Nie taki guzek straszny...

Nie wszystkie zmiany w piersiach są groźne. Jeśli wyczujesz u siebie nierówności i zgrubienia nie wpadaj od razu w panikę!
Nie taki guzek straszny...
07.06.2011

Strach przed rakiem piersi paraliżuje każdą kobietę. Często z wielkim lękiem wykonujemy kolejne samobadanie. Każda najmniejsza zmiana w kształcie, wyglądzie czy strukturze piersi sprawia, że wpadamy w panikę. Warto jednak pamiętać, że ponad 80 proc. niepokojących nierówności czy zgrubień wykrywanych w piersiach podczas samobadania to objawy bardzo łagodne, które nie szkodzą naszemu zdrowiu.

Prawidłowa budowa piersi

Piersi kobiety zmieniają się przez całe jej życie. Inaczej wyglądają w okresie dojrzewania, pełnej aktywności płciowej, ciąży, karmienia dziecka i powolnego przekwitania. Na każdym z tych etapów, a nawet w poszczególnych fazach cyklu, zmieniają swoją strukturę. Zdrowa pierś posiada bardzo jednorodną konsystencję. Jest ona w pewien sposób podobna do mięśnia pośladka. Piersi kobiet, które nie karmiły, posiadają strukturę bardziej niejednorodną, z wyczuwalnymi grudkami tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Warto przy tym pamiętać, że większość zgrubień, które kobieta wyczuwa pod palcami, zwykle wiąże się z prawidłowym rozwojem piersi i przekształceniami, jakim podlegają one w ciągu całego jej życia. Co najważniejsze jednak, takie łagodne zmiany, nie mają nic wspólnego z rakiem...

Oto cztery rodzaje niegroźnych zmian:

Gruczolakowłókniaki

Te łagodne guzki powstające z tkanki piersi zwykle spędzają sen z powiek niejednej młodej dziewczynie. Hasło „guz w piersi” kojarzy się bowiem najczęściej z rakiem piersi. Obecność gruczolakowłókniaków nie powinna być jednak powodem do niepokoju. Co prawda, występowanie tych guzków wiąże się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego piersi, jednakże w większości przypadków guzy te pozostają łagodne. Przyczyny powstawania tych zmian nie są do końca znane. Wydaje się, że duże znaczenie mają tutaj zaburzenia równowagi hormonalnej, tak często występujące w organizmie kobiety będącej w wieku rozrodczym. Guzki te najczęściej ulegają zanikowi w okresie menopauzy. Jednakże mogą utrzymywać się bardzo długo u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą. Gruczolakowłókniaki zazwyczaj wykrywane są przypadkowo. Zwykle nie powodują one dużych dolegliwości bólowych. Są to najczęściej pojedyncze zmiany, tylko w nielicznych przypadkach zdarza się, że występują w większych skupiskach. Zwykle zmiany te nie potrzebują chirurgicznej interwencji. Zwłaszcza jeżeli chodzi o kobiety poniżej 25 roku życia.

guzek

Brodawczaki

Bardzo trudno je wykryć podczas samobadania piersi. Przy ucisku piersi lub brodawki wydobywa się z niej surowiczy lub mleczny wyciek. Ponadto wydzielina bywa zabarwiona krwią, gdy guzek zablokuje przewód mleczny. Warto przy tym podkreślić, że brodawczaki chociaż powstają w przewodach mlecznych, nie mają związku z karmieniem piersią. Takie zmiany to zwykle przypadłość kobiet przed menopauzą i palących papierosy. Tworzą się najczęściej, gdy dochodzi do znacznego rozszerzenia końcowych odcinków przewodów mlekowych i gromadzenia się tam wydzieliny. Jeśli nie może się ona sama wydostać, bo ujście jest zaczopowane, rozwija się stan zapalny lub powstaje bolesny ropień. Wraz w wystąpieniem tych zmian, może pojawić się również wysoka temperatura. Taki objaw wymaga natychmiastowego leczenia. Zwykle wystarczy podanie antybiotyków, choć czasami konieczne jest również chirurgiczne oczyszczenie chorego miejsca.

Mastopatia

To liczne zgrubienia, grudki i guzki, które kobieta sama może wyczuć w piersiach. Zwykle jest to oznaką zaburzeń hormonalnych (za mało progesteronu w stosunku do estrogenów). Zgrubienia mogą powstać we fragmencie lub w całej piersi. Takie zmiany miewają zwykle panie między 30. a 40. rokiem życia. I choć po menopauzie wszystko wraca do normy, zmiany mastopatyczne muszą być kontrolowane przez lekarza. Zwykle lekarz zleca USG i zbadanie poziomu hormonów we krwi, a niekiedy także mammografię. Tylko w ten sposób możemy się upewnić, że w naszym organizmie nie dzieje się nic złego. Jeżeli wyniki nie wskazują na obecność nowotworu, należy zadbać o równowagę hormonalną. Aby to osiągnąć, coraz częściej zamiast leków doustnych stosuje się żel z progesteronem do wcierania w piersi. Warto również pamiętać, że w leczeniu zmian mastopatycznych dużą rolę odgrywa dieta. Im więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych, tym mniej dolegliwości. Kawa i tłuszcze zwierzęce nasilają natomiast nieprzyjemne objawy.

guzek

Torbiele

Nazywane są też cystami.  Najczęściej diagnozuje się je u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Rzadziej pojawiają się u młodych dziewczyn lub tych, u których ustały czynności hormonalne jajników. Torbiele zawsze są wyczuwane jako twardy guzek i zwykle przypominają pęcherze wypełnione płynem. Jeżeli guzek w piersi pojawia się nagle, w ciągu kilku dni lub szybko się powiększa, nie należy wpadać w panikę, bo zwykle nie jest to nowotwór. Aby rozpoznać cystę, lekarz bada pierś palcami, a następnie zleca USG lub mammografię. Kolejnym etapem leczenia może być biopsja cienkoigłowa. W większości przypadków biopsja ma znaczenie nie tylko diagnostyczne, ale też lecznicze. Duża torbiel bywa przyczyną bólu, który promieniuje aż do pachy. Natychmiastową ulgę przynosi nakłucie jej i ściągnięcie płynu strzykawką. Guzek się zmniejsza, a z czasem zanika.

Wszystkich, nawet najłagodniejszych zmian nie wolno jednak lekceważyć. Gdy coś nas zaniepokoi, najlepiej poprosić lekarza o wyjaśnienie wątpliwości. Nie można zapominać również o regularnej samokontroli.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak zdobyć najmodniejsze białe dodatki od projektantów? Weź udział w naszym konkursie!

Zobacz, co można wygrać, biorąc udział w Tygodniu Mody Colgate Max White One!

Antykoncepcja bez pigułki: Urządzenie do pomiaru temperatury ciała - skuteczne?

Komputer cyklu jest swoistym połączeniem świadomego planowania rodziny z nowoczesną technologią.

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2014 20:09
Ja mialam jednego guzka wycietego, a po 10 latach okazalo sie, ze jest ich cala masa i to w obu piersiach. Czyli, ze mam mastopatie. Lekarka zalecila co 3-miesieczne badanie usg, ale juz po drugim okazalo sie, ze guzki urosly oraz pojawily sie nowe. Nie mam pojecia co robic, bo nie chcialabym w przyszlosci ich wszystkich wycinac...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2014 13:15
Warto jest się badać raz w miesiącu w zaciszu domowym. Świetne są rękawiczki do samobadania np femiglove. Gin mi taką pokazał i chyba sobie kupię
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2011 17:00
Cześć, niepokoi mnie guzek w piersi. Chcę pójść z tym do ginekologa (pierwszy raz w życiu). Mam 17 lat. Chciałam zapytać czy ginekolog może mi zbadać tylko piersi ? Bo nie chcę reszty..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2011 00:33
Ja wybieram się do ginekologa, bo chyba coś jest nie tak, mam jakąś wydzielinę z sutków i od dwóch dni zaczęły mnie boleć piersi. Uświadomcie mnie, gdzie i kto wycina te włókniaki i torbiele. Czy dobrze, że swoje kroki kieruje do ginekologa, może powinnam iść do innego lekarza? Jakich mogę się spodziewać badań, jak one przebiegają i kto je wykonuje?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2011 22:07
a ja mam takie nieduże krostki na sutkach. wyglądają jak pryszcze, wlasciwie nie wiem kiedy sie pojawiły, mam je ze 2 lata. ale nie mam pojęcia co to może być ! pomóżcie !
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo