Porada ginekologiczna: Jeśli masz 17 lat, a wciąż nie masz miesiączki...

Ukończyłaś 17 lat i nigdy nie miałaś okresu? A może Twoja córka oczekuje pierwszej miesiączki? Sprawdź, czy powinnaś mieć powody do obaw!
Porada ginekologiczna: Jeśli masz 17 lat, a wciąż nie masz miesiączki...
28.06.2011

Mam 17 lat, ważę 55 kilogramów przy wzroście 167 cm. Chociaż już dawno pojawiły się u mnie różne oznaki dojrzewania, to jednak nadal nie dostałam pierwszej miesiączki. Martwię się tą sytuacją, zwłaszcza że moja mama zaczęła miesiączkować dość wcześnie, bo w wieku około 14 lat... Nie wiem co mam robić, czy moje obawy są zasadne? Czy powinnam zgłosić się do specjalisty? A może po prostu panikuję? Justyna

Opóźnienie miesiączkowania może być spowodowane wieloma dolegliwościami. Duży wpływ na naszą fizjologię ma chociażby nasz sposób odżywiania, stres czy też uwarunkowania genetyczne. Czasem jednak zdarza się tak, że kobieta cierpi na tak zwany pierwotny brak miesiączki. To bardzo rzadka sytuacja, kiedy u dziewczyn do 17 roku życia nie pojawia się krwawienie miesiączkowe, bez względu na prawidłowy wzrost, wagę, tryb życia czy dietę.

Jak wygląda badanie?

W praktyce ginekologicznej przyjmuje się, że diagnostyce powinna poddać się kobieta, która mimo ukończenia około 16-17 lat nadal nie zaczęła miesiączkować. Specjalista, aby stwierdzić czy nie cierpi ona na tzw. pierwotny brak miesiączki, wykona szereg badań. Przede wszystkim chodzi tutaj o ocenę sylwetki hormonalnej kobiety. Konieczne będzie również badanie ginekologiczne mające na celu wykluczenie wad rozwojowych narządów płciowych.

Terapia hormonalna

Leczeniem pierwotnego braku miesiączki powinien zająć się endokrynolog. Specjalista główny nacisk położy na wykluczenie niedoboru określonych hormonów. Jeżeli podstawowym celem jest uzyskanie miesiączki, można zastosować cykliczna terapię estrogenami i gestagenami lub doustną antykoncepcję.

pierwotny brak miesiączki

Pozorny brak krwawienia

Niekiedy jednak zdarza się tak, że kobiety cierpią na tzw. pozorny brak miesiączki. Nie obserwuje się u nich krwawienia, mimo występowania cyklicznych dolegliwości. Jego przyczyną nie są zaburzenia hormonalne, lecz nieprawidłowa budowa narządów płciowych. Chodzi tutaj o źle rozwiniętą przegrodę pochwy lub całkowite zarośnięcie wejścia pochwy błoną dziewiczą. W takich sytuacjach wykonuje się nacięcie i drenaż. Lekarz usuwa w ten sposób dużą ilość zagęszczonej krwi. Przede wszystkim jednak zabieg ten umożliwia prawidłowy przepływ menstruacyjnej wydzieliny.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że opisane wyżej schorzenia występują bardzo rzadko. Zazwyczaj zdarza się bowiem tak, że dziewczyna mimo ukończenia 17 lat nie ma miesiączki, ponieważ taka jest jej "uroda" i po prostu musi poczekać na nią dłużej niż inne kobiety. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości i obawy, warto porozmawiać o nich ze specjalistą. Dzięki odpowiednim badaniom, lekarz postawi właściwą diagnozę...

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Trudne pytania u ginekologa: Co chce wiedzieć lekarz? O co sama możesz zapytać?

W trosce o własne zdrowie warto przełamać poczucie wstydu i zażenowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego: Nie daj się objawom PMS!

Bóle brzucha, nadwrażliwe piersi, niekontrolowane wybuchy płaczu i wściekłości… Zobacz, jak skutecznie walczyć z napięciem przedmiesiączkowym!

Komentarze (70)

Ocena: 4.99 / 5
gość (Ocena: 5) 27.08.2016 12:03
Jestem zdecydowana zrobić wszystko, by pozbyć się miesiączki raz na zawsze. Macierzyństwo wcale mnie nie pociąga, chcę robić karierę w sporcie i chcę się całkiem wyczyścić, ale w Polsce jest to niemożliwe.
odpowiedz
14latka (Ocena: 5) 14.08.2016 17:26
Jak widzicie, mam 14 lat, a ciągle jestem płaska i nie mam okresu. Wszystko ze mną w porządku???
zobacz odpowiedzi (1)
;p (Ocena: 5) 30.06.2016 17:31
Ja w wieku już 11 lat dostałam miesiączki !!! W ogóle nie zazdroszczę powinniście się cieszyć że nie macie jeszcze miesiączki a nie pisać JEZU JA JESZCZE NIE MAM MIESIĄCZKI cieszcie się póki możecie potem będziecie mówiły różne rzeczy i nie bójcie się Mi mama mówiła jak miałam 10 lat bo bardzo szybko dojrzewam o miesiączce i też się przestraszyłam że się popłakałam xD Nie ma czego ja w wieku 10 lat mi się już coś pokazywało ale przyszło w ogóle w wieku 11 lat :p
odpowiedz
;D (Ocena: 5) 25.03.2016 18:19
mam 11 lat i chyba dzis dostałam miesiączki.. Mam się martwić
odpowiedz
ola (Ocena: 4) 18.12.2015 22:57
hej jestem ola mam 15 lat jeszcze nie dostalam okresu. moje kolezanki juz maja . czy mam sie martwic
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo