Słowniczek intymny od A do Z

Wyjaśniamy słowa, które mogą być mylące lub niezrozumiałe.
Słowniczek intymny od A do Z
27.09.2011

Określenia, które niejednokrotnie można usłyszeć podczas rutynowej wizyty u ginekologa lub seksuologa, nie zawsze są w pełni zrozumiałe. Z tego względu poniżej wyjaśniamy niektóre z nich:

Anorgazmia – Seksuolodzy wyróżniają następujące rodzaje anorgazmii: pierwotną – kiedy kobieta nigdy nie szczytowała; wtórną – kiedy kobieta przestała szczytować, np. po urodzeniu dziecka; sytuacyjną – kiedy do osiągnięcia orgazmu kobiecie niezbędny jest konkretny bodziec (wibrator, masturbacja), ale nie potrafi szczytować podczas stosunku. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne źródła, np. psychologiczne (bariera religijna, strach przed zajściem w ciążę, depresja, wstyd, zakłopotanie), zdrowotne (cukrzyca, stwardnienie rozsiane, schorzenia neurologiczne, zapalenie dróg rodnych), emocjonalne (brak zaufania do partnera, brak więzi z partnerem), sytuacyjne (stres, pośpiech, rutyna), używki (narkotyki, alkohol), leki (zwłaszcza te o działaniu antydepresyjnym), zmiany hormonalne.

Bondage - (ang. niewola) to rodzaj kontaktu seksualnego, który polega na wiązaniu, krępowaniu lub kneblowaniu partnera, a także na zakładaniu mu kajdanek. Bondage w wersji hard może być niebezpieczny dla zdrowia.

Cykl menstruacyjny - prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni, choć oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre kobiety już od początku krwawią co 20 albo co 45 dni i w tym przypadku wydłużony czy skrócony cykl nie jest powodem do obaw, ponieważ tak funkcjonuje ich organizm. Nieregularna menstruacja nie powinna również niepokoić młodych, dorastających dziewcząt, ponieważ jest ona efektem niedojrzałości układu hormonalnego. Cykl nastolatek normuje się zazwyczaj w ciągu 2-3 lat od pierwszego krwawienia.

Cytologia - badanie komórek pobranych z szyjki macicy. Wyniki cytologii mogą być następujące: grupa I i II – stan prawidłowy, grupa III – zmiany komórkowe wymagające leczenia, grupa IV – komórki nowotworowe, świadczące o raku szyjki macicy lub trzonu macicy.

Dni płodne - owulacja następuje na około 14 dni przed początkiem kolejnej miesiączki. Tak więc w przypadku kobiety, której cykl trwa 28 dni, można przyjąć, że okres płodny wypadnie pomiędzy 12. a 16. dniem cyklu. W czasie dni płodnych śluz jest rzadki, przejrzysty, elastyczny, przypominający kurze białko.

intymne zdrowie kobiety

Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu - Schorzenie to, inaczej nazywane kandydozą, drożdżycą lub grzybicą, atakuje pochwę i srom. Wywołuje je niewłaściwa higiena: używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, a przede wszystkim – publicznych basenów. W wyniku zakażenia powstaje stan zapalny. Chora kobieta ma wówczas charakterystyczne grudkowe upławy, odczuwa świąd sromu, przekrwienie ścian pochwy oraz warg sromowych, pieczenie, niekiedy ból. Po zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednią kurację.

Endometrium – czyli błona śluzowa macicy. Jej wielkość zmienia się podczas cyklu miesiączkowego, przed miesiączką jest najgrubsza. Jeśli podczas owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, błona złuszcza się, a następnie jest wydalana razem z krwią miesiączkową. W przypadku gdy błona rozrasta się nadmiernie i pojawia w innych miejscach, np. w jajnikach, mamy wówczas do czynienia z chorobą, zwaną endometriozą.

Kubeczek menstruacyjny - ekologiczny zamiennik podpasek i tamponów. Jest małym, stożkowym pojemniczkiem wykonanym z silikonu. Ma kształt lejka umieszczanego w pochwie. Odpowiednio włożony rozpiera swoje ścianki w zdecydowany, aczkolwiek nieodczuwalny dla kobiety sposób, jednocześnie uniemożliwiając krwi wydostanie się na zewnątrz. Po kilku godzinach należy wyjąć kubeczek, wylać jego zawartość, przemyć i użyć ponownie.

Nadżerka - niewielka ranka na nabłonku wewnętrznej części szyjki macicy, spowodowana urazem mechanicznym bądź chemicznym. Ryzyko jej wystąpienia jest zwiększone, jeśli kobieta wcześnie rozpoczęła życie seksualne oraz często zmienia partnerów, narażając siebie na różnego rodzaju infekcje dróg rodnych.

Opryszczka narządów płciowych - Objawia się obecnością pęcherzyków w okolicy płciowej oraz na skórze pośladków i odbytu. Pierwsze symptomy opryszczki płciowej można zaobserwować już 4-5 dni po stosunku z zarażoną osobą. Nieleczona opryszczka płciowa w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych powikłań, w tym nawet do zapalenia opon mózgowych czy zapalenia rdzenia kręgowego.

Owulacja – inaczej: jajeczkowanie. Wydalenie z jajnika dojrzałej komórki jajowej (zwykle ok. 14. dnia cyklu). Wędruje ona jajowodem do macicy. Niektóre kobiety mają wówczas niewielkie plamienia lub bóle w podbrzuszu.

intymne zdrowie kobiety

PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego. Objawia się zawrotami głowy, obrzękiem piersi, opuchlizną nóg i rąk, bólami kręgosłupa, wypryskami skórnymi, przetłuszczeniem włosów, nadmiernym poceniem się, napadami gorąca, nudnościami, wymiotami, zaparciami lub biegunką, wybuchami płaczu, niekontrolowanym gniewem oraz smutkiem. W skrajnych przypadkach pojawiają nawet myśli samobójcze, dlatego PMS nie powinien być bagatelizowany.

Rzęsistkowica - to najbardziej rozpowszechniona choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją jednokomórkowy pasożyt Trichomonas vaginalis, który umiejscawia się w przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym kobiet. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny, ale możliwa jest również droga pośrednia, np. gdy używamy tych samych, co osoby chore, ręczników, gąbek, bielizny pościelowej lub gdy kąpiemy się w zanieczyszczonym basenie. Okres wylęgania rzęsistka wynosi od 1 do 3 tygodni. Kobiety z jego powodu mają pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, które są dodatkowo zabarwione na kolor szary lub zielonkawy. Chorym dokucza również świąd oraz pieczenie przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku.

Synchronia menstruacyjna – zjawisko, kiedy kobiety, które mieszkają razem w tym samym domu, przebywają w tym samym zakładzie karnym lub są współlokatorkami w akademikach zaczynają miesiączkować mniej więcej w tym samym czasie. Jak dowiodły badania, kobiety przebywające razem na ograniczonej przestrzeni wydzielają bezwonny, lotny feromon, dzięki któremu ich cykle miesiączkowe dostrajają się do siebie. Na synchronię menstruacyjną wpływ mają również inne czynniki, jak poziom stresu, zmęczenie czy kondycja fizyczna. Dużą rolę odgrywają także relacje między mieszkającymi wspólnie kobietami.

Tyłozgięcie macicy - dysfunkcja ta nie objawia się w jakiś widoczny sposób. Zwykle może stwierdzić ją jedynie lekarz. Istnieją jednak pewne sytuacje, które nie pozwalają kobiecie zapomnieć o tym schorzeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o ból podczas stosunku (uczucie nacisku na pęcherz, ból jajników) oraz w trakcie menstruacji. Na te niedogodności lekarz zwykle doradza środki przeciwbólowe oraz szukanie odpowiedniej pozycji seksualnej.

Vulvodynia - jest nazwą kobiecych dolegliwości, które objawiają się chronicznymi bólami pochwy i sromu. Problemy zdrowotne zwykle są bardzo przewlekłe i nie ustępują mimo długotrwałego leczenia. U podłoża niektórych przypadków znajdują się nieleczone infekcje czy urazy intymnych części ciała. Przyczyną może być również uszkodzenie nerwów, czynniki genetyczne lub też duża gęstość zakończeń nerwowych prowadzących do nadwrażliwości skóry.

Zespół Wstrząsu Toksycznego – jest to niezwykle rzadka choroba, którą wywołuje gronkowiec złocisty. Objawia się wysoką gorączką (powyżej 39 stopni), biegunką, wymiotami, plamistym zapaleniem skóry, zawrotami głowy, swędzeniem i pieczeniem pochwy oraz zapaleniem błon śluzowych gardła, nosa i spojówek. Mogą ją wywołać tampony dopochwowe, prezerwatywy, wkładki wewnątrzmaciczne, poronienie septyczne.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak dbać o higienę intymną w zależności od stylu życia i zawartości szafy?

Jakich preparatów powinny używać kobiety przywiązane do stringów, uwielbiające chodzić w rurkach, stosujące tampony? MNÓSTWO PORAD!

Probiotyki ginekologiczne, czyli BAZA PREPARATÓW "na wszelki wypadek"

Wzmacniają naturalną florę bakteryjną, zapobiegając infekcjom.

 

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2011 09:32
ja się właśnie dziś dowiedziałam kiedy mam dni płodne YAFUD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2011 18:49
śliczna dziewczyna i zdjęcie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2011 18:05
Dziewczyny mam do Was pytanie. Dostałyście kiedyś orgazmu poprzez same fantazje erotyczne? Przed wczoraj pierwszy raz mi się to przytrafiło kiedy fantazjowałam o moim chłopaku,aż tu nagle...Miałam orgazm!
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2011 17:22
ej ale o co Ci chodzi? jakby nie było to by były wrzaski że podstawowych pojęć nie napisali, typowe polaczkowe narzekanie, wszystko źle ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2011 14:57
Na jakimś portalu medycznym wyczytałam,że dni płodne są od 14 do 17 dnia cyklu,więc jak to w końcu jest??
odpowiedz

Polecane dla Ciebie