Pigułka antykoncepcyjna jest obecnie najbardziej popularną metodą zapobiegania niepożądanej ciąży. Zgodnie z opublikowanymi niedawno informacjami Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że ten rodzaj antykoncepcji stosuje współcześnie ponad 100 mln kobiet na świecie.
Niestety, nie dla każdej z nas przyjmowanie pigułki hormonalnej jest rozwiązaniem wskazanym. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat:
1.Najwcześniej doustną antykoncepcję hormonalną dziewczyna może przyjmować 2-3 lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Wówczas cykle są już w miarę regularne, a gruczoły hormonalne osiągnęły dojrzałość.
2.Jeśli kobieta ma zamiar stosować pigułki antykoncepcyjne, nie powinna palić. U palaczek, które zabezpieczają się przed ciążą w ten sposób, zwiększa się bowiem ryzyko zakrzepicy żylnej (chorobie tej sprzyjają nie tylko papierosy, ale również integralne składniki tabletek antykoncepcyjnych - etynyloestradiol oraz tzw. gestageny najnowszej generacji). W efekcie może to prowadzić do udarów mózgowych nawet u młodych kobiet w wieku rozrodczym.
3.Ponieważ pigułki niosą za sobą ryzyko raka piersi, nie mogą ich przyjmować osoby z rodzinną predyspozycją do tej choroby.
4.Przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej jest również podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Dlaczego? Otóż pod wpływem pigułek ciśnienie może jeszcze bardziej wzrosnąć i doprowadzać do zmian w tętnicach.
5.Tabletek antykoncepcyjnych nie mogą także stosować kobiety skłonne do zakrzepicy oraz cierpiące na cukrzycę. Dla diabetyczki szkodliwe mogą się okazać niektóre gestageny zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych.
6.Przed przepisaniem pacjentce antykoncepcji hormonalnej, lekarz powinien również określić indeks masy ciała kobiety, czyli BMI. W przypadku, gdy pacjentka jest otyła (jej BMI przekracza 30), należy dodatkowo wykonać lipidogram - badanie, które określi rodzaj tłuszczów zawartych we krwi. Jeśli wynik badania odbiega od normy, może być to przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej.
7.Inne przeciwwskazania do stosowania pigułki to: choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krzepnięcia, udar mózgowy, zapalenie wątroby, długotrwałe unieruchomienie, niedokrwistość sierpowata, czy toczeń rumieniowaty.
8.Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, należy również pamiętać, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. przeciwgrzybicznymi, moczopędnymi, uspokajającymi, stosowanymi w leczeniu epilepsji, czy z antybiotykami (ryfampicyna, tetracykliny, ampicylina).
Gabriela Mostowicz-Zamenhof
Zobacz także:
Porada ginekologiczna: Czym grozi tyłozgięcie macicy?
Dokucza Ci ból podczas miesiączki? Odczuwasz dyskomfort w trakcie stosunku? Zobacz, czy ma to związek z nieprawidłową budową narządów rodnych.
Jaką bieliznę nosić w upalne dni? Czy okres da się przesunąć? Jak dbać o higienę w podróży?
Gabriela Mostowicz-Zamenhof odpowiada na pytania naszych Czytelniczek.