Kiedy trzeba iść do ginekologa? (Porady dla młodych dziewczyn i dorosłych kobiet)

Musisz regularnie odwiedzać ginekologa.
Kiedy trzeba iść do ginekologa? (Porady dla młodych dziewczyn i dorosłych kobiet)
27.12.2011

Na temat wizyt u ginekologa krążą mity. Wiele młodych dziewczyn boi się pierwszej wizyty, uważając to za krępujące i bardzo intymne doświadczenie. Gdy spotkanie z ginekologiem ma się dopiero przed sobą, faktycznie można odczuwać spory stres czy nawet lęk. Z czasem okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlatego zamiast odwlekać wizytę u ginekologa w nieskończoność, sprawdź, kiedy spotkać się z lekarzem. Szczególnie jeśli już się z nim widywałaś, a z różnych przyczyn zaniedbałaś wizyty u specjalisty.

Po raz pierwszy

Przyjmuje się, że na pierwszą wizytę do ginekologa warto wybrać się w okresie dojrzewania, między 14. a 16. rokiem życia. Pierwsze badanie będzie miało charakter profilaktyczny. Często wystarczy, że lekarz skorzysta z ultrasonografu, co pozwala wykonać badanie w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i bardzo szybki. U starszych nastolatek zwykle wykonuje się badanie palpacyjne narządu płciowego (lekarz kładzie ręce na brzuchu pacjentki i uciska powłoki brzuszne, aby zbadać jej organy wewnętrzne), badanie we wziernikach czy badanie piersi. Wszystko po to, aby wykluczyć ewentualne zmiany anatomiczne bądź wrodzone, torbiele jajników czy nadżerkę szyjki macicy. Dzięki badaniu piersi lekarz ocenia stopień ich rozwoju, może również wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Gdy coś się dzieje

Decyzję o wizycie u ginekologa powinny przyśpieszyć jakiekolwiek niepokojące symptomy. Nie ma wtedy znaczenia wiek. Są to przede wszystkim zaburzenia w miesiączkowaniu (bardzo wczesna pierwsza menstruacja albo jej brak, niezwykle obfite miesiączki, zbyt długie cykle, dotkliwy ból podczas okresu itp.). Jest oczywiste, że pierwsze cykle są nieregularne, jednak warto, aby nasze wątpliwości rozwiał specjalista. Inne sygnały organizmu, które powinny zmobilizować młodą kobietę do wizyty u ginekologa, to m.in. stany zapalne, plamienia, upławy, ból podbrzusza czy piersi. Koniecznie wybierz się do ginekologa, jeśli rozpoczęłaś już współżycie (albo planujesz je w najbliższym czasie). Lekarz sprawdzi, czy jesteś zdrowa oraz czy nie ma przeciwskazań do współżycia, a także zaproponuje najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcji.

ginekolog

Po raz kolejny

Co innego, jeśli pierwszą wizytę masz już za sobą, ale – z różnych powodów – przestałaś chodzić do ginekologa. Pamiętaj, że systematyczne spotkania ze specjalistą (nawet jeśli myślisz, że nic ci nie dolega), są konieczne. Tylko w ten sposób możesz cieszyć się zdrowiem. Wizytę u specjalisty powinnaś zaplanować sobie najlepiej raz na pół roku. Badanie ginekologiczne wykazuje zmiany szyjki macicy, choroby narządów rodnych, zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz wirusowe pochwy. Specjalista sprawdzi również, czy dobrana dla ciebie metoda zapobiegania ciąży faktycznie jest najlepsza. Nie zaniedbuj cytologii – wykonuj ją przynajmniej raz w roku. Umożliwia ona rozpoznanie nadżerki i wykrycie raka szyjki macicy. Rozszerzenie badania o wykonanie tzw. czystości pochwy pokazuje ewentualne zakażenia dróg rodnych oraz rodzaj procesu chorobowego. I jeszcze USG piersi (pozwala wykryć zmiany nowotworowe czy guzki) – wykonuj je najlepiej raz na rok. O tym, jakie badania ginekologiczne i kiedy należy wykonać, piszemy w osobnym tekście.

Znaleźć najlepszego

Niekiedy do systematycznych wizyt zniechęca nas sam… ginekolog, gdy mamy za sobą nieprzyjemne doświadczenia z danym specjalistą. Nie oznacza to jednak, że każdy lekarz będzie nas traktował w taki sam sposób. Ludzie się różni – a my mamy prawo dokonać najlepszego wyboru. Popytaj wśród przyjaciół, przejrzyj strony internetowe i fora dyskusyjne – opinie zgromadzone w tych miejscach często dają obraz konkretnej osoby. Jeśli kilkadziesiąt osób twierdzi, że dany ginekolog jest niesympatyczny i traktuje pacjentki lekceważąco, lepiej poszukać innego specjalisty. Na pierwszą wizytę warto wybrać się do ginekologa-kobiety, choć wiele pań przekonanych jest z kolei do ginekologów-mężczyzn, argumentując, że wykazują oni większe zainteresowanie pacjentką. Pamiętaj jednak, aby o ostatecznym wyborze decydowały kompetencje, a nie stereotypy i uprzedzenia. Z lekarzem jakiej płci się umówić się na wizytę – przeczytasz w oddzielnym artykule.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak bezpiecznie odstawić pigułki?

Podpowiadamy, jak zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej bez uszczerbku na zdrowiu.

Antykoncepcja dla nastolatki

Jaką metodę zapobiegania ciąży powinna wybrać młoda dziewczyna?

Komentarze (79)

Ocena: 4.95 / 5
Ewka (Ocena: 5) 30.07.2018 07:35
wtedy kiedy widzimy, że coś się niedobrego dzieje ja chodze wyłącznie do gabinetu pani alicji kolber andrychów
odpowiedz
aga (Ocena: 1) 14.07.2018 13:52
To partner powinien pilnować by była zachowana sterylność. Gdy ginekolog po założeniu rękawiczek coś dotyka w gabinecie albo odbiera telefon partner prosi o zmianę rękawiczek na czyste bo gabinety lekarskie i szpitale to siedliska zarazy. Ostatnio słyszałam o zarażeniach 100000 kobiet wirusem i myśli się o ich całkowitej kastracji usuwanie jajników i macicy! A ja się pytam gdzie zaraziło się tak masowo tyle kobiet chyba podczas niesterylnych profilaktycznych badań i zabiegów? Mamy prawo do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów gdy ginekolog wyprasza to jest zboczencem jak ten.."Na cztery lata więzienia został skazany ginekolog, który zgwałcił swoją pacjentkę. Kobieta była wtedy pod wpływem środków znieczulających. Mężczyzna ma też 10-letni zakaz wykonywania zawodu, musi też zapłacić 40 tys. nawiązki dla swojej ofiary. Prokuratura domagała się kary ośmiu lat pozbawienia wolności, a pełnomocniczka ofiary – dożywotniego zakazu wykonywania zawodu lekarza."
odpowiedz
Kamila (Ocena: 5) 12.01.2018 01:28
Bo jakbym np nie chciała chodzić na własne ryzyko, nie trzeba więc czy trzeba?
odpowiedz
Karola (Ocena: 5) 16.10.2017 19:56
Jaki jest termin pierwszej wizyty u ginekologa? Zdecydowana większość lekarzy opowiada się za tym, iż najbardziej optymalny moment udania się do poradni ginekologicznej wypada po rozpoczęciu pierwszego miesiączkowania. Można to przeczytać tutaj: http://www.fashionportal.pl/w-jakim-wieku-kobieta-powinna-pierwszy-raz-isc-do-ginekologa/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.06.2017 12:22
Nie wiem komu zależy w tym kraju aby kobiety chodziły na badania sam na sam z mężczyzną ginekologiem? Brakuje edukacji w zakresie bronienia swoich praw, tak jak napisała ada Ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta Po pierwsze nigdy sam na sam z mężczyzną ginekologiem, a po drugie po co pierwsza wizyta u ginekologa akurat mężczyzny?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo