Czy możesz brać tabletki anty?

Sprawdź, kiedy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej jest przeciwwskazane.
Czy możesz brać tabletki anty?
26.07.2011

Pigułka antykoncepcyjna jest obecnie najbardziej popularną metodą zapobiegania niepożądanej ciąży. Zgodnie z opublikowanymi niedawno informacjami Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że ten rodzaj antykoncepcji stosuje współcześnie ponad 100 mln kobiet na świecie.

Niestety, nie dla każdej z nas przyjmowanie pigułki hormonalnej jest rozwiązaniem wskazanym. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat:

1.Najwcześniej doustną antykoncepcję hormonalną dziewczyna może przyjmować 2-3 lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Wówczas cykle są już w miarę regularne, a gruczoły hormonalne osiągnęły dojrzałość.

2.Jeśli kobieta ma zamiar stosować pigułki antykoncepcyjne, nie powinna palić. U palaczek, które zabezpieczają się przed ciążą w ten sposób, zwiększa się bowiem ryzyko zakrzepicy żylnej (chorobie tej sprzyjają nie tylko papierosy, ale również integralne składniki tabletek antykoncepcyjnych - etynyloestradiol oraz tzw. gestageny najnowszej generacji). W efekcie może to prowadzić do udarów mózgowych nawet u młodych kobiet w wieku rozrodczym.

3.Ponieważ pigułki niosą za sobą ryzyko raka piersi, nie mogą ich przyjmować osoby z rodzinną predyspozycją do tej choroby.

4.Przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej jest również podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Dlaczego? Otóż pod wpływem pigułek ciśnienie może jeszcze bardziej wzrosnąć i doprowadzać do zmian w tętnicach.

pigułki anty

5.Tabletek antykoncepcyjnych nie mogą także stosować kobiety skłonne do zakrzepicy oraz cierpiące na cukrzycę. Dla diabetyczki szkodliwe mogą się okazać niektóre gestageny zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych.

6.Przed przepisaniem pacjentce antykoncepcji hormonalnej, lekarz powinien również określić indeks masy ciała kobiety, czyli BMI. W przypadku, gdy pacjentka jest otyła (jej BMI przekracza 30), należy dodatkowo wykonać lipidogram - badanie, które określi rodzaj tłuszczów zawartych we krwi. Jeśli wynik badania odbiega od normy, może być to przeciwwskazaniem do doustnej antykoncepcji hormonalnej.

7.Inne przeciwwskazania do stosowania pigułki to: choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krzepnięcia, udar mózgowy, zapalenie wątroby, długotrwałe unieruchomienie, niedokrwistość sierpowata, czy toczeń rumieniowaty.

8.Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, należy również pamiętać, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. przeciwgrzybicznymi, moczopędnymi, uspokajającymi, stosowanymi w leczeniu epilepsji, czy z antybiotykami (ryfampicyna, tetracykliny, ampicylina).

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Czym grozi tyłozgięcie macicy?

Dokucza Ci ból podczas miesiączki? Odczuwasz dyskomfort w trakcie stosunku? Zobacz, czy ma to związek z nieprawidłową budową narządów rodnych.

Jaką bieliznę nosić w upalne dni? Czy okres da się przesunąć? Jak dbać o higienę w podróży?

Gabriela Mostowicz-Zamenhof odpowiada na pytania naszych Czytelniczek.

Komentarze (119)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2011 17:01
każdy potrafi napisać ze tabletki anty to syf, dopóki mu nie peknie gumka i nie otworzy oczu, a jak juz poczuje sie ten komfort 100 % pewnosci ze nic sie nie stanie to zal przestac je brac. Zdania sa podzielone, wiekszosc dziewczyn ktore tak mowi nawet nie rozmawiala z ginekologiem i powtarza brednie wkółko. Mozecie sie zdziwic bedac tak pewnym prezerwatyw. Dobrze wiem o czym mówie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2011 19:26
nie mogę... no i trudno. jest wiele innych sposobów
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 16:28
Bezsensowny artykuł - też potrafię przepisać ulotkę -.-
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 12:33
czy tabletki anty dzialaja na wypadajace wlosy ? bo na moje klacza nic nie dziala jest ich coraz mniej i mysle juz nad tabletkami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 12:29
a czy ktos brał tabletki majac problem z WYPADAJACYMI WŁOSAMI ? pomaga cos ? bo ja sie borykam z tym, wlosow chyba jest coraz mniej, biore witaminy i cynk przepisany przez dermatologa ale gó..o to daje :/ a czas ucieka!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo