Rozluźniają & niwelują ból: Ćwiczenia na trudny czas okresu

W naszym artykule znajdziesz opis pięciu prostych ćwiczeń, dzięki którym złagodzisz przykre dolegliwości miesiączkowe.
Rozluźniają & niwelują ból: Ćwiczenia na trudny czas okresu
27.03.2012

Większość kobiet uważa, że jakikolwiek wysiłek podczas menstruacji jest niewskazany. Tymczasem, jak wynika z raportu kampanii ellen – Intymnie o równowadze, dzięki specjalnym ćwiczeniom można nie tylko poprawić swoje samopoczucie podczas okresu, ale także zniwelować przykre dolegliwości.

- Podczas menstruacji można ćwiczyć. Trzeba tylko wiedzieć jak. Niewskazane są wszystkie ćwiczenia wysiłkowe, ściskające i napinające mięśnie brzucha. Należy pamiętać również, żeby nie wykonywać takich treningów, które zawierają pozycje odwrócone, np. świece – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. - Ruch jest jak najbardziej wskazany, szczególnie, że może pozytywnie wpłynąć na często obniżone samopoczucie kobiety w tych dniach – dodaje specjalista.

Jak zatem ćwiczyć w czasie miesiączki? Najlepiej sprawdzą się specjalne pozycje jogi. Oto one!

Pozycja psa z głową w dół (adho mukha śvanasana)

- Wejdź w linę zaczepioną do ściany lub klamek drzwi i ułóż ją w linii pachwin. Pochyl się do przodu, a nogami przejdź do tyłu.

- Rękami przejdź jak najdalej do przodu, a głowę oprzyj na wałku (jeżeli nie masz wałka, użyj zwiniętego ręcznika lub koca). Stopy ustaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe. Piętami sięgaj do tyłu i w dół. Opuszczaj pięty. Przesuń uda do tyłu do kości. Wyprostuj nogi poprzez uniesienie rzepek kolanowych.

- Dłonie ustaw na szerokość barków. Oddalaj dłonie od bioder, wydłużając boki tułowia. Palce dłoni rozstaw szeroko i dociśnij. Utrzymaj proste łokcie. Przesuwaj barki do pośladków i wydłużaj szyję. Rozluźnij brzuch. Oprzyj głowę i uspokój umysł.

- Pozostań w tej pozycji około 5 minut.

Efekt: Ćwiczenie pozwala zmniejszyć skurcze dzięki miękkiemu brzuchowi, a podparta głowa wycisza umysł.

Pozycja intensywnego rozciągania (uttanasana)

- Wejdź w linę zaczepioną do ściany i ułóż ją w linii pachwin. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe.

- Przed sobą ustaw krzesło, a na nim wałek lub koc. Z wydechem wyciągnij tułów do przodu i pochyl. Zegnij ręce, a czoło oprzyj na przedramionach.

- Unieś rzepki kolanowe, a uda przesuń do tyłu do kości. Nogi całkowicie wyprostuj. Wydłuż boki tułowia. Rozluźnij brzuch oraz krzyż i lędźwie.

- Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt: Asana pomaga zmniejszyć wzdęcia i uczucie ciężkości. Łagodzi także bóle głowy.

Pozycja góry (parvatasana)

- Przy ścianie połóż wałek i usiądź na nim tak, żeby plecy przylegały do ściany.

- Nogi skrzyżuj.

- Spleć szczelnie palce rąk i przekręć. Następnie wyprostuj łokcie i unieś ręce nad głowę. Wydłużaj równomiernie boki tułowia.

- Pozostań w tej pozycji około pół minuty, a następnie zmień splot palców rąk i ponownie wykonaj pozycję przez 30 sekund.

Efekt: Dzięki tej asanie narzady wewnętrzne brzucha unoszą się i przesuwają do kręgosłupa dając uczucie przestrzeni w tym obszarze.

Pozycja bohatera z głową w dół (adho mukha virasana)

- Na macie rozłóż koc i połóż na nim wałek, a na wałku jeszcze jeden koc, tym razem złożony.

- Połącz duże palce stóp i usiądź na piętach. Między stopy a pośladki połóż koc tak, aby pośladki nie wisiały w powietrzu.

- Połóż tułów na wałku, ręce skrzyżuj i razem z głową połóż na kocu.

- Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt: Dolne plecy wydłużają się i rozszerzają, co pogłębia ich rozluźnienie. Umysł, kierując się do wewnątrz, wycisza się.

Leżąca pozycja boczna z dużym palcem stopy (supta padangusthasana III)

- Na macie połóż złożony koc w miejscu, w którym będzie znajdować się Twoja głowa. Obok maty ułóż wałek tak, żebyś mogła swobodnie położyć na nim wyprostowaną nogę.

- Połóż się na macie z głową na kocu i jedną stopą przylegającą do ściany.

- Na stopę załóż pasek i wyprostowaną nogę połóż na wałku. Obie nogi proste. Oba boki tułowia powinny być tej samej długości.

- Pozostań w tej pozycji około 5 minut

Efekt: Ta asana otwiera i rozluźnia miednicę. Usuwa uczucie ciężkości i poprawia perystaltykę jelit.

Zobacz także:

Żenujące teksty ginekologów

Pytania o seks analny, aluzje dotyczące wagi i ordynarne żarty. Sprawdź, co jeszcze można usłyszeć w gabinecie lekarskim!

Antykoncepcja: Bzdury, mity, brednie

Te informacje mogą cię zaskoczyć!

 

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2012 09:21
Ja mam dzis pierwszy dzien i umieram zawsze wtedy zastanawiam sie dlaczego to my a nie faceci skoro juz i tak mamy gorzej to oni chociaz mogli by miec okres :p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2012 22:36
jakieś zdjęcie by sie przydało bo to jakoś trudno ogarnąć
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2012 21:04
yogajournal.com/media/originals/HP_220_Supta_248.jpg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2012 20:05
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innych - ja wpisuję bo się boję.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2012 19:46
ja takich cwiczen nie robie,tylko normalnie ide wtedy na trening,zapominam o bolu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo