PORADA GINEKOLOGICZNA: Jak zmienia się wygląd pochwy wraz z wiekiem?

Jeżeli nie chcemy, aby nasze okolice intymne z czasem zaczęły przypominać zwiotczały, wysuszony balonik, musimy o nie odpowiednio dbać!
PORADA GINEKOLOGICZNA: Jak zmienia się wygląd pochwy wraz z wiekiem?
05.07.2011

Niestety, tak jak z wiekiem na naszej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek, tak samo starzeniu ulegają intymne rejony naszego ciała. Wiele młodych kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że w przyszłości czeka je atrofia waginalna, schorzenie, które powoduje, że nasze pożądliwe ciasne miejsce, zaczyna zamieniać się w zwiotczały, wysuszony balonik. I chociaż u każdej kobiety proces ten przebiega nieco inaczej, to jednak bardzo łatwo wyliczyć kilku głównych sprawców tej nieprzyjemniej dolegliwości. Duży wpływ na wygląd pochwy mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, lecz także ilość porodów, które przebyła kobieta oraz jej aktywność seksualna.

Oto jak zmienia się wygląd narządów rodnych wraz z wiekiem:

SROM

U młodej kobiety srom ma charakter szczelinowaty. Z czasem jednak jego wygląd znacznie się zmienia. Przede wszystkim powiększają się wargi sromowe mniejsze, które ulegają coraz bardziej widocznemu uwypukleniu.

POCHWA

Z wiekiem pochwa staje się płytsza i węższa. Jej ścianki są coraz cieńsze i bardziej wrażliwe, a mięśnie ulegają zwiotczeniu. Osłabia się również krążenie krwi w tych rejonach. Zjawisko to można zaobserwować zresztą gołym okiem. Skóra w tamtych rejonach traci bowiem swój dawny kolor, przybierając bladoróżową barwę. Zmienia się również poziom pH w pochwie, a jej niskie nawilżenie sprawia, że niezwykle łatwo jest wtedy o infekcję, ból i mechaniczne urazy.

JAJNIK

Organ ten osiąga największe swoje wymiary w okresie rozrodczym. Po jego zakończeniu ulega stopniowemu zanikowi. Z wiekiem obserwuje się również całkowitą redukcję pęcherzyków jajnikowych.

MACICA

Stopniowemu zmniejszeniu ulega również macica. U kobiet w podeszłym wieku jama macicy może mieć nawet mniej niż 5 cm długości, a szyjka staje się praktycznie niewidoczna od strony pochwy.

 

wagina

Chociaż te wszystkie zmiany w okolicach narządów rodnych nie są szkodliwe dla organizmu, to jednak w pewnych momentach naszego życia mogą być nieco uciążliwe. Problem ten oczywiście najbardziej doskwiera podczas podejmowania prób współżycia. Suchość pochwy oraz zwiotczałe mięśnie sprawiają, że seks może nie sprawiać już tyle przyjemności.

Co najgorsze jednak, wiele kobiet wstydzi się rozmawiać o swoim problemie nawet z ginekologiem. A szkoda, bo wielu zmianom da się zapobiec, a nawet skutecznie je odwracać. Jak więc dbać o swoją pochwę, aby na długo pozostała ona w jak najlepszej formie?

Wagina przede wszystkim nie cierpi bezczynności. Najlepszym więc lekarstwem na wszystkie jej problemy i niedomagania jest... aktywność seksualna. Każdy większy napływ krwi w tamte rejony, każde podniecenie staje się więc swoistego rodzaju terapią, ćwiczeniem wzmacniającym ten delikatny narząd.

Jednak nie tylko seks może poprawić kondycję waginy. Idealnym rozwiązaniem będzie również stosowanie odpowiednich kosmetyków. Przede wszystkim chodzi tutaj o nawilżanie okolic intymnych. W aptekach dostępne są nawet specjalne preparaty dla kobie dojrzałych, które potrafią odmłodzić waginę, pobudzając wzrost komórek i poprawiając krążenie.

Aby zapobiec wszelkim nieprzyjemnym skutkom starzenia się narządów rodnych, warto o tym problemie szczerze rozmawiać ze swoim ginekologiem. Minęły już czasy, kiedy popęd seksualny po pięćdziesiątce uważany był za perwersję. Współcześnie, każdy, bez względu na wiek, ma prawo do czerpania przyjemności z seksu!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jeśli masz 17 lat, a wciąż nie masz miesiączki...

Ukończyłaś 17 lat i nigdy nie miałaś okresu? A może Twoja córka oczekuje pierwszej miesiączki? Sprawdź, czy powinnaś mieć powody do obaw!

Trudne pytania u ginekologa: Co chce wiedzieć lekarz? O co sama możesz zapytać?

W trosce o własne zdrowie warto przełamać poczucie wstydu i zażenowania.

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.11.2017 20:45
Mam 62 lata i po przeczytaniu tych i innych opowieści dochodzę do wniosku ze jestem albo szczęściarą albo jakimś fenomenem.Uprawiam sex 2 x w tyg , moj partner , 5 lat młodszy , wspomaga się srodkami na potencję dostępnymi w aptece za niewielkie pieniądze.Kochamy się 1,5 godz lub dłuzej z czego 3/4 tego czasu mam orgazm.Uzywam srodków nawilażających wyłacznie na łechtaczkę.Gdyby 20 lat temu ktoś mi powiedział ze po 60ce będę miała taki sex i orgazmy nigdy bym w to nie uwierzyła.Widać niekoniecznie sex w podeszłym ( :) ?) wieku musi być problemem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.08.2016 15:12
odpowiedz
kasiajka (Ocena: 5) 14.01.2016 15:50
Ja niestety doświadczam na sobie tych różnych zmian. Najbardziej dokuczają mi coraz częstsze infekcje, bo rzeczywiście jakoś łatwiej teraz o różne otarcia i infekcje i potem muszę brać lacibios femina, żeby równowagę florze bakteryjnej przywrócić
odpowiedz
Iskierka (Ocena: 5) 06.06.2014 22:19
To, że narządy intymne też się starzeją, uświadomiłam sobie całkiem niedawno, kiedy czytałam bloga dr Urszuli Brumer. Wcześniej nie miałam o tym pojęcia, a może po prostu przed 30tką nie myślałam o takich rzeczach? W każdym razie, jak osiągnę pewien wiek, to nie będę zwlekać z zabiegiem odmładzającym. Joan Collins jest już po 80tce i ma udane życie erotyczne. Ja też tak zamierzam mieć:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2013 10:46
Zapomnieli dodać o ćwieczeniach mięśni Kegla ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo