Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

Jesienią nietrudno o zapalenie pęcherza moczowego. Sprawdź, co możesz zrobić, by uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.
Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)
18.10.2011

Zazwyczaj zaczyna się dość niepozornie – częściej chodzimy do toalety, czujemy w okolicach cewki moczowej ból i pieczenie, a do tego dochodzi złe samopoczucie. Mimo to warto reagować już na pierwsze symptomy infekcji dróg moczowych. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem prowadzić do zapalenia nerek, a nawet do niepłodności.

Winę za częste infekcje układu moczowego ponosi nasza anatomia. Krótka, bo zaledwie 5-centymetrowa cewka sąsiaduje bezpośrednio z ujściem pochwy i odbytem - największym siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one nieszkodliwe, jednak przeniesione na cewkę moczową, a potem także na pęcherz i nerki, z łatwością mogą wywołać stan zapalny. Ryzyko choroby zwiększa się u kobiet aktywnych seksualnie, ponieważ otarcia, które powstają podczas stosunku, ułatwiają drobnoustrojom wniknięcie do organizmu. Do tego dochodzi również zimna, jesienna aura za oknem, która wyjątkowo sprzyja takim infekcjom.

Co można zatem zrobić, aby uchronić się przed zapaleniem pęcherza moczowego?

Przede wszystkim, należy pić dużo płynów - intensywne oczyszczanie dróg moczowych wypłukuje z organizmu bakterie. Szczególnie często sięgaj po sok żurawinowy, który redukuje liczebność i aktywność mikrobów w pęcherzu. Staraj się też nigdy nie zwlekać z opróżnianiem pęcherza, ponieważ bakterie mają wtedy więcej czasu na nadmierne rozmnażanie się. Przed infekcjami dróg moczowych chronią również specjalne ziołowe preparaty z apteki (np. Urosept).

Pamiętaj, że ryzyko tego typu zapaleń wzrasta, gdy nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Podmywaj się więc rano, wieczorem oraz po każdym stosunku z partnerem, używając łagodnych żeli w płynie o kwaśnym ph. Zrezygnuj też ze zbyt długich kąpieli w basenie, z noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów oraz z krótkich spódniczek i spodni z obniżonym stanem – nic tak nie sprzyja zapaleniom, jak wychłodzenie organizmu.

zapalenie pęcherza

A co wówczas, gdy już dokucza ci infekcja dróg moczowych?

Nadal ważne jest, abyś przyjmowała jak największą ilość płynów. Na początku może to być nawet szklanka płynu co pół godziny, żeby przyśpieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Pij jednak przede wszystkim wodę niegazowaną, a nie herbatę czy kawę, ponieważ podrażniają one pęcherz. Wskazany jest również rozcieńczony sok z aronii lub czarnej porzeczki, który dzięki dużej zawartości witaminy C hamuje rozmnażanie się bakterii.

Jeśli nie chorujesz na serce, nie masz problemów z krążeniem i nie jesteś w ciąży, możesz również zdecydować się na mieszanki ziołowe (Uropatia, Urtica fix, Urosan fix) lub tabletki (Urogran, Albothyl), które mają działanie przeciwzapalne. Stosuj je jednak zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce.

Do tego przebywaj w cieple i unikaj wychłodzenia organizmu. Czasami chorobę powoduje przemarznięcie stóp, więc koniecznie zakładaj grube skarpetki. Ulgę przyniosą ci także ciepłe okłady.

Jeśli jednak zwykłym objawom infekcji towarzyszą wymioty, wysoka temperatura i krwawienia, od razu skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zaleci wykonanie dokładnych badań moczu (posiew i antybiogram), a na podstawie wyników dobierze odpowiedni dla ciebie antybiotyk.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Efekt uboczny stosowania tabletek anty, o którym na pewno nie słyszałaś!

Nie przeczytasz o tym w żadnym typowym artykule poradnikowym dotyczącym ginekologii.

Antykoncepcja dla nastolatki

Nieprzemyślany sposób zapobiegania ciąży w młodym wieku może być bardzo szkodliwy.

Polecane wideo

Komentarze (71)

Ocena: 4.9 / 5
julija (Ocena: 5) 30.08.2018 16:55
U mnie najlepiej działa urofuraginum max. Jest bez recepty, więc już przy pierwszych objawach zaczynam brać i tego samego dnia objawy mijają. Potem tylko musze pamiętać, żeby brać leki przez tydzień, bo jakbym nie doleczyła infekcji to niestety lubi wracać.
odpowiedz
Patrycja366 (Ocena: 5) 29.05.2018 00:34
Przez kilka lat walczyłem z zapaleniem pęcherza i przez ten czas próbowałem różnych metod oraz środków. Za każdym razem zapalenie wracało. W końcu jeden z lekarzy polecił mi Ginjal urit i od tego czasu mam spokój. Po kilku dniach problemy zniknęły i mogę cieszyć się życiem.
odpowiedz
marrika (Ocena: 5) 06.11.2017 10:53
Moja mama jest świeżo, jeśli mogę tak powiedzieć, po menopauzie i ciągle narzeka na zapalenie pęcherza. Od wczoraj zaczęła kurację urofuraginum max i na razie objawy są łagodniejsze. Mam nadzieję, że to jej pomoże na dłużej.
odpowiedz
sabina (Ocena: 5) 20.10.2017 11:25
Pieczenie i konieczność częstego chodzenia do łazienki to zmora! Szczególnie w pracy mnie to męczy, a jest też wstydliwe, bo koleżanki pytają czy nic mi nie jest i takie tam. Chyba myślały, że jestem w ciąży. Łykam urofuraginum max. W drugim dniu pieczenie i częstomocz ustały. Teraz już tylko biorę tabletki, żeby całkowicie pozbyć się bakterii wywołujących to zapalenie.
odpowiedz
julija (Ocena: 5) 14.12.2016 13:59
U mnie też daje radę. Jak zaczynam często biegać do toalety to wiem, że infekcja mi się zaczyna. Na szczęście urofuraginum jest bez recepty, bo żeby do lekarza się dostać czasami to trzeba mieć duużo szczęścia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie