Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała - co robić, gdy włosy rosną na twarzy, plecach i brzuchu?

Zaburzenie występuje aż u 35 proc. kobiet.
Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała - co robić, gdy włosy rosną na twarzy, plecach i brzuchu?
21.02.2012

- Czemu akurat mnie to dotknęło? Inne dziewczyny mają gładkie buzie i ciało, a mnie włosy rosną pod nosem, na brodzie i na policzkach. O bikini i plecach nie wspomnę… Kiedy się golę, włosy mi wrastają w skórę i tworzą się stany zapalne. To dołujące – pisze na forum internetowym Meggi84. Nie jest tam jednak osamotniona, ponieważ takich dziewczyn jak ona jest dużo więcej. Szacuje się, że na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała w rejonach typowo męskich (twarz, brzuch, plecy) cierpi obecnie aż 35 proc. kobiet.

Rodzaje hirsutyzmu

Stan ten wywołuje nadmierna ilość androgenów w organizmie lub też przyjmowanie niektórych leków. Chociaż sam hirsutyzm nie jest chorobą, może być objawem wskazującym na poważne schorzenia, takie jak: zespół wielotorbielowatych jajników, rak jajnika, nowotwór tarczycy, czy nerek.

Z kolei do leków, których stosowanie może prowadzić do hirsutyzmu, zalicza się m.in. minoksydyl i spironolakton (leczą nadciśnienie tętnicze), hormony kory nadnerczy (stany zapalne i alergie), a także doustne środki antykoncepcyjne z androgennym progestagenem.

Nadmierne owłosienie diagnozuje się niekiedy również u kobiet, które mają regularne miesiączki i prawidłowe stężenia androgenów w surowicy. W ich przypadku przyczynami hirsutyzmu są najczęściej predyspozycje genetyczne oraz nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny.

golenie

Leczenie hirsutyzmu

Włosy można usuwać z problematycznych partii samodzielnie, w sposób mechaniczny. Trwalszą i dużo skuteczniejszą metodą będzie jednak elektroliza, która usuwa cebulki włosowe za pomocą niskonapięciowego prądu elektrycznego.

Oczywiście w przypadku, kiedy hirsutyzm jest objawem nowotworów, leczenie polega na ingerencji onkologiczno-chirurgicznej.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Kiedy okres boli

Jeśli zwiastunem miesiączki jest w Twoim przypadku silny ból, utrzymujący się nawet przez kilka dni, to poradnik dla Ciebie!

Depilacja okolic intymnych

Sprawdź, czy jest bezpieczna dla zdrowia!

 

golenie

Badanie i diagnostyka hirsutyzmu

Lekarz przeprowadza z pacjentką najpierw obszerny wywiad chorobowy i rodzinny, a następnie określa czas pojawienia się owłosienia, jego lokalizację oraz stopień nasilenia.

W tym celu doktor stosuje tzw. półilościową skalę Ferrimana i Gallweya. Pozwala ona w skali od 0 do 4 punktów oznaczyć poziom owłosienia 9 okolic ciała. Należą do nich: warga górna, podbródek, klatka piersiowa, górna i dolna część pleców, górna i dolna partia brzucha, górna część ramienia oraz uda. Hirsutyzm zostaje zdiagnozowany przy sumarycznym wyniku powyżej 8 punktów.

Komentarze (125)

Ocena: 4.97 / 5
gość (Ocena: 5) 18.07.2016 12:40
Hej dziewczyny podobno na nadmierne owłosienie działa picie naparu z mięty . Przeprowadzono badanie na kobietach i piły one 2 razy dzienne taki napar przez tydzień. Juz po tygodniu były zauważalne rezultaty . Poczytajcie sobie ma temat mięty. Działa ona anty androgennie. Nigdy nie wierzyłam w takie rzeczy ale podobno to działa. Tylko to musi być prawdziwa świeża mięta albo szus a nie takie tam herbatki z marketu . Ja zaczynam i za jakiś czas pochwale się uzyskanym efektem .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2016 19:29
Och. Szkoda że nasze pociechy czasami również mają takie coś. A rówieśnicy nie umią tego zrozumieć puki same tego nie przeżyją. Tych driwn i płaczu. Poczucia bezwartości. Moja 9-letnia córeczka ma meszek na plecach, trochę włosków na palcach, średnie włosy na plecach i mocne włosy na nogach. Na szczęście po wakacjach nad morzem słona woda zbieliła młodej włoski na ciele i jest jej lepiej we własnym ciele. Ela
odpowiedz
Shiro (Ocena: 5) 28.12.2015 21:55
Ja mam 12 lat a na moim ciele rośnie pełno włosków. Od rąk do ramion. Na piersiach , brzuchu, pośladkach na całym ciele, jedynie twarz jest w dobrym stanie ale najgorsze są moje nogi. Strasznie się boję je pokazywać, do tego mają ciemny kolor. Czasami jak patrzę na nie które miejsca na moim ciele to zaczynam się bać jak w przyszłości będę wyglądać. Wstydzę się powiedzieć o tym problemie komuś. Na prawdę mam tego dość, gdy mam ćwiczyć na wychowaniu fizycznym to boję się wyjść pokazać i zakładam długie spodnie, getry. Mam nadzieję że kiedyś się tego pozbędę i nie będzie mnie to już dręczyło ale teraz jestem tym wykończona!
odpowiedz
Sissi (Ocena: 2) 26.09.2015 21:17
Ja mam gęste włoski na policzkach... na całych policzkach. Na nosie, uszach, czole. Na ramionach, dekolcie, pietsiach, plecach, udach,tyłku, brzuchu, nawet na palcach. Na każdym z palców u dłoni. Włoski są bardzo gęste, na szczęście raczej jasne, za wyjątkiem ud, brody, wąsów, bo w tych miejscach jest ciemne. Owłosienie łonowe rozchodzi się aż na uda. To wszystko zaczęło się 2,5 roku temu. Jest coraz gorzej. Straciłam mężczyznę, bolało bardzo. Od 2 lat mam całe ramiona i kark w obrzydliwych krostach. Po starych są blizny, nowe nie przestają wychodzić. Trudno mi znaleźć bluzki na lato z rękawami, które to przykryją. Rozjasnianie włosów pomogło, ale przebarwiło skórę, a po kilku miesiącach znów rosną ciemne. Najgorsze są te włosy na twarzy. Ciała nigdy już nikomu nie pokażę, ale co z buzią? Co kilka dni trzeba policzki drzeć plastrami, a jak jest chłodno to one wszystkie stają dęba... co ***** burkę mam nosić? Wiecie jak zazdroszczę dziewczynom, które chłopak może pocałować w policzek, pogładzić po ramieniu? Moje ciało po depilacji już następnego dnia kłuje, tak szybko to odrasta. W lecie poci mi się twarz, bo na całej powierzchni mam włosy. Trzech lekarzy rozłożyło ręce i każą mi to zaakceptować. Leczą jedynie nadprodukcję prolaktyny, która wyszła podczas badań. Jestem samotna... nienawidzę dotykać swojego ciała podczas mycia, bo ciągle mam wszędzie chropowatą skórę od tych mieszków wlosowych. Mam 31 lat. Nie mogę się z nikim związać, bo moje ciało, zwłaszcza przez te krosty jest obrzydliwe. Cera też się zmieniła. Nie chcę być potworem :(
odpowiedz
M. (Ocena: 5) 01.04.2015 17:04
Mam 16 lat i mam wąsik, ciemniejsze włosy na rękach, plecy tez mam owłosione, okolice pępka.. Nie wiem co zrobić .. Pani która zajmuje się takimi chorobami powiedziała, że nie mogę tego leczyć bo nie mam ukończonych 18 lat..Wstydzę się tego i mnie to już przerasta..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo