Przewodnik po badaniach intymnych (Powiedz nam jakie masz objawy, a podopowiemy jakie badanie Cię czeka)

Czasami boimy się iść do ginekologa, bo nie wiemy, co nas czeka w lekarskim gabinecie...
Przewodnik po badaniach intymnych (Powiedz nam jakie masz objawy, a podopowiemy jakie badanie Cię czeka)
09.08.2011

Regularne wizyty u ginekologa powinny być nawykiem każdej kobiety. Niestety, często bywa tak, że przeraża nas sama myśl o przebywaniu w lekarskim gabinecie, ponieważ nie wiemy, co dokładnie nas tam czeka.

Poniżej prezentujemy zatem ściągę, z której dowiesz się, jakie badania najprawdopodobniej wykona ginekolog w zależności od tego, jakie objawy chorobowe mu wymienisz.

Objawy: przykry, rybi zapach z pochwy

Co Cię czeka: badanie odczynu pH pochwy (prawidłowe pH wydzieliny pochwowej wynosi 3,6 – 4,5), ocena czystości pochwy w preparacie mikroskopowym (ginekolog przy pomocy cienkiego drucika lub wacika pobiera wymaz z pochwy. Pobranie materiału do badania jest bezbolesne i trwa kilka sekund. Pobrany materiał jest potem oglądany pod mikroskopem, dzięki czemu można stwierdzić, czy w pochwie znajdują się patologiczne drobnoustroje).

Objawy: obfite, bolesne miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowe

Co Cię czeka: badanie ginekologiczne (wywiad lekarski wraz z badaniem przedmiotowym: oglądanie, opukiwanie, badanie przez pochwę bądź odbyt), badanie USG (badanie ultrasonograficzne wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Jest bezbolesne i niegroźne).

Objawy: obfite upławy o przykrym zapachu i żółtej lub zielonkawej barwie, pieczenie, ból w okolicy krocza, podrażnienie sromu

Co Cię czeka: badanie ginekologiczne, badanie mikroskopowe drobnoustrojów w odpowiednio pobranym i przygotowanym materiale biologicznym (wydzielina z pochwy, cewki moczowej, osad moczu).

infekcje intymne

Objawy: ból podczas stosunków płciowych, rozdzierający ból w okolicach biodra, pachwiny, odbytu

Co Cię czeka: badanie USG, badanie krwi (tzw. poziom markera CA-125), ewentualnie laparoskopia (w zabiegu bierze udział zazwyczaj dwóch lekarzy ginekologów - operator i asystent, lekarz anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna oraz instrumentariuszka. Pacjentka zostaje znieczulona, a następnie lekarz wykonuje trzy niewielkie nacięcia, przez które wprowadza do jamy brzusznej układ optyczny i niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne. Badanie to umożliwia obejrzenie zewnętrznej powierzchni narządów jamy brzusznej i wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych).

Objawy: gęste, kremowe upławy o zapachu drożdży i konsystencji twarogu, połączone ze swędzeniem pochwy

Co Cię czeka: badanie ginekologiczne, dokładna ocena krocza, szyjki macicy i ściany pochwy; badanie czystości pochwy

Objawy: skurczowe bóle brzucha, stan podgorączkowy, pogorszenie samopoczucia, odruch wymiotny

Co Cię czeka: laparoskopia, badanie USG, biopsja endometrialna (niewielkie ilości tkanki lekarz pobiera przy pomocy odpowiedniego instrumentu, wprowadzonego do jamy macicy przez szyjkę macicy).

Pamiętaj, aby podczas każdej wizyty u ginekologa możliwie jak najdokładniej opisać mu wszystkie trapiące cię dolegliwości. Nie wstydź się wymienić nawet tych najbardziej kłopotliwych – ułatwi to lekarzowi podjęcie właściwego leczenia.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologa: Antykoncepcja hormonalna dla zapominalskich

Letnia atmosfera sprzyja niepamiętaniu o codziennym zabezpieczaniu się przed niezaplanowaną ciążą.

Czy możesz brać tabletki anty?

Sprawdź, kiedy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przeciwwskazane.

Polecane wideo

Komentarze (41)
Ocena: 5 / 5
Ksia (Ocena: 5) 17.11.2013 09:05
Jako uzupełnienie artykułu polecam stronę : pierwsza-wizyta.za.pl jest tam sporo ciekawych informacji, zdjęć i filmów
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2011 20:57
witam, odkąd przestałam brac tabletki antykoncepcyjne to nie mam miesiączki co robić? ja już nie chce brac tabletek... pomocy...
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2011 23:08
A ja mam takie dosyc dziwne pytanie bo dreczy mnie klucie takie od dolu od strony pochwy i okolic. jakby mi ktos igle wbijal. mam to juz około rok ale nie codziennie. bol jest ten bardzo mocny bo zawsze w takim momencie musze sie polozyc bo nie moge ustac czy wysiedziec. mam 18 lat i bylam juz u ginekologa, mam strasznie niemile wspomniania bo wszytskie moje objawy i dolegliwosci przypisala mojej oponce na brzuchu i to w dosc niemily sposob. czy ktoras z was sie z takim bolem spotkala? co to moze byc?
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2011 18:51
poprawiam miało być krostkę a nie krotkę :))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2011 18:50
W pochwie na lewej ściance mam taką jakby krotkę, nie wiem co to, gdyż nie mogę tego zobaczyć ale czuję taka małą narośl.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie