Estrogeny – źródło kobiecości

Hormony wpływają nie tylko na kobiecy cykl, ale także w dużej mierze na samopoczucie.
Estrogeny – źródło kobiecości
06.03.2012

Estrogen to jedna z najbardziej znanych nazw hormonów. Kojarzony z kobietą, z fizycznymi atrybutami kobiecości, chociaż produkowany jest także w organizmie męskim, gdzie jego rola nie jest do końca znana. Estrogeny wpływają nie tylko na kobiecy cykl, ale także w dużej mierze na samopoczucie.

Estrogen, co to takiego?

Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

- Estrogeny warunkują wykształcenie się II-go i III-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków  - mówi dr Anna Dąbrowska-Jakubiak, ginekolog-położnik, endokrynolog. - Estrogeny wpływają na kształtowanie się sylwetki kobiecej, mają wpływ na psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce weglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych.

Prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemianę tłuszczową, chroni przed chorobami krążenia i zapewnia równowagę emocjonalną.

estrogen

Cykliczne zmiany

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów w organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.

Co wpływa na poziom estrogenów?

Na poziom estrogenów w organizmie ma wpływ szereg czynników – od diety, wysiłku fizycznego, stresu, poprzez wiek, aż do uwarunkowań dziedzicznych. Styl życia jaki prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu, nie tylko estrogenów. Nadmiar tych hormonów może powodować poważne skutki zdrowotne: zaburzenia miesiączkowania, zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, tycie, powiększenie piersi, nudności, wymioty, złe samopoczucie, migreny. Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów, bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne.

Jak twierdzą lekarze, najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe.

estrogen

Garść „estrogenowych” ciekawostek:

1.Kobiety mają niższy próg bólu, który zmienia się w ciągu cyklu, a wraz z wiekiem i obniżającym się poziomem estrogenu odczuwanie bólu słabnie.

2.Przypuszcza się także, że to dzięki estrogenom kobiety rzadziej cierpią na dysleksję, a także, że mogą tłumić produkcję adrenaliny i kortyzolu, zmniejszając skutki stresu.

3.Warto wiedzieć, że w tabletkach antykoncepcyjnych stosuje się tzw. etynyloestradiol (to syntetyczny naśladowca tylko jednego rodzaju estrogenów), co wstrzymuje owulacje i zaburza cykl miesiączkowy.

4.Przeprowadzono kilka badań naukowych z których wynika, że kobiety czują się najbardziej inteligentne, kiedy poziom estrogenów w cyklu miesiączkowym jest najwyższy i lepiej radzą sobie wtedy z zadaniami wymagającymi biegłości językowej.

5,Podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest bardzo niski, między innymi dlatego jedną z ostatnich rzeczy, o jakich myśli świeżo upieczona mama, jest seks.

Pamiętajmy, że estrogeny to jedne z hormonów występujących w organizmie i mających wpływ na jego funkcjonowanie. Ponieważ nasze ciało jest skomplikowaną „maszyną”, wymaga równowagi wszystkich zachodzących w nim procesów. Dlatego nigdy nie możemy zwracać uwagi na samo stężenie estrogenów bez zwracania uwagi na pozostałe hormony jak np. progesteron czy hormony tarczycy. Jeżeli mamy wątpliwości co do równowagi hormonalnej w naszym organizmie, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Beata Mąkolska

Zobacz także:

Objawy ciąży czy PMS?

Zanim wpadniesz w panikę (lub euforię), przeczytaj ten artykuł.

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała - co robić, gdy włosy rosną na twarzy, plecach i brzuchu?

Zaburzenie występuje aż u 35 proc. kobiet.

Komentarze (14)

Ocena: 5 / 5
SAqfuPhvD8d (Ocena: 5) 14.08.2013 23:06
Yours is a clever way of thnniikg about it.
odpowiedz
zg4mmRsd (Ocena: 5) 13.08.2013 02:16
Why do I bother canlilg up people when I can just read this!
odpowiedz
xVXHu5bry (Ocena: 5) 12.08.2013 10:49
I thank you humbly for shanirg your wisdom JJWY
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2012 22:27
u mnie nadmiar estrogenu spowodowal guzy piersi,mam 17 lat i jestem wlasnie po drugim zabiegu,radze zbadac swoj poziom hormonow bo to bardzo wazne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2012 16:58
ja mam wysokie libido, fajne cialo- duze piersi, tylek, zgrabne stopy, umiem porozmawiac, pomoc, a moja najwieksza wada jest NIESMIALOSC ;/ wolalabym juz byc brzydsza i miec odwage niz byc 'idealem'- a nie jestem i przy tym nie miec przyjaciol
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo