Plastry antykoncepcyjne: Jak działają? Gdzie je naklejać? Dla kogo niewskazane?

Najważniejsze informacje i wskazówki.
Plastry antykoncepcyjne: Jak działają? Gdzie je naklejać? Dla kogo niewskazane?
06.12.2011

Każda kobieta, która nie planuje macierzyństwa, ale prowadzi regularne życie seksualne, powinna zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią i skuteczną metodę antykoncepcji. Najczęściej wybór pada na prezerwatywę lub pigułki hormonalne, warto jednak rozważyć również zastosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Środek ten jest wskazany szczególnie dla kobiet zabieganych i zapracowanych, które np. nie zawsze pamiętają o codziennym przyjęciu tabletki.

Jak działają plastry?

Działanie plastra jest takie samo, jak pigułki dwuskładnikowej, z tym że oba hormony (estrogen i progestagen) są uwalniane do krwi przez skórę. Dzięki temu nie przechodzą one przez układ pokarmowy i nie obciążają wątroby. Środek jest przy tym jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania niechcianej ciąży, ponieważ wskaźnik Pearla dla niego wynosi około 0,2–0,8.

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są jedynie plastry EVRA. W opakowaniu znajdują się 3 plasterki, które należy przyklejać raz w tygodniu (tego samego dnia tygodnia), przez kolejne 21 dni. Czwarty tydzień jest tygodniem bez plastra. W tym czasie powinna wystąpić miesiączka. Po upływie czwartego tygodnia należy rozpocząć kolejne opakowanie preparatu EVRA.

Gdzie je naklejać?

Najlepszymi miejscami na przyklejenie plasterka są ramiona, pośladki, plecy oraz okolice bikini. Ważne przy tym, aby skóra była zdrowa, nieuszkodzona, nie miała włosów, podrażnień, a także nie była posmarowana żadnym kosmetykiem. Po naklejeniu preparatu można brać kąpiel lub prysznic oraz smarować ciało balsamem, mleczkiem, czy oliwką. Należy jednak unikać peelingów, które mają na celu mechanicznie ścieńczenie naskórka.

Raz naklejony plaster powinien zostać w tym samym miejscu przez 7 dni. Po upływie tygodnia można przykleić go w innej lokalizacji. Warto również wiedzieć, że należy unikać stosowania plastra dokładnie w tym samym miejscu, co poprzednio.

plastry antykoncepcyjne

Dla kogo są niewskazane?

Efektami ubocznymi plastrów mogą być zaburzenia miesiączkowania, bóle głowy, czy przyrost wagi, dlatego tej formy antykoncepcji powinny unikać nastolatki, które nie osiągnęły w pełni dojrzałości płciowej.

Plastry są również niewskazane dla pań ważących powyżej 85 kilogramów (ponieważ zwiększona warstwa tłuszczu na ich ciele może zmniejszać skuteczność preparatu) oraz takich, które zauważyły na skórze reakcję alergiczną (wywołaną przez plaster).

Co zrobić, kiedy plaster się odklei?

Czasami zdarza się tak, że plaster się naderwie albo częściowo odklei. Dotyczy to zwłaszcza kobiet bardzo aktywnych, uprawiających sport lub często chodzących na saunę. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli plaster się odklei, to daje jeszcze 24 godziny względnego „bezpieczeństwa” (podobnie dzieje się wówczas, gdy kobieta zapomni go nakleić). Odklejony preparat można przymocować powtórnie (jeśli nie jest zanieczyszczony) lub nakleić nowy.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym

Niepokojące objawy, możliwa diagnoza, leczenie.

Temperatura a cykl menstruacyjny

Sprawdź, kiedy jesteś najbardziej płodna, w którym dniu dostaniesz miesiączkę i czy zawsze masz owulację.

 

Polecane wideo

Komentarze (42)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.04.2019 01:36
Nie tak na pewno.. robie dokladbie Jake mowisz I juz drugi mi sie odkleja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.08.2016 19:02
Ja już kończę trzecie opakowanie i te plastry odpowiadają mi najbardziej niż kwadratowe, które wcześniej naklejałam.
odpowiedz
skwerka (Ocena: 5) 08.06.2016 21:00
Dla mnie kolejnym plusem jest to, że dawka hormonów w nich zawarta jest mała, mój lekarz tez je chwalił, sam mi je polecił a ja kończę drugie opakowanie i póki co minusów nie mogę wymienić żadnych.
odpowiedz
franka99 (Ocena: 5) 25.05.2016 12:38
U mnie też one się dobrze trzymają, ogólnie jestem bardzo za plastrami, już długo stosuję tą metodę i dla mnie jest najlepsza.
odpowiedz
aszena (Ocena: 5) 18.05.2016 20:41
Wiesz co, jak dociśniesz go dokładnie ciepłą dłonią to na pewno będzie się trzymał cały tydzień. Pamiętaj też, żeby miejsce na które przykleisz plaster było suche i nienakremowane.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie