Antykoncepcja bez pigułki: Urządzenie do pomiaru temperatury ciała - skuteczne?

Komputer cyklu jest swoistym połączeniem świadomego planowania rodziny z nowoczesną technologią.
Antykoncepcja bez pigułki: Urządzenie do pomiaru temperatury ciała - skuteczne?
24.05.2011

Naturalne metody antykoncepcji zdobywają w dzisiejszych czasach coraz większą popularności. Do łask wracają kalendarzyki małżeńskie i specjalne urządzenia do pomiaru temperatury ciała. Wiele kobiet świadomie rezygnuje ze stosowania hormonalnych metod antykoncepcji, wychodząc z założenia, że działają one zbyt inwazyjnie na nasz organizm. Współczesne kobiety coraz częściej zaczynają stosować metody, które polegają na obserwowaniu objawów świadczących o tym, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego aktualnie się znajdują.

Szukając zdrowej i skutecznej alternatywy dla środków hormonalnych, warto wspomnieć o nowym rozwiązaniu w antykoncepcji jakim są tzw. komputery cyklu. Najpopularniejsze z nich to Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. Można powiedzieć, że urządzenia te są swoistym połączeniem świadomego planowania rodziny z nowoczesną technologią.

Jak działa komputer cyklu?

Urządzenie ma za zadanie wyznaczać rytm płodności i niepłodności kobiety. Komputer cyklu wskazuje dni, w których występuje największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka oraz te, w których zajście w ciążę jest niemożliwe. Działanie urządzenia polega na codziennym pomiarze i rejestracji zmian temperatury ciała kobiety. Pomiar należy wykonywać codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, mniej więcej o stałej porze. Następnie komputer zapisują te dane i analizuje je, biorąc pod uwagę także zapisane w pamięci urządzenia informacje o około milionie cykli innych kobiet. Warto dodać, że dane te zostały zebrane z urządzeń użytkowanych na różnych kontynentach.

Dokładność pomiarów

Dzięki posiadanym informacjom nawet najbardziej nieregularne cykle miesiączkowe są przez urządzenie prawidłowo rozpoznawane, a zmiany stref czasowych, wywołane chorobami wahania temperatury ciała czy nieregularny tryb życia nie są tu żadnym przeciwwskazaniem i nie wpływają negatywnie na poprawność oceny płodności. Wynik analizy sygnalizowany jest przez zaświecenie się lampki o kolorach – czerwonym, pomarańczowym lub zielonym – w zależności od wyniku.

 

antykoncepcja

Czy korzystanie z urządzenia nie jest kłopotliwe?

Mierzenie temperatury za pomocą komputera cyklu trwa około 30 sekund. Używanie go nie zajmuje więc kobiecie wiele czasu. Co więcej, dzięki niezwykle dokładnym pomiarom, określona faza cyklu zostaje przez urządzenie bardzo precyzyjnie podana. Właściwość ta może być wykorzystywana nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale także w sytuacji odwrotnej – u par starających się o ciążę. Dzięki komputerowi cyklu można unikać poczęcia lub też wręcz przeciwnie, świadomie do niego dążyć.

Skuteczność metody

Jak twierdzi wielu specjalistów, skuteczność takiego urządzenia jako formy antykoncepcji jest równie wysoka jak stosowanie preparatów hormonalnych. Co najważniejsze jednak, jego działanie opiera się na naturalnym rytmie płodności kobiety, nie ingerując tym samym w fizjologiczny cykl miesiączkowy. Warto wspomnieć tutaj o jeszcze jednej zalecie tego nowoczesnego wynalazku. Można powiedzieć, że urządzenie to niejako uczy się rozpoznawać płodność jego użytkowniczki. W pierwszych cyklach nabywa wiedzę o charakterystyce cyklu danej kobiety, by w następnych miesiącach, korzystając z nabytej wiedzy rozpoznawać i wskazywać jej dni płodne i dni niepłodne

Komputer cyklu to świetna alternatywa dla wszystkich kobiet, które nie chcą bądź też nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Co więcej, zasada działania takiego urządzenia nie wzbudza jakichkolwiek wątpliwości etycznych. Mówimy przecież tutaj o niczym innym, jak o nowoczesnej formie kalendarzyka małżeńskiego.

Czy jednak metoda ta może być rzeczywiście tak samo skuteczna, jak antykoncepcja hormonalna? Co myślicie o tym urządzeniu?

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Comiesięczne metafory menstruacyjne

Miesiączka? Okres? Te dni? Oto krótki przegląd słów pochodzących z różnych zakątków naszego globu!

Porada ginekologiczna: Co jeść w trakcie okresu? MENU DOBRE DLA CYKLU

Produkty bogate w żelazo, magnez, wapń i potas skutecznie złagodzą przykre dolegliwości miesiączkowe.

Komentarze (70)

Ocena: 4.97 / 5
Gosia (Ocena: 5) 02.02.2018 12:08
Sama zdecydowałam się na komputer cyklu lady comp i dla mnie cudowny wynalazek, polecam wszystkim którzy nie chcą, nie mogą tabsów. lub tak jak w moim przypadku libido na minusie :).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2012 15:18
Ja sama interpretuję temperaturę, dopiero jak mam jakieś wątpliwości to sięgam po tester na ślinę
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2012 14:46
Ja podobnie jak jedna dziewczyna używam cyclotestu. Zdecydowałam się właśnie ze względu na cenę :) I jest ok :) Nie wszystko to co najdroższe jest najlepsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2011 13:16
Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc-ja wpisuję bo się boję
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2011 10:12
Są też inne komputery cyklu, nie tak drogie jak te w tym płatnym artykule. Mam na mysli Cyclotest 2 Plus. Uzywam go i uważam , za bardzo dobre rozwiazanie antykoncepcji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo