Temperatura a cykl menstruacyjny

Sprawdź, kiedy jesteś najbardziej płodna, w którym dniu dostaniesz miesiączkę i czy zawsze masz owulację.
Temperatura a cykl menstruacyjny
22.11.2011

Powszechnie uważa się, że temperatura ciała zdrowego człowieka powinna wynosić dokładnie 36,6 stopni Celsjusza. Dlatego też wiele osób, kiedy tylko zaobserwuje u siebie pewne odchylenie od tej normy od razu wpada w panikę. Wydaje im się, że z ich organizmem dzieje się coś złego, rozwija się groźna infekcja.

Nie zawsze jednak tak jest. Warto uświadomić sobie, że delikatne wahania temperatury ciała to coś zupełnie normalnego. U każdego z nas może być ona stale nieco wyższa lub nieco niższa. Powinny o tym pamiętać szczególnie kobiety. W przypadku przedstawicielek płci pięknej, wszelkie zmiany temperatury bardzo mocno uzależnione są bowiem od działania hormonów, a tym samym fazy cyklu, w której właśnie znajduje się kobieta.

Sprawdzając temperaturę ciała, bardzo łatwo jest więc zaobserwować, i co najważniejsze, przewidzieć zmiany dziejące się w naszym organizmie. Kobieta może na przykład wyznaczyć swoje dni płodne, określić termin miesiączki, zaobserwować cykle przebiegające bezowulacyjnie.

Cykliczne wahania

Określona temperatura ciała kobiety to przede wszystkim wynik zmian stężenia hormonów znajdujących się we krwi. I tak, pierwsza część cyklu (od menstruacji do owulacji) to tzw. faza temperatur niskich. W organizmie kobiety obserwuje się wtedy bardzo duży poziom estrogenu. Hormon ten wpływa na delikatne obniżenie ciepłoty ciała. Niektóre panie, mierząc w tych dnia temperaturę mogą nawet lekko się przerazić. Wskaźnik pomiaru może bowiem wskazywać nieco ponad 35 stopni Celsjusza. Jest to jednak zjawisko całkowicie normalne.

Zupełnie inaczej nasze ciało zachowuje się podczas drugiej fazy cyklu (od owulacji do kolejnej menstruacji). Gdy poziom estrogenu gwałtownie obniża się, a coraz większą dominację zaczyna zdobywać progesteron, znacznemu podwyższeniu ulega również temperatura. Jej wzrost do 37 stopni Celsjusza wiele kobiet przyjmuje jako zły znak. Uważają, że złapały jakąś infekcję, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że oto ich organizm informuje je o czymś zupełnie innym. To właśnie w momencie najwyższego skoku temperatury kobieta jest najbardziej płodna.

temperatura

Skuteczność metody termicznej

Znajomość cyklicznych wahań temperatury stanowi podstawę ustalania dni płodnych i niepłodnych. Pozwala parze nie tylko skutecznie starać się o dziecko, lecz także uniknąć nieplanowanej ciąży. Niestety, termiczna metoda antykoncepcji wymaga sporej samodyscypliny. Aby dokładnie określić dni płodne, należy bowiem przestrzegać pewnych ścisłych reguł. Przede wszystkim pomiary muszą być wykonywane regularnie. Temperaturę trzeba mierzyć zaraz po przebudzeniu (przez 10 minut, po śnie trwającym minimum 5 godzin). Należy również używać jednego termometru, aby uniknąć błędu wynikającego z różnic pomiędzy narzędziami, a wyniki zawsze starannie notować (np. na wykresie).

Temperaturowy zawrót głowy

Obserwując swoje ciała, warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednej prawidłowości. Funkcjonowanie naszego organizmu uzależnione jest od wielu rzeczy. Również więc na zmiany temperatury może wpływać bardzo dużo czynników. Oprócz cyklu menstruacyjnego, wyróżnić możemy przecież chociażby cykl dobowy (wartości temperatury są niższe rano niż wieczorem). Poziom ciepłoty ciała uzależniony jest także od naszego wieku. Duże znaczenie odgrywa również prowadzony przez nas styl życia. Wystarczy jedna nieprzespana noc, lekka infekcja lub chociażby trochę więcej alkoholu, aby w naszym organizmie wszystko się rozregulowało...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Pigułka anty na miarę potrzeb

Dla karmiących mam, kobiet palących papierosy i nastolatek. Dostosuj tabletki hormonalne do swoich wymagań.

Okres - fakty & mity (dużo pytań!)

Wszystkie pytania, jakie kiedykolwiek mogły Cię nurtować, w kompleksowym artykule pełnym specjalistycznych odpowiedzi.

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2013 16:46
Sama bałabym się interpretować temperaturę, więc zdecydowałam się na komputer cyklu- Cyclotest. Skuteczność ma taką samą jak tabletki. Podziwiam kobiety, które nie boją się o pomyłkę ;) Ja wolę nie ryzykować
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2011 09:59
fajne zdjęcie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 21:56
tydzień temu na religii to braliśmy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 21:55
hehehe, na termometrze 39 st.C, a usta wymalowane ;p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 18:46
Zajebi*ste usta :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie