Największe miesiączkowe mity

Czy rzeczywiście podczas okresu nie można chodzić do fryzjera? Czy zakładanie tamponów na noc to dobre rozwiązanie?
Największe miesiączkowe mity
10.04.2012

Ponad 80% Polek stosujących tampony twierdzi, że dzięki temu nie muszą rezygnować z ulubionych aktywności podczas menstruacji – wynika z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Twórcy tej inicjatywy uważają, że część kobiecych zmian nastroju przed i podczas menstruacji wynika ze stereotypowych ograniczeń, jakie kobiety narzucają na siebie w tym czasie. Warto więc raz na zawsze rozprawić się z tymi błędnymi przekonaniami. Obalić wszystkie mity dotyczące menstruacji.

Czy właściwie jest miesiączka?

Pierwszym etapem dementowania stereotypów na temat menstruacji jest poznanie prawdy o tym zjawisku. Widoczne krwawienie jest wynikiem wielu procesów zachodzących w organizmie kobiety. Pojawia się ono wtedy, kiedy jajeczko produkowane przez jajniki nie zostaje zapłodnione, czyli kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę. Wtedy błona śluzowa, w której jajeczko miało być zagnieżdżone, złuszcza się, na skutek pękania małych naczyń tuż nad mięśniem macicy. Złuszczona błona śluzowa wraz z krwią zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę i to właśnie nazywamy potocznie okresem.

Skąd te wahania nastroju?

Na samopoczucie kobiety duży wpływ mają estrogeny i progesteron. Na przykład, najpierw zwiększanie, a potem szybkie obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu przed menstruacją może powodować rozdrażnienie – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Warto jednak pamiętać, że nie tylko hormony mogą wpływać na samopoczucie. Nawet w zwykły dzień czujemy się gorzej, jeżeli musimy zrezygnować z czegoś, co lubimy.

ploteczki

Obalamy mity, czyli z czego rezygnujemy bez potrzeby…

Oto lista 6 największych mitów, które wciąż wpływają na nasze funkcjonowanie podczas menstruacji. Ich obalenie pozwoli nam przeżyć te dni mniej boleśnie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a czasami wręcz przeżyć je przyjemnie!

Nie uprawiaj sportu. MIT

Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości! Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne są na przykład specjalnie niektóre pozycje jogi

Zapomnij o kąpieli. MIT

Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pójściem na basen, zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. dzięki stosowaniu probiotyku w tamponie.

Żadnych tabletek przeciwbólowych. MIT

To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.

ploteczki

Zapomnij o wygodzie – szczególnie nocą. MIT

Wygodę, swobodę ruchu i dyskrecję zapewniają nam tampony, ale niektóre z nas wciąż mają opory przed ich używaniem. Tymczasem nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ich stosowanie, jeżeli przestrzega się zaleceń producenta. Nie ma też przeciwwskazań do aplikacji tamponów na noc. Dzięki temu możemy uniknąć zabrudzenia bielizny i pościeli, które powodują przesunięcia podpasek. Trzeba tylko pamiętać o wymianie tamponu zaraz po przebudzeniu. Teraz dostępne są również tampony z probiotykiem, które zapewniają nie tylko wygodę, ale też chronią miejsca intymne.

Nie idź do fryzjera. MIT

Mit ten pokutuje od lat, ale tak naprawdę nigdy nie został potwierdzony. Styliści fryzur mówią, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie u kobiet, nie wpływają w żaden sposób na strukturę włosów i ich kondycję. Nie ma więc obaw przed koloryzacją czy ścięciem. Ważne są przede wszystkim umiejętności samego fryzjera.

Nie opalaj się. Dlaczego nie? MIT

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed leżeniem na słońcu. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny. Jedynie w czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się, żeby zapobiegać ewentualnym krwotokom.

Zobacz także:

Żenujące teksty ginekologów

Pytania o seks analny, aluzje dotyczące wagi i ordynarne żarty. Sprawdź, co jeszcze można usłyszeć w gabinecie lekarskim!

Antykoncepcja: Bzdury, mity, brednie

Te informacje mogą cię zaskoczyć!

Komentarze (92)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2012 21:35
Mit o fryzjerze i o opalaniu się to g**** prawda. Włosy podczas okresu mogą zafarbować na inny kolor niż zazwyczaj bądź nie przyjąć barwnika. A opalić można się ładnie na czerwono;) już miałam tak dwa razy mimo że mam ciemną karnację podczas okresu na słońcu opalenizna była czerwona więc nie polecam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2012 21:49
Fak ! Jest taki mit, żeby sie nie kąpać podczas okresu?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2012 16:23
Ja mam okres słaby i 2 dni ;)) Szczęściara jestem ;d
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2012 13:19
mnie włosy rosly szybciej po wizycie u fryzjera podczas okresu. znajoma zauwazyla u siebie to samo, dlatego za jej pomyslem poszlam to sprawdzic i to prawda ! nie wiem czy u kazdego to zadziala ale u mnie tak
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2012 23:45
Nie idź do fryzjera. MIT ------ To dopiero MIT !!! coś takiego może napisać osoba która nie farbuje włosów, ja regularnie robie sobie balejaż co 3 miesiące, od 8 lat u jednej fryzjerki, zdarzyło mi się 2 razy przez ten czas iść na balejaż podczas okresu, kolor w ogóle był inny niż początkowe zamierzenia, tak jak by farba nie wnikała w głąb włosa, kolor był o wiele ciemniejszy, ale jak kładę farbę na włosy tydzień lub 2 tygodnie po okresie, zawsze są cudowne !!!!! tak samo ma maja znajoma, która to właśnie mnie uświadomiła o tym, że nie powinno się farbować włosów podczas okresu. Ale mogą to tylko zauważyć te osoby które regularnie farbują włosy, np. tak jak ja i moja znajoma zawsze na jasny blond, ona lubuje sie w platynie, a ja naturalnym blondzie, i na swojej skórze "włosach" przekonałyśmy się że to nie mit, nie radze malować włosów podczas okresu !!!!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo