Porada ginekologiczna: Czym grozi tyłozgięcie macicy?

Dokucza Ci ból podczas miesiączki? Odczuwasz dyskomfort w trakcie stosunku? Zobacz, czy ma to związek z nieprawidłową budową narządów rodnych.
Porada ginekologiczna: Czym grozi tyłozgięcie macicy?
19.07.2011

Podczas wizyty u ginekologa dowiedziałam się, że mam tyłozgięcie macicy. Pytając lekarza o tą dolegliwość, nie otrzymałam jednak satysfakcjonującej odpowiedzi. Zostałam tylko zapewniona, że nie mam czym się martwić... Mnie jednak wciąż nękają pewne wątpliwości, czytałam gdzieś, że takie schorzenie może mieć poważny wpływ na zdrowie. Czy rzeczywiście mam się czego obawiać? Czy będę miała w przyszłości problemy z zajściem w ciążę? Milena

Jeszcze do niedawna tyłozgięcie macicy uważane było za dosyć poważne schorzenie, nieprawidłowy stan, który prowadzi do wielu poważnych powikłań. By zmienić położenie macicy na prawidłowe, czyli tzw. przodozgięcie, wykonywano nawet specjalną operację chirurgiczną. Współcześnie odchodzi się jednak od tego typu zabiegów. Najnowsze badania pokazują bowiem, że dysfunkcja ta nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Mimo wszystko jednak, kobiety mogą odczuwać pewne nieprzyjemne dolegliwości...

Objawy i leczenie

Jak rozpoznać tyłozgięcie? Dysfunkcja ta nie objawia się w jakiś widoczny sposób. Zwykle może stwierdzić ją jedynie lekarz. Istnieją jednak pewne sytuacje, które nie pozwalają kobiecie zapomnieć o tym schorzeniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o ból podczas stosunku (uczucie nacisku na pęcherz, ból jajników) oraz w trakcie menstruacji. Na te niedogodności lekarz zwykle doradza środki przeciwbólowe oraz szukanie odpowiedniej pozycji seksualnej.

ginekolog

Problemy z zajściem w ciążę

Wiele kobiet, u których stwierdzono tyłozgięcie macicy, obawia się, że będzie miało w przyszłości problemy z poczęciem dziecka oraz donoszeniem ciąży. Najnowsze badania pokazują jednak, że patologia ta nie ma żadnego negatywnego wpływu na zapłodnienie. Zazwyczaj nie stanowi też zagrożenia dla rozwoju płodu. W bardzo rzadkich przypadkach może jednak wystąpić tzw. poronienie nawykowe. Powodem tego schorzenia nie jest jednak wyłącznie tyłozgięcie. Duży wpływ mają tutaj towarzyszące mu schorzenia takie, jak na przykład endometrioza.

Dyskomfort podczas stosunku

Najbardziej powszechną dolegliwością, na którą skarżą się kobiety z tyłozgięciem macicy jest ból podczas stosunku płciowego. Dyskomfort występuje najczęściej w trakcie głębokiej penetracji. Niestety, nie ma jednego, skutecznego rozwiązania tego problemu. Każda para powinna szukać własnego, optymalnego rozwiązania, pozycji, która pozwoli czerpać ze współżycia jak największą satysfakcję!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jaką bieliznę nosić w upalne dni? Czy okres da się przesunąć? Jak dbać o higienę w podróży?

Gabriela Mostowicz-Zamenhof odpowiada na pytania naszych Czytelniczek.

Porada ginekologiczna: Jeśli masz 17 lat, a wciąż nie masz miesiączki...

Ukończyłaś 17 lat i nigdy nie miałaś okresu? A może Twoja córka oczekuje pierwszej miesiączki? Sprawdź, czy powinnaś mieć powody do obaw!

Polecane wideo

Komentarze (25)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2013 19:20
Witam a zdarza wam się podczas stosunku że pochwa się zapowietrza tak jak by pierdziała ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 11:48
ja mam starsznie bolesne miesiączki ;// chyba sie będzie trzeba wybrać do lekarza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 09:02
ha mam tyłozgi.ęcie macicy, jeden raz poroniłam, a teraz mam córeczke, Lekarze mi mówili że po porodzie ból przy stosunku zniknie,m jednak tak sie nie stało,
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 23:35
jeszcze zależy jak mocne jest to tyłozgięcie, koleżanka ma podobno straszne, przy okresie umiera, ja się dowiedziałam, że mam nieznaczne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 20:52
podobno ma to 30% kobiet, mnei też to kiedyś powiedziała lekarka,faktycznie mam bolesne miesiaczki i czasem w niektórych pozycjach w seksie.czytałam kiedys ze podczas ciazy moze byc np. wieksze parcie na pęcherz
odpowiedz

Polecane dla Ciebie