Problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym

Niepokojące objawy, możliwa diagnoza, leczenie.
Problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym
29.11.2011

Poważne schorzenia narządów rodnych bardzo łatwo jest przegapić. Przewlekły ból brzucha, lekka gorączka, nudności – to dolegliwości, które równie dobrze mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie lub zatrucie pokarmowy. Czasem jednak bywa tak, że są one początkiem naprawdę poważnej choroby. Zwiastują problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym.

Nie warto więc lekceważyć żadnych objawów, a gdy mamy pewne wątpliwości, koniecznie zgłaszać się na konsultację do ginekologa. Tylko pełna świadomość zagrożeń pozwoli nam w porę ustrzec się kłopotów, zapobiec ewentualnym powikłaniom. Zaprezentowane niżej schorzenia mogą bowiem spotkać każdą z nas!

Co powinno Cię zaniepokoić: Silny ból w dole brzucha, wysoka gorączka, nudności

To może być: Pęknięcie torbieli jajnika

Do pęknięcia torbieli zwykle dochodzi samoistnie. Czasem bywa tak, że cysta ulega rozerwaniu podczas badania ginekologicznego lub na skutek urazu. Gdy narośl jest niewielka, jej pęknięcie jest zwykle nieszkodliwe i całkowicie niezauważalne. W niektórych jednak przypadkach rozlanie się torbieli może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.

Gdy torbiel wylewa się do jamy otrzewnej podrażnieniu ulegają wszystkie powłoki brzuszne. Groźna wydzielina rozprzestrzenia się po całym organizmie. Zainfekowane zostają również inne narządy, może wystąpić krwotok wewnętrzny. O pęknięciu torbieli świadczy także obecność płynu w zatoce Douglasa, co możliwe jest do zaobserwowania w badania ultrasonograficznym.

W takich przypadkach konieczna jest szybka interwencja specjalisty. Po dokładnym zbadaniu pacjentki, ginekolog decyduje się na leczenie zachowawcze bądź też operacyjne. Zdarza się, że podczas pęknięcia torbieli dochodzi do poważnego uszkodzenia tkanki jajnika. Wówczas może się okazać, że konieczne będzie usunięcie całego gruczołu.

ginekolog

Co powinno Cię zaniepokoić: Obfite, długotrwałe miesiączki, upławy, ból podczas współżycia

To mogą być: Mięśniaki macicy

Obfite, przedłużające się miesiączki to zmora wielu kobiet. Panie bardzo często jednak lekceważą ten problem. Uważają, że to nic groźnego, zupełnie naturalne zjawisko, wynikające z ich fizjologicznych predyspozycji. Nie zawsze jednak tak jest. Czasem obfite krwawienia miesiączkowe mogą świadczyć o obecności mięśniaków macicy.

Na schorzenie to cierpi nawet co piąta kobieta. Powstawaniu mięśniaków macicy, czyli łagodnych guzków narządów rodnych sprzyjają zaburzenia hormonalne. Jest to schorzenie, które może poważnie zagrozić naszemu życiu. Obfite krwawienia prowadzą bowiem do znacznej utraty hemoglobiny i w rezultacie poważnej anemii. Konieczna jest wtedy natychmiastowa operacja, podczas które specjalista usuwa chorobotwórcze zmiany.

Nie we wszystkich jednak przypadkach kobieta poddawana jest zabiegowi chirurgicznemu. Czasem wystarczy jedynie podanie odpowiednich leków. Postępowanie w przypadku wykrycia mięśniaków uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Do najczęściej branych pod uwagę należy zaliczyć: wielkość i liczbę guzów, sposób ich umiejscowienia, szybkość wzrostu oraz wiek i wolę samej pacjentki.

ginekolog

Co powinno Cię zaniepokoić (dotyczy wyłącznie kobiet, które współżyją): Ostry ból w dole brzucha i związana z nim utrata przytomności, krwawienie międzymiesiączkowe

To może być: Ciąża pozamaciczna

O ciąży pozamaciczne mówi się wtedy, gdy dochodzi do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Zapłodniona komórka jajowa rozwija się poza jamą macicy. Zjawisko to występuje najczęściej u kobiet między 26 a 30 rokiem życia. Warto również zaznaczyć, że dolegliwość ta częściej spotyka panie, które cierpią na przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, przechodziły zabiegi operacyjne jajowodów i jajników, stosowały wkładki wewnątrzmaciczne.

Lekarze wyróżniają kilka rodzajów ciąży pozamacicznej. Może to być ciąża jajowodowa, brzuszna, jajnikowa bądź szyjkowa. Poszczególne nazwy stosowane są w zależności od tego, w którym miejscu zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa.

W każdym przypadku ciąży pozamacicznej konieczna jest laparotomia czyli otwarcie jamy brzusznej. W czasie zabiegu najczęściej usuwa się jajowód, starając się przy tym zachować jajnik. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zachowania jajowodu. Czasem stosuje się również leczenie nieinwazyjne (głównie wtedy, gdy nie ma ryzyka pęknięcia komórki jajowej). Polega ono na wstrzyknięcie metotreksatu, substancji o działaniu poronnym.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Temperatura a cykl menstruacyjny

Sprawdź, kiedy jesteś najbardziej płodna, w którym dniu dostaniesz miesiączkę i czy zawsze masz owulację.

Po co dziewicom tabletki anty? Nastolatki łykają je, "żeby nie mieć pryszczy" MĄDRE?

Nie uprawiają seksu, ale przyjmują hormony.

Polecane wideo

Komentarze (25)
Ocena: 5 / 5
magdaa (Ocena: 5) 30.03.2013 14:08
Byłam wczoraj na swojej pierwszej wizycie u ginekologa okropnie bolało w dodatku zaczełam krwawić , lekarz powiedział mi że mam stan zapalny , nadżerke w dodatku mam zmiane na jajniku podejrzewa że to torbiel ale mam przyjść po okresie . Za to ja się strasznie boje i nie chce znowu tam pójść i co się stanie jeśli będę sie leczyć i skąd mógł się wziąść ten torbiel ??
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 17.03.2013 18:17
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2012 23:13
co roku chodze do ginkologa imam ten sam problem juz sama niewiem co mam robic mam 35 lat 2 lata temu miałam krwotok iod tego czasu mam problem jak nie mam miesiączki przes 3miesiacze to pózniej dostane ale bardzo obfitą co mam robic i ostatnio bardzo przytyłam nie wiem co mi jest
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.06.2012 23:28
NIE BYLAM BADANA GINEKOLOGICZNIE 12 LAT. MAM OGROMNE PROBLEMY GINEKOLOGICZNE ,OD TRZYTYGODNIOWYCH OBFITYCH MIESIACZEK ,KRWISTYCH UPLAWOW, KRWAWIENIA PODCZAS STOSUNKOW. MAM 43 LATA NA STALE PRZEBYWAM ZA GRANICA ,ALE BOJE SIE ISC DO LEKARZA ZE WZGLEDU NA DIAGNOZE.MOZE KTORAS Z PAN TEZ MIALA PODOBNE OBIAWY
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2012 09:54
Tutaj wpisz treść komentarza do Problemy ginekologiczne, które mogą skończyć się na stole operacyjnym...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie