Nieprzyjemny zapach z pochwy

Przykra woń z okolic intymnych dla wielu kobiet może być bardzo krępująca. Dlaczego powstaje?
Nieprzyjemny zapach z pochwy
25.10.2011

Nieprzyjemny zapach z pochwy dla wielu kobiet może być dolegliwością bardzo krępującą, dlatego za wszelką cenę starają się go pozbyć. Nie powinny jednak zapominać, że taki symptom może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Jakie? Choćby na bakteryjne zapalenie pochwy, objawiające się „rybim” zapachem; na grzybicę (woń drożdży), czy na rzęsistkowicę (bardzo ostry, „rybi” zapach).

Wynika to z faktu, że kobiece okolice intymne są specyficznym ekosystemem, w którym żyje około 100 różnych gatunków mikroorganizmów. Najważniejszymi z nich są pałeczki kwasu mlekowego, produkujące – jak sama nazwa wskazuje - kwas mlekowy, który zakwasza środowisko pochwy, uniemożliwiając namnażanie i rozwój bakterii, grzybów, czy wirusów. Jednak zmniejszona ilość pałeczek kwasu mlekowego może prowadzić do stanu, w którym patogeny zaczną szybko dominować nad środowiskiem pochwy, a co za tym idzie - wywoływać infekcje ginekologiczne.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny i metody zapobiegania

Źródła tej dolegliwości można podzielić na trzy grupy:

1.Nieprawidłowa higiena - Miejsca intymne są strefą bardzo wrażliwą i wymagającą szczególnej pielęgnacji – prostej i delikatnej. Należy zatem podmywać się dwa razy dziennie, używając wody i środka do higieny intymnej o odpowiednim pH (np. z serii AA Intymna, czy Ziaja Intima) i wycierać się osobistym ręcznikiem. Warto zmieniać go tak często, jak to możliwe i prać w delikatnych proszkach, najlepiej stworzonych z myślą o wrażliwej skórze niemowląt (np. Jelp, Vizir Sensitive). Nie powinno się stosować irygacji oraz płukanek, które burzą naturalną florę bakteryjną pochwy, a podczas okresu wymieniać podpaski i tampony jak najczęściej – co 2-3 godziny. Najlepiej kupować wkładki nieperfumowane, przepuszczające powietrze i również wymieniać je w ciągu dnia.

ginekolog

2.Przewlekła infekcja pochwy - Przy najbliższej wizycie u ginekologa należy powiedzieć mu o swoich dolegliwościach, dzięki czemu lekarz zleci wykonanie badania czystości pochwy. Przed samym badaniem nie można wykonywać irygacji oraz stosować leków dopochwowych, które mogłyby uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy. Tego rodzaju dolegliwości leczy się środkami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybicznymi, ewentualnie poleca się pacjentkom przyjmowanie dopochwowych środków z kwasem mlekowym, które zapobiegną podobnym infekcjom w przyszłości.

3.Dieta - To co jemy ma kolosalny wpływ na to, jak się czujemy, jak wyglądamy oraz jak pachniemy. Nieprzyjemną woń z pochwy gwarantuje m.in. dieta bogata w mięso, cebulę, czosnek, szczypior, por, dlatego warto wprowadzić do codziennego jadłospisu więcej owoców.

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Zobacz także:

Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

Jesienią nietrudno o zapalenie pęcherza moczowego. Sprawdź, co możesz zrobić, by uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Efekt uboczny stosowania tabletek anty, o którym na pewno nie słyszałaś!

Nie przeczytasz o tym w żadnym typowym artykule poradnikowym dotyczącym ginekologii.

 

Komentarze (120)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.01.2017 20:28
Dziewczyno jak masz rybny sklep to jest fuuuuj...
odpowiedz
Kupsekupe (Ocena: 5) 29.01.2017 20:21
Ale maće problemy. Z doopy musi walic bo tam sie sra ot i cala tajemnica.
odpowiedz
Cizializia (Ocena: 5) 29.01.2017 20:19
A mi jedzie z papy jak z kapy czy som jakies tabletki do ssania na to bo possac to lubje?
odpowiedz
Zona modna (Ocena: 5) 29.01.2017 18:56
A mnie jedzie z kapy kupom, czy nałka zna takie pszypatki?
odpowiedz
Jadzia (Ocena: 5) 28.01.2017 20:56
Mnie jedzie jakby sledziem ogulnie rybny sklep ale muj chlop to lubi jak mi wyławia uplawy pod czas lizania to mowi ze smakuje i pachne jak jego suczka ktora mial w dzieciństwie i kturej tez wsadzam język.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo