Jak bezpiecznie odstawić pigułki?

Rezygnacja z doustnej antykoncepcji hormonalnej krok po kroku.
Jak bezpiecznie odstawić pigułki?
13.12.2011

Chciałabyś odstawić hormony, jednak obawiasz się nieprzewidzianych skutków ubocznych? Twój lęk jest w pełni uzasadniony - dla przyzwyczajonego do codziennej dawki hormonów organizmu to wstrząs. Aby rezygnacja z pigułek nie odbiła się negatywnie na Twoim zdrowiu, musisz pamiętać o kilku zasadach.

Uwaga: Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o rezygnacji z antykoncepcji doustnej, skonsultuj procedurę z lekarzem ginekologiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i, w razie potrzeby, doradzi, którą alternatywną metodę zapobiegania ciąży wybrać!

Hormonalny zawrót głowy

Nagłe przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych rozregulowuje gospodarkę hormonalną organizmu , dlatego należy je odstawiać wg ściśle określonych reguł:

- najlepszy moment na odstawienie pigułek to koniec cyklu - dzięki temu ciało wróci do stanu, w którym znajdowało się przed rozpoczęciem kuracji;

- należy wybrać całe opakowanie pigułek i nie zaczynać kolejnego;

- w czasie siedmiodniowej przerwy, która zawsze występuje pomiędzy jednym a drugim opakowaniem tabletek, pojawi się miesiączka, będąca równocześnie tzw. krwawieniem z odstawienia (to naturalna reakcja naszego organizmu na gwałtowny spadek poziomu hormonów we krwi);

- po ustąpieniu krwawienia ciało powróci do normalnego, fizjologicznego cyklu miesięcznego;

 

jak odstawić tabsy anty

Niespodziewane dolegliwości

Rozstając się z pigułkami, musimy liczyć się z ewentualnością wystąpienia nieprzyjemnych efektów ubocznych. To następstwo potężnych wahań hormonalnych i związanych z nimi zmian w funkcjonowaniu całego organizmu.

Do najczęstszych dolegliwości należą (mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesiący):

- znacznie opóźniające się miesiączki

- obfitsze niż zwykle krwawienia

- gorszy niż dotychczas stan skóry

- nadmierne przetłuszcanie się skóry głowy

- zmniejszenie objetości biustu

Na szczęście, odstawienie pigułek niesie za sobą także pozytywy. Przede wszystkim wzrasta ochota na miłosne igraszki. Niektóre panie twierdzą również, że po zrezygnowaniu z przyjmowania hormonów znacznie poprawiło im się samopoczucie, poczuły nagły zastrzyk energii.

Pamiętaj! Tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wraca płodność. Specjaliści radzą, by starania o dziecko rozpocząć zaraz po odstawieniu pigułek. W ciągu trzech miesięcy od przerwania hormonalnej kuracji szanse na poczęcie są największe.

Powrót do przeszłości

Bywa i tak, że kobiety po kilkumiesięcznej przerwie od hormonów, chcą wrócić do pigułek. Powrót przebiega identycznie, jak przy normalnym rozpoczynaniu kuracji hormonalnej. Pierwszą tabletkę przyjmuje się wraz z rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego, po uprzednim upewnieniu się, że wcześniej nie doszło do zapłodnienia. Decyzję skonsultuj z lekarzem ginekologiem, który dobierze pigułki do twoich indywidualnych potrzeb.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Plastry antykoncepcyjne: Jak działają? Gdzie je naklejać? Dla kogo niewskazane?

Najważniejsze informacje i wskazówki.

Problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym

Niepokojące objawy, możliwa diagnoza, leczenie.

Polecane wideo

Komentarze (45)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.04.2019 14:03
Ja po odstawieniu tabletek nie miałam okresu przez 4 miesiące, a jak powróciła menstruacja to zaczęły się puste cykle, a to znacznie opóźniło moje zajście w ciążę, dlatego dziś po urodzeniu dwójki dzieci nie wróciłam do hormonów, stosuję naturalną antykoncepcję- komputer cyklu myway łącznie z prezerwatywą, a kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.
odpowiedz
sabcia (Ocena: 5) 17.08.2015 18:33
biore pierwszy miesiac tabletki antykoncepcyjne czy moge po 16 dniach przerwac ich stosowanie poniewaz 25 jade na wakacje i nie chce miec w te dni okresu czy lepiej nie mieszac i zrobic 7 dniowa przerwe po 21 dniach?
zobacz odpowiedzi (1)
Marsa (Ocena: 5) 18.10.2014 13:41
Ja niestety lub stety odstawiłam tabletki juz po 4 dniach stosowania z powodu wysokiego ciśnienia i szybkiego tętna serca. Wcześniej brałam też inne rodzaje tabletek, jednak skutki uboczne zawsze bardzo dawały mi się we znaki dlatego nie biorę żadnych tabletek anty ( tak samo miala moja siostra i mama). Cóż niektóre osoby nie powinny w ogole stosować tego typu tabletek.
odpowiedz
salma (Ocena: 5) 16.06.2014 16:00
Ja odstawiłam tabletki anty po 8 latach stosowania i żałuję że tak pózno się na to zdecydowałam. Bałam się skutków ubocznych po zaprzestaniu stosowania pigułek . No ale niestety mój cilest wycofali i wtedy miałam okazję skończyć. Nie miałam żadnych skutków ubocznych o których naczytałam się w necie, prócz bolesnego jajeczkowania co miesiąc ale biorę no spa max i jest. Wróciło zadowolenie z sexu- jest cudnie.
odpowiedz
myślicielka (Ocena: 5) 07.01.2014 21:36
Czy jeśli chcę odstawić pigułki to muszę się dodatkowo zabezpieczać już podczas ostatniego tygodnia przyjmowania tabletek czy od razu po skończeniu przyjmowania czy dopiero w tygodniu w którym do tej pory zaczynałam kolejne opakowanie po 7 dniach przerwy?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie