Antykoncepcja 72 godziny "po", czyli co zrobić, gdy pękła gumka?

Postinor Duo wciąż budzi wiele kontrowersji. Często pytacie nas o niego w listach. Postanowiliśmy tym artykułem rozwiać wasze wątpliwości i udzielić kilku rzetelnych wskazówek, co robić, gdy inne metody antykoncepcji zawiodą?
Antykoncepcja 72 godziny "po", czyli co zrobić, gdy pękła gumka?
15.10.2008

Dostaliśmy od was niezliczoną liczbę listów, w których opisywałyście swój lęk przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj źródłem strachu była pęknięta prezerwatywa albo „pójście na żywioł”. Każdy list konsultowaliśmy z lekarzem ginekologiem, starając się udzielić wam jak najszerszej odpowiedzi. Pomyśleliśmy jednak, że warto byłoby stworzyć artykuł na temat antykoncepcji "po", w którym przedstawimy rzetelne i sprawdzone informacje dotyczące pigułek zażywanych po stosunku, czyli poradnik, co robić, gdy pęknie gumka?

Do lektury zapraszamy te z was, które właśnie żyją pod napięciem, bojąc się konsekwencji seksu bez zabezpieczenia i te, które przygody z zawodną antykoncepcją mają już za sobą (piszcie o swoich doświadczeniach w komentarzach), i te, którym nie zdarzyło się jeszcze nic takiego - zawsze lepiej wiedzieć wcześniej, aby potem móc szybko zareagować.

Na początek przypomnijmy sobie, czym jest cykl menstruacyjny kobiety. Powtórka z lekcji biologii :).

Cykl miesiączkowy trwa, w zależności od danej kobiety, od około 27 do 31 dni. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy moment pojawienia się krwawienia. Trwa ono z reguły 5 - 7 dni i ma na celu złuszczenie śluzówki macicy, oczyszczenie jej, tak aby potem (gdy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem) zarodek mógł się zagnieździć w macicy. Do zapłodnienia dochodzi dopiero po około 72 godzinach od momentu wytrysku, czyli wprowadzenia plemników do dróg rodnych kobiety. Przez ten czas plemniki wędrują przez pochwę i macicę, aż do jajowodów. To tam napotykają komórkę jajową, która została uwolniona z jajników. Pierwszy plemnik, który do niej dotrze, przebija się przez jej błonę, wnika do środka (w tym momencie skład błony komórki jajowej tak się zmienia, że nie wpuszcza ona do środka żadnego innego plemnika) i powstaje zygota, czyli pierwsza komórka nowego organizmu. W ciągu kolejnych godzin zygota przywędruje do macicy, gdzie zagnieździ się w mięciutkiej śluzówce. Następne dni będą jej mijały na kolejnych podziałach… Ale przyjmijmy, że kobieta nie została zapłodniona. W takiej sytuacji pulchna śluzówka musi zostać złuszczona. Tym organizm zajmie się podczas okresu. I cykl się powtarza.

Dni płodne to te, w których komórka jajowa czeka w jajowodach - czyli mniej więcej 12., 13., 14., 15. dzień cyklu. To nie znaczy, że pozostałe dni są niepłodne, więc można harcować do woli. Należy pamiętać, że plemniki przeżywają w układzie rodnym kobiety nawet do siedmiu dni! Łatwo więc policzyć, że nawet jeśli wytrysk będzie miał miejsce tuż po okresie, czyli np. w szóstym dniu cyklu, to plemniki będą czekały gotowe do zapłodnienia nawet do 13. dnia cyklu, czyli dokładnie do czasu, gdy jesteśmy bardzo płodne. Warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Nawet nie po to, żeby sugerować się nim, uprawiając seks, bo to bardzo zawodna metoda antykoncepcyjna, ale po to, żeby móc przewidzieć, kiedy dostanie się okres.

Cały cykl kontrolowany jest przez hormony wydzielane przez podwzgórze, przysadkę mózgową oraz jajniki. Jakiekolwiek jego zaburzenia mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Czym są pigułki „po”?

Antykoncepcja „po” to antykoncepcja doraźna, stosowana w nagłych przypadkach, gdy inne metody zawiodły - pękła gumka, zapomniałaś wziąć kilku pigułek pod rząd, nie zabezpieczyliście się w ogóle. Nie należy jednak tłumaczyć sobie - tak rzadko uprawiam seks, więc mogę nie stosować innych metod, tylko raz czy dwa razy w miesiącu zażyć Postinor Duo. Dlaczego? O tym dowiecie się z dalszej części artykułu.

Jak działają pigułki „po”?

Jeśli zażyjesz pigułkę przed owulacją (czyli przed około 12. dniem cyklu), pigułka nie dopuszcza do owulacji. Ponadto, powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, przez co zmniejsza możliwość dotarcia plemników do komórki jajowej oraz, jeśli nawet do niej jakimś cudem dotrą, nie dopuszcza do implantacji (zagnieżdżenia zapłodnionej komórki).

Jak wygląda skuteczność antykoncepcji „po”?

Jeśli weźmiesz pigułkę zaraz po stosunku albo przed upływem 24 godzin, skuteczność jest niemalże 100-procentowa. Potem, wraz z upływem czasu, zmniejsza się. Przed upływem 72 godzin spada do 50%.

„Czytałam na różnych forach o strasznych skutkach ubocznych po zażyciu Postinoru. Czy to wszystko, co wypisują dziewczyny, to prawda? Bardzo proszę o odpowiedź! D.”

Najczęstsze skutki uboczne to nudności, a czasami też wymioty. Może pojawić się krwawienie albo plamienie, ale zazwyczaj krótkotrwałe. Czasami kobiety narzekają także na bóle głowy, uczucie zmęczenia i senności, bóle piersi. Wszystkie te objawy powinny ustąpić w przeciągu doby od przyjęcia tabletki. W przypadku silnego krwawienia, konieczna jest konsultacja lekarska.

Ważne!

  • Postinor zapobiega ciąży, a nie jest środkiem aborcyjnym! Zażycie Postinoru to nie aborcja!
  • Postinor możesz przyjmować maksymalnie raz w miesiącu, w przeciwnym razie gospodarka hormonalna twojego organizmu zostanie totalnie rozregulowana.
  • Postinor możesz brać w sytuacjach naprawdę wyjątkowych, to nie jest rutynowa metoda antykoncepcji.
  • Skuteczność preparatu zmniejsza się wraz z upływem czasu od stosunku.
  • Przeciwwskazania do brania Postinoru: zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby naczyń, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, nierozpoznane krwawienia z dróg rodnych, nowotwory sutka, ciąża i podejrzenie ciąży.
  • Dawkowanie preparatu jest następujące: Pierwszą tabletkę przyjmujemy jak najwcześniej po stosunku (ale nie później niż 72 godziny po). Drugą tabletkę przyjmujemy po upływie 12 godzin od pierwszej.
  • Postinor Duo jest dostępny tylko na receptę, kosztuje około 70 złotych.
  • Inny preparat, którym można zastąpić Postinor, to Escapelle.
  • Poinformuj lekarza, który przepisuje ci Postinor, o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach - nawet tych bez recepty.

Przydatny adres: http://www.wpadka.pl/pogotowieantykoncepcyjne.aspx

Pogotowie antykoncepcyjne - przez całą dobę, w całej Polsce czuwają lekarze ginekolodzy, do których możesz zadzwonić i poprosić o domową wizytę. Na miejscu podadzą ci środek oraz poinstruują, co robić dalej. Pod podanym adresem znajdziecie bazę nazwisk i telefonów, w zależności od regionu, w którym mieszkacie.

Wasze pytania:

„Wzięłam Postinor, ale chciałabym się upewnić czy aby przypadkiem nie jestem w ciąży. Czy mogę zrobić test? Zuzi20”

Oczywiście, że możesz zrobić test ciążowy, ale jego wynik nie będzie wiarygodny. Pamiętaj, ze Twój organizm przeszedł szok hormonalny, więc przez jakiś czas może trochę „wariować”.

„Martwię się o moją koleżankę. Ostatnio musiała wziąć pigułkę PO, bo pękła prezerwatywa jej i jej chłopakowi. Teraz, minęły dwa dni, a ona dosłownie zasypia na stojąco. Czy to przez ten środek? Gabrysia”

Tak, najprawdopodobniej to efekt zażycia Postinoru. Nie martw się jednak, bo te objawy przeminą, gdy tylko organizm Twojej koleżanki upora się z panującą w nim obecnie huśtawką hormonalną.

Zachęcamy do udziału w dyskusji pod artykułem. Dzielcie się swoimi doświadczeniami, piszcie o obawach i nie bójcie się pytać.

Polecane wideo

Komentarze (457)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 11:54
Zrobiłam to wczoraj z chlopakiem bez zavezpieczenia boje sie ze moglam zajść co mam zrobić ?
odpowiedz
Justyna (Ocena: 5) 25.06.2016 07:27
Witam z niedzieli na poniedziałek współżylam i pękła prezerwatywa dokładnie koło północy ok 14 wzięłam ellaone pigułkę "po" czy w tym czasie mogło dojść już do zapłodnienia, martwię się bo jestem już 6 dzień po odbytym stosunku i od dwoch dni mam mdłości:( nie wiem czy se po prostu nie wkrecam :( mam 4 dzieci nie mam sił na kolejne :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2016 20:41
mk
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2015 17:16
Mam do zaoferowania zestaw tabletek wczesnoporonnych z Women On Web, kazdy jesten zestaw zawiera 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. cena za zestaw jeden to 380zł z wysylka w pl zestawy sa orginalne nie otwierane Zapraszam! 607095810
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2015 00:29
Witam , prosze o pomoc . Mam 20 lat i kochałam sie z moim chłopakiem . I tym razem podczas stosunku, gdy moj chłopak czuje ze dochodzi to wychodzi ze mnie . I teraz tej pewnej nocy tez tak było , tylko problem tkwi w tym ze nie wiemy czy mu pekła bo ją wyrzucił. Kurcze skomplikowanie napisałam. Chodzi o to ze kochałam sie z chłopakiem , miał załozoną gumke , prawdopodobnie mu pękła ale doszedł nie we mnie ale na zewnątrz . Pytanie moje brzmi czy moge byc w ciązy ?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie