OKRES: Ciekawostki & zagwozdki

Kilka zaskakujących faktów o menstruacji, z których nie zdawałaś sobie sprawy!
OKRES: Ciekawostki & zagwozdki
17.01.2012

Krwawienie z dróg rodnych jest dolegliwością, z którą każdego miesiąca muszą zmagać się wszystkie zdrowe kobiety. I chociaż mogłoby się wydawać, że taka częstotliwość idzie w parze z szeroką wiedzą na temat miesiączki, wcale tak nie jest. Oto kilka zaskakujących faktów, dotyczących menstruacji, z których z pewnością nie zdawałaś sobie sprawy!

Przez ile lat w ciągu życia miesiączkujemy?

Współczesne kobiety w ciągu całego życia dostają okres około 450 razy. Przekłada się to na 2500 trudnych dni, czyli w sumie… 7 lat!

Co ciekawe, nasze prababki miesiączkowały znacznie rzadziej, niż my (miały najwyżej 160 okresów), ponieważ szybciej od nas wychodziły za mąż, wcześniej zostawały matkami i rodziły więcej dzieci. Zachodząc w kilka ciąż w ciągu swojego życia oraz karmiąc piersią swoich potomków, nie dostawały zatem okresu tak często, jak my dzisiaj.

okres

Wyprzedzić ból

Od niedawna dość popularną metodą zmniejszania bólu menstruacyjnego jest… wyprzedzanie go, tzn. przyjmowanie tabletek z ibuprofenem na dwa dni przed wystąpieniem krwawienia. Ginekolodzy nie są zgodni co do tego rozwiązania, jednak mimo wszystko należy pamiętać, że leki rozkurczowe, takie jak No-spa działają dopiero podczas trwania miesiączki.

Okres według filozofów

Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to zabawne, strach przed miesiączkującymi kobietami i krwią menstruacyjną towarzyszył ludzkości od czasów prehistorycznych i objawiał się w postaci absurdalnych przesądów.

Zdaniem Arystotelesa na przykład spojrzenie miesiączkującej kobiety w lustro mogło spowodować utratę jego blasku, stępić ostre narzędzia, bądź rzucić urok na każdego, kto na nią spojrzy.Innymi przekonaniami dzielił się Zoroaster – jeden z mędrców szkoły ateńskiej. Wielki myśliciel twierdził mianowicie, że miesiączkowanie jest dziełem… samego szatana. Hindusi natomiast propagowali przekonanie o utracie siły, mądrości i energii przez wszystkich mężczyzn, który zbliżyli się do miesiączkujących kobiet, a południowoamerykańscy Indianie głodzili je, by zahamować u nich krwawienie!

okres

Ile krwi tracimy w ciągu jednej miesiączki?

W czasie normalnego okresu, trwającego około 4-5 dni, tracimy przeciętnie od 10 do kilkunastu łyżek krwi. W przeliczeniu jest to jakieś 50-60 ml. Z kolei jeśli miesiączka jest obfita, ilość ta zwiększa się nawet do ponad 70 ml.

Co było pierwsze: tampon czy podpaska?

Mimo że kobiety przez tysiące lat korzystały z prototypów dzisiejszych podpasek (były nimi np. wkładki wykonane z lnu lub woreczki wypełnione wysuszonym mchem), to i tak jako pierwsze pojawiły się właśnie tampony! Skąd to wiadomo? Otóż na egipskich papirusach sprzed 1500 roku p.n.e. znaleziono wzmianki o rulonikach z płótna, wkładanych do pochwy podczas menstruacji.

okres

Czy obfity okres oczyszcza organizm?

Nie wiadomo, skąd wzięło się mylne przekonanie, że menstruacja oczyszcza organizm, a im bardziej jest on zatruty, tym silniej kobieta krwawi. Fakty są zupełnie inne: obfite miesiączki wcale nie służą naszemu zdrowiu, ponieważ mogą prowadzić do anemii.

Jeśli podczas trwania okresu w ciągu jednego dnia zużywasz więcej niż 10 zwykłych podpasek, powinnaś zgłosić się do ginekologa.

Odporność podczas miesiączki

W czasie trudnych dni wzrasta temperatura kobiecego ciała, a układ immunologiczny spowalnia swoją pracę. Wszystko to sprawia, że kobiety robią się w tym okresie mniej odporne na chłód i wilgoć, a co się z tym wiąże - częściej zapadają na przeziębienia i zmagają się z opryszczką. Z tego względu tradycyjna medycyna chińska zaleca, by przez pierwsze 3 dni menstruacji unikać mycia włosów, a stopy chronić przed marznięciem.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dziewczynka u ginekologa

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewczynek? Jakie objawy powinny być powodem do niepokoju?

Antykoncepcja w zastrzyku

Jak działa? Dla kogo jest wskazana? Jakie są jej wady i zalety?

Polecane wideo

Komentarze (58)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2012 18:07
jaaaaaaa! opryszczka + okres to u mnie norma ! zal ! i jeszcze syfy !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2012 20:13
Mi koleżanka poddała inny sposób. Otóż picie mleka. Sprawdziłam. Piłam mleko codziennie i kiedy, przyszedł okres bolało o wiele mniej. Byłam w stanie wstać z łóżka, nie to co zazwyczaj. Trochę trudno było mi w to uwierzyć, ale się sprawdziło.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 20:09
nie wiem co ci filozofowie jarali,ale dzialalo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 19:58
ja biore ketonal na bule miesiaczkowe i mi pomaga nie tam jakas tania nos-pa czy jakis ibum
zobacz odpowiedzi (8)
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 19:06
polecam wszystkim kobietkom super wynalazek: kubeczek menstruacyjny, mam go od 3 miesięcy i już wiem, że nigdy nie będę chciała go zostawić i powrócić do tamponów i podpasek. Zupełnie zapomniałam, że mam okres, ostatnio nawet zapomniałam, że mam kubeczek i go nie opróżniłam. To najlepszy przyjaciel kobiety... :)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie