Burzliwa i szokująca historia… podpaski

Dwadzieścia lat temu nie było tamponów, siedemdziesiąt lat temu nie było podpasek, a jeszcze wcześniej nawet majtek. Jak więc kobiety radziły sobie podczas okresu?
Burzliwa i szokująca historia… podpaski
03.09.2008

Dzisiaj miesiączkę uznajemy za coś całkowicie normalnego, nie jest ona powodem do wykluczenia kobiety z codziennego życia, ale nie zawsze tak było. Dawno temu kobiet mających okres wręcz się bano. Sądzono, że krew wypływająca z dróg rodnych to oznaka działalności diabła, wpływ szatana i jego złej mocy - dlatego „skażona”, „naznaczona” kobieta nie mogła patrzeć wtedy w niebo, bo tam, według wierzeń, mieścił się raj. Sądzono, że jest to świadectwo niepłodności, więc uważana była za niepełnowartościową.

Wśród hinduskich mężczyzn istniało przekonanie, że zbliżenie się do mającej okres kobiety na zawsze pozbawi ich sił witalnych, energii i męskości. Sam Arystoteles głosił durne idee, jakoby lustro, w którym przegląda się krwawiąca kobieta, traciło blask.

Takie obawy były źródłem wielu cierpień płci pięknej. Najlepszym tego przykładem jest zachowanie Indian z Ameryki Południowej, którzy, aby zahamować okres u swoich kobiet, głodzili je. Obawiali się, że plemienne zabobony się sprawdzą i kontakty z miesiączkującymi kobietami nie wyjdą im na zdrowie.

Pierwsi chrześcijanie byli przekonani, że miesiączka to kara, którą zły Bóg zesłał na kobiety, po tym jak Ewa uwiodła Adama.

Trudno jednak uwierzyć, że kobiety wcale się nie zabezpieczały przed skutkami okresu. A jednak… Co prawda, nie ma praktycznie żadnych danych na ten temat sprzed XIX wieku (poza przekazami ze starożytnego Egiptu, gdzie najprawdopodobniej kobiety w tych dniach zatykały pochwę płótnem opatrunkowym), ale wiadomo, że panie urodzone po 1900 roku, jeśli nie pochodziły z bogatych domów, podczas okresu po prostu zostawiały za sobą brunatno-czerwony ślad… Te zamożniejsze posiadały nawet majtki, a podpaski wykonywały samodzielnie.

Niestety, majtki, jakie kobiety szyły sobie w tamtym okresie, uniemożliwiały przytwierdzenie do nich podpaski, ponieważ miały formę dwóch rur, ale nie połączonych ze sobą na wysokości krocza. Na szczęście, pojawiały się już wtedy poradniki, w których opisywano, jak sobie radzić z miesiączką. Można było nawet znaleźć w nich instrukcję szycia majtek na „ten specjalny czas”. Niestety, podpaski wykonane z płótna, wełny czy innych tkanin były wielokrotnego użytku - dziewczyna miała dwie lub trzy na zmianę, a po użyciu je prała. Materiały mierzyły około 30 cm na 60 cm, kobieta składała je na trzy części i przyczepiała do specjalnego pasa. Taka „pieluszka” dyndała jej między nogami przez cały dzień.

Należy jednak zaznaczyć, że dawniej pierwsza miesiączka pojawiała się dużo później niż obecnie, trwała krócej, menopauza następowała wcześniej, a kobiety krwawiły mniej obficie. Poza tym, nie były szczególnie dobrze odżywione, więc okres często zanikał. Warto też wspomnieć, że wiele razy zachodziły w ciążę, co zwalniało je z przykrego obowiązku prania podpasek na całe 9 miesięcy.

Męki własnoręcznego wyrobu podpasek trwały aż do początku XX wieku. W roku 1920 w "Vogue’u" pojawiła się pierwsza reklama fabrycznych środków higienicznych. Zostały wyprodukowane przez firmę Curadas w Stanach Zjednoczonych. Po roku, swoje wyroby na rynek wypuściła też firma Kotex. Jej podpaski, wyjątkowo nowoczesne, miały wówczas szokująco niewielkie rozmiary - 56 cm długości! Taką podpaskę - giganta podtrzymywał pas (w latach 40. był ich już spory wybór).

Podczas drugiej wojny światowej francuskie pielęgniarki pokochały bandaże z miazgi drzewnej w roli swoich podpasek - doskonale wchłaniały i były tanie, więc nie trzeba było ich za każdym razem prać.

Ciekawostka: Kanadyjska firma Many Moons do dziś produkuje nowoczesne pasy do podpasek oraz podpaski wielokrotnego użytku. Podobno znalazła całkiem pokaźną grupę zwolenniczek tego typu zabezpieczania się podczas okresu…

Inne wynalazki, mające ułatwić kobietom życie w czasie miesiączki:

  • Gąbki - naturalne, pozyskiwane z dna morskiego. Były używane wielokrotnie, więc po każdym zastosowaniu należało je wygotować przez 10 minut, żeby zabić bakterie. W przeciwnym razie, kobieta była narażona nie tylko na bardzo nieprzyjemny zapach, ale także na groźne infekcje i zakażenia.
  • Miseczki menstruacyjne - miały kształt zbliżony do smoczka na butelkę, były wykonane z gumy, wkładano je do pochwy, a ich zadaniem było zbierać krew. Niestety, nie były zbyt skuteczne, więc zaprzestano ich produkcji.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w świecie podpasek i tamponów (o których napiszemy w osobnym artykule) dokonała się istna rewolucja. Ich kształt jest dopasowany do budowy ciała kobiety, są wykonane z bardzo chłonnych materiałów, poza tym można przykleić je do bielizny, więc nie przesuwają się w czasie chodzenia.

Miesiączka przez tysiące lat była tematem tabu. Dopiero współcześnie znaleźliśmy skuteczne sposoby radzenia sobie w te „trudne dni”. Dawniej kobieta musiała liczyć się z wykluczeniem z normalnego życia, wyklęciem albo przymusowym głodzeniem, żeby zatrzymać cykl menstruacyjny. Dziś możemy normalnie żyć, a dni okresu niewiele różnią się od pozostałych w miesiącu - doceńmy ten komfort.

Polecane wideo

Komentarze (229)

Ocena: 4.97 / 5
30+ (Ocena: 5) 27.09.2015 21:18
Czasy koszmaru mam za sobą dzięki tabletce, która brana bez przerwy zatrzymuje krwawienie. Grozi mi wczesna menopauza, ale to nic w porównaniu z koszmarem bólu, krwotoków (normalnych), smrodu etc. Znałam moją pra pra babcię. Mówiła, że kobiety nawet ubogie wiązały coś w pasie, przytwierdzały do tego kawałki mat w kroku i wypełniały czym popadło. Krwawe brunatne ślady zostawiały chyba downy
odpowiedz
Anonimek (Ocena: 5) 18.08.2015 23:48
33:04:5 ty napisałaś głupotę, bo to prawda. Te miseczki są produkowane do dziś i niektóre kobiety ich używają. Zerknij nawet na wikipedię, poczytaj sobie, bo zarzucasz komuś coś co sama robisz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 26.07.2015 11:07
Okropność. Okres jest okropny tak samo teraz jak i 100 lat temu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2012 22:04
Tutaj wpisz treść komentarza do Burzliwa i szokująca historia… podpaski...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2012 23:04
miseczki menstruacyjne są produkowane do dzisiaj ? kto to pisal ? kto pisal te bzdury ? zwolnijcie tę pania bo bierze pieniadze za zmyślanie
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie