Antykoncepcja w zastrzyku

Jak działa? Dla kogo jest wskazana? Jakie są jej wady i zalety?
Antykoncepcja w zastrzyku
03.01.2012

Każda kobieta, która nie planuje macierzyństwa, ale prowadzi regularne życie seksualne, powinna zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią i skuteczną metodę antykoncepcji. Najczęściej wybór pada na prezerwatywę lub pigułki hormonalne, warto jednak rozważyć również zastosowanie antykoncepcji w zastrzyku. Środek ten jest wskazany szczególnie dla kobiet zabieganych i zapracowanych, które np. nie zawsze pamiętają o codziennym przyjęciu tabletki.

W Polsce antykoncepcja w strzykawce dostępna jest pod nazwą Depo Provera i – podobnie jak w przypadku pigułek – można ją kupić tylko na receptę. Koszt jednej dawki wynosi około 40 zł, jednak biorąc pod uwagę fakt, że starcza na okres 90 dni (zastrzyk przyjmuje się raz na 3 miesiące), w ostatecznym rozliczeniu metoda ta okazuje się bardzo opłacalna.

Jak działa?

Jeden mililitr leku zawiera hormony, które powodują niepłodność podobną do tej występującej u kobiet w ciąży lub w początkowym okresie karmienia piersią. Wraz z zastrzykiem do organizmu pacjentki trafia octan medroksyprogesteronu, czyli pochodna naturalnego progesteronu wytwarzanego przez kobiecy organizm.

Preparat podawany jest kobiecie domięśniowo (w ramię lub pośladek) w ciągu 5 pierwszych dni cyklu. Przed aplikacją pacjentka poddawana jest standardowemu badaniu ginekologicznemu, badaniu piersi, cytologii oraz badaniu ciśnienia tętniczego krwi.

Po zastrzyku następuje zahamowanie jajeczkowania, ponieważ przysadka mózgowa nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych. Dodatkowo śluz kobiety zagęszcza się, utrudniając plemnikom ruch, a procesy wzrostowe w błonie śluzowej macicy zostają zahamowane.

Dla kogo?

Antykoncepcja w zastrzyku jest idealną metodą dla kobiet ceniących sobie wygodę - ponieważ trzeba o niej pamiętać tylko raz na 3 miesiące - oraz pełne bezpieczeństwo (wskaźnik Pearla wynosi bowiem od 0,2 do 0,5). Środek jest również polecany matkom karmiącym piersią ze względu na fakt, że nie zawiera estrogenu, hamującego laktację.

Z kolei przeciwwskazaniami dla tej metody antykoncepcji są: choroby układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego, przebyty udar mózgu, a także długie unieruchomienie ciała (np. w wyniku wypadku).

antykoncepcja w zastrzyku

Zalety zastrzyku

Antykoncepcja w strzykawce jest wygodna, bezbolesna i stosunkowo niedroga. Jej niewątpliwym plusem jest również to, że niweluje dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz z krwawieniami. Dodatkowo Depo Provera chroni przed rakiem jajników i endometriozą oraz nie obciąża układu pokarmowego i wątroby.

Wady zastrzyku

Minusem antykoncepcji w strzykawce jest przede wszystkim jej 3-miesięczna nieodwracalność, która uniemożliwia powrót do naturalnego cyklu oraz jajeczkowania w dowolnym momencie. Poza tym całkowita płodność u kobiet powraca nieraz nawet po roku od przyjęcia ostatniej dawki, dlatego na zastrzyk nie powinny decydować się pary, które planują dziecko.

To jednak nie wszystko. Efektami ubocznymi Depo Provery mogą być bowiem nadmierny apetyt i związany z tym przyrost masy ciała, suchość pochwy, spadek ochoty na seks, obniżenie nastroju, czy kłopoty z cerą i włosami. Co więcej, skutki te utrzymują się nie tylko w czasie stosowania antykoncepcji, ale nawet do 3 miesięcy po jej zaprzestaniu.

Ostateczna decyzja o wyborze zastrzyku jako metody antykoncepcji powinna zatem zapaść dopiero po gruntownym badaniu u lekarza i konsultacji ginekologicznej.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Kiedy trzeba iść do ginekologa? (Porady dla młodych dziewczyn i dorosłych kobiet)

Musisz regularnie odwiedzać ginekologa.

6 pytań o piersi do ginekologa

Czy wklęsły sutek jest niebezpieczny dla zdrowia? Jak skutecznie zniwelować asymetrię biustu? Odpowiedzi eksperta rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości!

Komentarze (30)

Ocena: 5 / 5
anonim (Ocena: 5) 22.09.2015 22:53
Też sie nie zdecyduje
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2013 21:57
Nie wiem skąd te informacje ze w UK zastrzyki zostały wycofane? Ja biorę je od roku całkiem legalnie, i wiele moich koleżanek tez je stosuje od kilku lat, jet to bardzo popularna metoda. Zgadzam sie ze mogą u niektórych wywoływać skutki uboczne ale pamiętajmy ze każda z nas ma inny organizm, to samo dotyczy tabletek, u każdego maja inne skutki uboczne lub żadnych. Ja osobiście wogole nie mam miesiączek i czuje sie swietnie i nie przytylam. Po prostu dla jednych są dobre a inni złe reagują.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2012 13:42
Mialam cysty na jajniku .Wielkosc cyst przez miesiace sie nie zmieniala. Po 10 dniach brania tabletek provera 10 mg cystry zaczely sie zmieniac,rosnac.Po 2 miesiacach okazalo sie ,ze mam raka jajnikow. Wierze ,ze te tabletki pobudzily uspione, rakogenne cysty.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2012 19:05
Potwierdzam działanie uboczne i jeszcze dodam ,że działa depresyjnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2012 16:36
Poszukujemy kobiet, które miały źle dobraną antykoncepcję hormonalną. Jeśli miałaś problemy zdrowotne związane z zażywaniem tabletek hormonalnych, zgłoś się do programu Miasto Kobiet: a.lubawska@tvn.pl 516444962
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo