Dziewica u ginekologa ==> wstydliwe pytania intymne (Rozwiewamy Wasze wątpliwości!)

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć, ale wstydzisz się zapytać.
Dziewica u ginekologa ==> wstydliwe pytania intymne (Rozwiewamy Wasze wątpliwości!)
24.01.2012

Czy ginekolog pozna, że jestem dziewicą? Czy będę badana przez odbyt? A co jeśli lekarz uszkodzi moją błonę dziewiczą? - W przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, takie wątpliwości piętrzą się w nieskończoność.

Nie ma się co dziwić, wokół wizyty dziewicy u ginekologa narosło wiele mitów i legend. Na przeróżnych forach internetowych przeczytać możemy mnóstwo szokujących historii internautek. Poznajemy opowieści dziewczyn, które ginekolog pozbawił błony dziewiczej, dowiadujemy się o osobach, dla których badanie przez odbyt było największym koszmarem w ich życiu. Czy zwierzenia te nie są trochę przesadzone? Ile jest w nich prawdy, i jak tak naprawdę wygląda wizyta dziewicy u ginekologa?

Pora rozwiać wszelkie wątpliwości!

Czy ginekolog pozna, że kobieta rozpoczęła już współżycie?

Podczas badanie lekarz na pewno zauważy, że pacjentka nie ma już błony dziewiczej. To, w jaki sposób ją straciła nie jest już jednak takie oczywiste. Do przerwania błony może przecież dojść w bardzo różnorodny sposób. Chociażby poprzez używanie tamponów lub też na skutek ćwiczeń fizycznych.

Jeżeli jednak pierwszy raz mamy już za sobą, to dla własnego dobra, nie powinniśmy zatajać przed ginekologiem tego faktu. Podczas wstępnej rozmowy warto powiedzieć lekarzowi, że rozpoczęliśmy współżycie. Niezależnie od wieku w jakim jesteśmy, specjalista nie ma prawa komentować naszego postępowania. Taka informacja jest mu potrzeba wyłącznie do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki oraz dostosowania sposobu badania.

dziewictwo

Czy lekarz może naruszyć błonę dziewiczą?

W przypadku kobiet, które jeszcze nie współżyły, badanie ginekologiczne powinno być przeprowadzane przez odbyt. Tylko wtedy mamy stuprocentową pewność, że błona dziewicza nie ulegnie uszkodzeniu. Podobnie jest z wykonywaniem USG, które przeprowadza się wyłącznie z zastosowaniem sondy przezbrzusznej, by podczas badania nie naruszyć fałd osłaniających ujście pochwy.

Czasem jednak lekarz decyduje się na standardowe badanie. Głównie dotyczy to kobiet, których błona dziewicza posiada wielootworowy, pierścieniowaty kształt. Specjalista używa wtedy specjalnego wziernika dziewiczego, a całe badanie wykonuje niezwykle delikatnie. Zwykle takie postępowanie pozwala zapobiec wszelkim uszkodzeniom, pewne ryzyko defloracji zawsze jednak istnieje!

Cytologia u dziewicy

Badanie cytologiczne polega na założeniu wzierników ginekologicznych, a następnie, za pomocą specjalnej szczoteczki, pobraniu wymazu z szyjki macicy. Taki zabieg można wykonywać również u dziewic. Postępuje się wtedy tak samo, jak w przypadku standardowego badania transwaginalnego. Specjalista musi jedynie niezwykle uważać, aby nie uszkodzić delikatnego nabłonka.

Istnieje jednak pytanie: Czy dziewica musi koniecznie poddawać się takiemu badaniu? Wydaje się, że nie. W przypadku kobiet, które jeszcze nie współżyły warto raczej pomyśleć o szczepionce przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest głównym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy.

dziewictwo

Badanie przez odbyt – czy zawsze jest konieczne?

Wiele kobiet uważa, że w dzisiejszych czasach nie wykonuje się już badania przez odbyt. Rzeczywiście, w większości przypadków, dzięki specjalnym niewielkim wziernikom możliwe jest badanie transwaginalne. Czasem jednak błona dziewicza jest tak gruba i obszerna, że lekarz musi zbadać pacjentkę w inny sposób...

Badanie przez odbytnicę trwa zaledwie kilka sekund. Wykonuje się je palcem, który w trakcie zabiegu ginekolog wkłada na głębokość ok. 7-8 centymetrów. W tym samym czasie lekarz drugą ręką naciska na brzuch pacjentki. Badanie jest bezbolesne.

Zabieg nacięcia błony dziewiczej – na czym polega?

Często zdarza się tak, że błona dziewicza musi zostać nacięta przez lekarza, ponieważ jej wyjątkowa grubość uniemożliwia naturalne przerwanie podczas stosunku. Zabieg nacięcia błony dziewiczej wykonuje się również wtedy, gdy błona dziewicza wypełnia całe ujście pochwy i odprowadzenie krwi menstruacyjnej na zewnątrz jest przez to niemożliwe.

Podczas operacji chirurg nacina błonę lub całkowicie ją usuwa. Zabieg trwa od 40 do 60 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub rdzeniowym.

Przyczyną zarośnięć błony są najczęściej zmiany nabyte w dzieciństwie, przeważnie w następstwie odczynów zapalnych.

dziewictwo

Po co kobiety poddają się zabiegom rekonstrukcji?

Jako pierwsze upowszechniły ten zabieg młode muzułmanki mieszkające w Europie. Pod wpływem otwartej seksualnie kultury Zachodu, często decydują się na podjecie współżycia przedmałżeńskiego. Gdy przychodzi czas na ustatkowanie się i wyjścia za mąż, pojawia się problem. W kulturze islamu bowiem, kobieta, która nie jest dziewicą, nie ma niemalże żadnych szans na ślub z muzułmaninem oraz naraża się na zemstę ze strony rodziny.

Rekonstrukcja błony dziewiczej coraz bardziej popularna staje się również wśród młodych Amerykanek. Nastolatki, tłumnie wstępujące do bractw i towarzystw zrzeszających nieskalanych chłopców i dziewczęta, chcą się w pełni „nawrócić”, więc fundują sobie sztuczne błony dziewicze. Czy to ma sens? Według nas, „dziewictwo z odzysku” jest niewiele warte.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

OKRES: Ciekawostki & zagwozdki

Kilka zaskakujących faktów o menstruacji, z których nie zdawałaś sobie sprawy!

Dziewczynka u ginekologa

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewczynek? Jakie objawy powinny być powodem do niepokoju?

Polecane wideo

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2017 00:08
W konkretnie jaki sposób może dojść do przerwania błony podczas ćwiczeń fizycznych? Czy jeżeli straciłam błone przed pierwszym okresem to czy ginekolog musi wiedzieć w jaki sposób to się stało czy można pominąć tę informację (moja jest bardzo prywatną i nie chcę żeby ktoś ją znał) bardzo proszę o odpowiedź bo nie wiem jak będę miała się zachować gdy będą pytania o moją błonę.
odpowiedz
Isami (Ocena: 5) 29.08.2013 12:29
Mam pytanie:Czy za pierwszą wizytę u ginekologa trzeba płacić?
odpowiedz
Alka (Ocena: 5) 25.06.2013 11:30
Nie uważam, że badanie przez odbyt jest bezbolesne. Za pierwszym razem było ono bardzo nieprzyjemne i bolesne, za drugim razem robiła to kobieta i było znośnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2012 06:38
Wolałabym żeby mi lekarz już przebił tę błonę, niż by mi miał w tył wpychać palucha i nim wierzgać. Oblecha! Jeszcze może lewatywe trzeba wcześniej zrobić, bleee...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.01.2012 21:30
Też byłam badana przez odbyt. Było to najgorsze doświadczenie w moim życiu, czułam sie jak zgwałcona, poniżona, coś strasznego. Nie rozumiem jak kobietom może podobać sięseks analny. BYło dokładnie tak jak się wypowiedziała koleżanka pod spodem.. Wkłada palce... chyba do łokcia, jednocześnie uciskając brzuch i jeszcze nakłania do uspokojenia sie!! Dla dziewicy to bylo straszne. Ale przynajmniej mam co opowiadać :P
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie