiel

W upalne dni, w podróży

1. Noś odpowiednią bieliznę

Pamiętaj, żeby bielizna nie była zbyt obcisła, ponieważ nie przepuszcza niezbędnego powietrza i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej. Dodatkowo staraj się nosić bieliznę ze sztucznych tworzyw tylko w szczególnych sytuacjach. Im więcej naturalnych materiałów, jak bawełna, tym lepiej. Możesz również skorzystać z nowych rozwiązań – bielizny z merylu czy rhovylu, które przepuszczają powietrze.

2. Zaopatrz się w nawilżane chusteczki

Oprócz standardowych czynności higienicznych warto mieć przy sobie chusteczki oczyszczające miejsca intymne. Dzięki nim możesz zadbać o higienę w podróży lub plażowych toaletach, gdzie nie ma dostępu do bidetu lub prysznica.

3. Działaj profilaktycznie

Podobnie jak w przypadku menstruacji, w wakacje na florę bakteryjną działają różne niekorzystne czynniki. Zadbaj o zdrowie intymne, zanim wyjedziesz na wakacje. Stosuj probiotyki ginekologiczne, które dbają o równowagę flory bakteryjnej stanowiącej główną barierę przed infekcjami.

Zobacz także:

Największe miesiączkowe mity

Czy rzeczywiście podczas okresu nie można chodzić do fryzjera? Czy zakładanie tamponów na noc to dobre rozwiązanie?

Tampon z probiotykiem: Jak działa? Ile to kosztuje? Czy jest bezpieczny?

To nowość na rynku. Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Komentarze (28)

Ocena: 5 / 5
alka (Ocena: 5) 25.05.2016 09:38
Bardzo dobrze znam ten probiotyk, bo już nie raz mi pomógł w różnych drobnych infekcjach intymnych. Wystarczy, że pobiorę go przez kilka dni i przykre dlegliwości znikają
odpowiedz
gamma (Ocena: 5) 04.08.2015 11:57
Ja stosuję profilaktycznie probiotyk dla kobiet, żeby florę bakteryjną pochwy chronić, dzięki czemu znacznie rzadziej dochodzi u mnie do różnych infekcji nawet w sytuacjach potencjalnie infekcjogennych, czyli na basenie czy w saunie. Moim ulubionym jest lacibios femina, bo już parę razy świetnie sobie poradził z jakimiś początkowymi dolegliwościami intymnymi i hamował skutecznie infekcję.
odpowiedz
tunia (Ocena: 5) 18.06.2015 16:21
Uważam, że w sytuacjach, które mogą być potencjalnie groźne dobrze jest wziąć profilaktycznie dobry probiotyk dla kobiet. Ja tak robię i przez kilka dni stosuję lacibios femina doustnie, żeby chronić florę bakteryjną.
odpowiedz
anka (Ocena: 5) 03.09.2013 10:55
przed infekcjami pomagają tez chronić probiotyki ginekologiczne, np. provag. u mnie sprawdził się już kilka razy podczas brania antybiotyku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2012 20:12
W moim przypadku kluczowe okazało się zrezygnowanie z tamponów i zastąpienie ich zwykłymi podpaskami. Na początku nie mogłam się przyzwyczaić ale czego się nie robi żeby nie mieć infekcji. Dodatkowo od czasu do czasu zakładam sobie invag, probiotyk który kolonizuję pochwę bakteriami kwasu mlekowego, chroniąc mnie przed infekcjami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo