Czy antykoncepcja jest szkodliwa?

Stosujemy plastry, pigułki, prezerwatywy, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Jednak niektóre z nas boją się skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej albo zawodności niektórych metod. Czy słusznie? Czy pigułka może szkodzić, a prezerwatywa uczulać?
Czy antykoncepcja jest szkodliwa?
30.09.2008

Jeśli decydujemy się na seks (czy to przygodny, czy to regularny), a nie czujemy się jeszcze gotowe na dziecko, wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej to ta druga strona medalu. Abyś czuła się komfortowo, dobierz zabezpieczenie dostosowane do twoich potrzeb, wieku i trybu życia.

Najlepiej poprosić o pomoc ginekologa i zgłaszać mu wszelkie niepokojące objawy (np. opuchliznę, zawroty głowy, senność, itp.). Lepiej być przezorną, niż przeżywać katusze związane z opóźniającą się, wyczekiwaną miesiączką. Chciana ciąża jest bardzo cenna w życiu każdej kobiety, powinna być źródłem szczęścia i owocem miłości. Jeśli jeszcze nie jesteś na nią gotowa, zabezpiecz się.

Kwestia antykoncepcji jest jednak źródłem wielu pytań - szczególnie, jeśli mamy na myśli metody hormonalne.

"Czy pigułki źle wpływają na ogólne zdrowie kobiety?"

Jeśli są źle dobrane („na oko”, a nie w badaniach hormonalnych), faktycznie mogą powodować bóle i zawroty głowy, senność, uczucie opuchnięcia. Czasami problem tkwi także w dawce. To, że twoja przyjaciółka świetnie reaguje na pigułki A, nie znaczy, że i tobie będą one służyć. Na szczęście, większość kobiet dobrze toleruje doustną antykoncepcję hormonalną. Mają krótsze i mniej bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego przestaje być dokuczliwy, pięknieje im cera, lekko powiększają się piersi.

Moja koleżanka stosowała plastry, a i tak zaszła w ciążę. To znaczy, że ta metoda jest zupełnie nieskuteczna?”

Badania dowodzą, że zarówno plastry, jak i zastrzyki antykoncepcyjne są skuteczne, a ewentualne wpadki to efekt, np. złego przyklejenia. Jeśli kobieta stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, nie powinno być żadnych problemów.

Mam 20 lat. Jeszcze nie chcę mieć dziecka, ale np. za 5 lat bardzo chętnie. Niestety, moja mama straszy mnie, że jeśli będę przyjmowała pigułki, mogę stać się bezpłodna. Czy ma rację?”

Twoja mama nie ma racji. Pigułka jedynie czasowo wstrzymuje możliwość zajścia w ciążę, nie powodując bezpłodności. Jeśli reagujesz na wszystkie sygnały twojego ciała i o tych niepokojących informujesz lekarza, nie powinno być w przyszłości żadnych problemów. Co więcej, wiele kobiet przyznaje, że po odstawieniu pigułek było im łatwiej zajść w ciążę.

„Ciągle słyszę o pękniętych prezerwatywach albo o gumkach, które zostały w drogach rodnych kobiety. Boję się, że i mnie się to przytrafi”.

Owszem, prezerwatywy nie są aż tak skuteczne jak pigułki, ale to także bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Poza tym, w przeciwieństwie do metod hormonalnych, chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli więc zdarza ci się przygodny seks, zawsze miej w torebce gumkę. Najlepiej w kilku rozmiarach, bo przypadki zsunięcia się prezerwatywy z penisa w trakcie stosunku zwykle były następstwem niewłaściwego dobrania jej rozmiaru.

"Czy prezerwatywy uczulają?"

Alergia na lateks jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale faktycznie może się pojawić. Nie dowiesz się tego, jeśli nie spróbujesz. Uczulenie objawia się pieczeniem i świądem. Dla wrażliwych kobiet ratunkiem mogą być prezerwatywy nielateksowe, np. Durex Avanti. Niestety, opakowanie, zawierające pięć sztuk, kosztuje aż około 40 złotych.

Polecane wideo

Komentarze (195)

Ocena: 4.99 / 5
gość (Ocena: 5) 10.08.2017 12:08
Ja biorę Vines od dwóch miesięcy i jestem zadowolona z moim facetem, nie wyobrażam sobie bawić sie gumki, po pierwsze nie są skuteczne, a po drugie niewygodne...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.11.2014 23:10
A Kosciol mowi ze antykoncepcja jest grzechem cieszkim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 17.04.2014 10:38
Jak ktoś nie jest gotowy na dziecko to nie powinien się bawić w seks...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2013 21:53
Boli mnie jedno a mianowicie czemu piersi moga sie powiekszac noo moja dziewczyna ma je idealnej wielkosci a ja nie lubie jak sa zbyt duze... Dziwnym jestem facetem ale coz nic nie poradze. Stad moje pytanie czy regułą jest ze piersi staja sie wieksze przez antykoncepcje hormonalną? Pozdrawiam serdecznie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2011 00:11
czy przedłużenie cyklu antykoncepcji jest szkodliwe?raz już przedłużyłam rok temu i mam zamiar teraz to zrobić ale mam obawy o swoje zdrowie??
odpowiedz

Polecane dla Ciebie