Co może oznaczać krwawienie po stosunku?

Jeśli zdarza Ci się krwawić po seksie, a nie jest to Twój pierwszy raz, możesz mieć poważne problemy ze zdrowiem!
Co może oznaczać krwawienie po stosunku?
30.08.2011

Kilka dni temu kochałam się z moim chłopakiem, niestety jakąś godzinę po stosunku zauważyłam, że mam krew na bieliźnie. Krwawienie nie było ani zbyt słabe, ani zbyt obfite. Dodam tylko, że nie był to mój pierwszy raz, a okres dostaję zawsze na początku miesiąca. Czy moje nietypowe krwawienie jest spowodowane jakąś chorobą? Agnieszka

Krwawienie po stosunku może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest źle dobrana antykoncepcja hormonalna, inną otarcie pochwy podczas seksu. Czasami jednak zdarza się tak, że krew na bieliźnie wskazuje na kłopoty ze zdrowiem. Jakie?

Nadżerka - niewielka ranka na nabłonku wewnętrznej części szyjki macicy, spowodowana urazem mechanicznym bądź chemicznym. To właśnie z tej części macicy ginekolog pobiera tkanki do cytologii. Nadżerka często diagnozowana jest także podczas kolposkopii, czyli badania przy pomocy przyrządu powiększającego obraz. Ryzyko jej wystąpienia jest zwiększone, jeśli kobieta wcześnie rozpoczęła życie seksualne oraz często zmienia partnerów, narażając siebie na różnego rodzaju infekcje dróg rodnych.

Lekarze uważają, że nie każdą nadżerkę należy leczyć. U młodych kobiet, które jeszcze nie mają za sobą pierwszego porodu, wystarczy obserwować, czy się nie powiększa. Po pewnym czasie może sama zniknąć, bez pomocy ze strony doktora. Jednak kobiety dojrzalsze, które są mamami i prowadzą regularne życie seksualne, powinny z nią walczyć i to dość radykalnymi sposobami, ponieważ może być ona początkiem raka szyjki macicy.

Rzeżączka - jedna z najpowszechniejszych chorób intymnych, wywoływana przez Gram-ujemną bakterię – dwoinkę rzeżączki. Najczęściej dotyka młodych ludzi między 20. a 30. rokiem życia, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, prowadzących aktywne życie seksualne. W przypadku rzeżączki bardzo ważna jest szybka diagnoza i odpowiednia kuracja, ponieważ nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, m.in. niepłodności u kobiet.

U pań pierwsze objawy rzeżączki występują po około dwóch tygodniach od stosunku i są to przede wszystkim ropne bądź krwiste upławy, pieczenie i swędzenie okolic pochwy oraz częste oddawanie moczu. W kolejnej fazie choroby mogą pojawić się silne bóle w dole brzucha, wymioty, krwawienia międzymiesiączkowe oraz wysoka temperatura.

Najskuteczniejszym środkiem w walce z rzeżączką jest penicylina, ale w przypadku poważnych powikłań rzeżączki niezbędne jest leczenie szpitalne.

ginekolog

Waginoza bakteryjna - jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się upławami o intensywnym rybim zapachu oraz wydzieliną, zawierającą sporą ilość krwinek czerwonych.

Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. powracającego zapalenia dróg moczowych, przedwczesnego porodu, czy poronienia.

Polip w szyjce macicy – jest błoną śluzową, która nie oddzieliła się podczas menstruacji. Jeśli objawom krwotocznym zazwyczaj towarzyszą dolegliwości bólowe, należy natychmiast go wyciąć (polipy nie powodujące objawów powinny zostać usunięte w ciągu 3 - 6 miesięcy) i wykonać badanie histologiczne. Jeśli wynik badania wykaże, że w polipie nie było komórek rakowych, dalsze leczenie nie jest konieczne. Warto jednak regularnie kontrolować stan zdrowia u ginekologa, ponieważ polipy mają skłonności do nawrotów.

Dysplazja szyjki macicy – schorzenie to określa się najczęściej jako stan przedrakowy. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), a najbardziej narażone na dysplazję są kobiety między 25. a 35. rokiem życia. Objawami schorzenia są nie tylko krwawienie po stosunku, ale również bóle brzucha i pleców. Wykrycie choroby we wczesnym stadium jest niezwykle ważne, dlatego warto regularnie robić cytologię u swojego ginekologa.

Krwawienie z pochwy nigdy nie powinno być bagatelizowane. Jeśli chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem i uniknąć wielu groźnych chorób, swoje niepokojące objawy koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Jak pokonać strach przed ginekologiem?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zminimalizować wszystkie Twoje lęki i obawy.

Porada ginekologiczna: O jakich chorobach świadczą upławy? (4 rodzaje)

Sprawdź, jak na podstawie upławów rozpoznać, czy z Twoim organizmem dzieje się coś złego.

 

Komentarze (40)

Ocena: 4.93 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2017 08:12
Wczoraj uprawialam seks z moim chłopakiem. Nie był to mój pierwszy raz. Ostatni raz kochałam się z nim w niedziele. W sobotę przez tym jak zakładał prezerwatywe poleciala mu nie sperma ale to co leci wcześniej.. wczoraj podczas stosunku pojawila sie krew..po stosunku poszłam do łazienki ogarnac co i jak . Nie było już krwi bym śluz tak jakby zabarwiony krwią.. czy to moglo być plamienie implantacyjne? ?? Błagam pomóżcie jestem młoda. Wcześnie zaczęłam życie seksualne... mam 15 lat.. błagam pomocy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2017 08:02
Wczoraj uprawialam seks z moim chłopakiem. Nie był to mój pierwszy raz. Ostatni raz kochałam się z nim w niedziele. W sobotę przez tym jak zakładał prezerwatywe poleciala mu nie sperma ale to co leci wcześniej.. wczoraj podczas stosunku pojawila sie krew..po stosunku poszłam do łazienki ogarnac co i jak . Nie było już krwi bym śluz tak jakby zabarwiony krwią.. czy to moglo być plamienie implantacyjne? ?? Błagam pomóżcie jestem młoda. Wcześnie zaczęłam życie seksualne... mam 15 lat.. błagam pomocy
odpowiedz
lala (Ocena: 5) 20.03.2016 08:52
Witam dzisiaj się z mezem kochałam i u siebie zauwazylam ze leci mi krew
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 13.09.2015 00:07
Witam. Moja sytuacja jest taka: Ok 3 tyg temu miałam swój pierwszy raz.Miałam wtedy też okres. Co moźe oznaczac niewielkie krwawienie trwajace od tygodnia? :/ Proszę o pomoc
odpowiedz
Mika... (Ocena: 5) 01.05.2014 09:31
Witam mam taki mały problem. Urodzilam pierwsze dziecko. I teraz podczas sex-u krwawie. Nigdy tak nie mialam mam nadzieję że to nic poważnego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo