Na czym polega synchronia menstruacyjna?

Zobacz, dlaczego kobiety mieszkające ze sobą lub będące przyjaciółkami mają miesiączkę w tym samym czasie.
Na czym polega synchronia menstruacyjna?
01.05.2011

Zjawisko synchronii menstruacyjne odkryte zostało w Europie w XIX wieku. Już wtedy wielu badaczy zauważyło, że kobiety, które mieszkają razem w tym samym domu, przebywają w tym samym zakładzie karnym lub są współlokatorkami w akademikach zaczynają miesiączkować mniej więcej w tym samym czasie.

Zadziwiający eksperyment

Dokładne badania na ten temat przeprowadziła w drugiej połowie XX wieku dr Martha McClintock. Badaczka przeprowadziła bardzo ciekawy eksperyment wśród kobiet mieszkających w tym samym zakładzie karnym. Amerykańska biolożka zauważyła, że wszyskie więźniarki synchronicznie przechodziły cykl miesiączkowy. By wykluczyć przypadkowość tej sytuacji, wykonała ona doświadczenie na 29 kobietach, których miesiączka wypadała w rozbieżnych terminach. Badaczka poprosiła 9 z nich, by pod pachą umieściły na jakiś czas małe poduszeczki. Gdy spełniły prośbę, zespół Marthy McClintock poddał materiał działaniu określonych substancji chemicznych, eliminując nieprzyjemne zapachy. W fazie końcowej otrzymali coś w rodzaju maści. Pozostałe 20 pań miało za zadanie wcierać ją sobie pod nosem. Po niedługim czasie ich cykle miesiączkowe zsynchronizowały się z cyklem "dawczyń zapachu". Po pewnym czasie, badaczka podobne doświadczenie wykonała wśród kobiet mieszkających w tym samym akademiku. Rezultaty badań były identyczne, cykle miesiączkowe dziewczyn mieszkających ze sobą dostrajały się do siebie.

Wpływ feromonów

Okazało się więc, że synchronia menstruacyjna rzeczywiście istnieje! Co ciekawe, na to przedziwne zjawisko duży wpływ ma zapach, który wydziela nasze ciało. Jak dowiodły badania, kobiety przebywające razem na ograniczonej przestrzeni wydzielają bezwonny, lotny feromon, dzięki któremu ich cykle miesiączkowe dostrajają się do siebie. Jednak działanie feromonów, nie wyjaśnia do końca tego przedziwnego zjawisko. Okazuje się bowiem, że na synchronię menstruacyjną wpływ mają również inne czynniki, jak poziom stresu, zmęczenie czy kondycja fizyczna. Dużą rolę odgrywają także relacje między mieszkającymi wspólnie kobietami.

Sympatia i wrogość wobec otoczenia

Okazuje się, że emocje kobiety, jej sympatie i antypatie względem otoczenia, bardzo silnie oddziałują na określone funkcjonowanie jej organizmu. Panie zwykle są bardzo wyczulone na charakter relacji, która łączy je z innym człowiekiem. Dlatego też, aby pomiędzy kobietami zaszła synchronia menstruacyjna nie wystarczy jedynie mieszkanie razem. Wszystko zależy bowiem od wzajemnego nastawienia przebywających ze sobą dziewczyn...

synchronia menstruacyjna

Ważne jest czy kobiety darzą siebie nawzajem sympatią czy wprost przeciwnie, nie mogą na siebie patrzeć. Zjawisko to potwierdziły nawet specjalne badania. Ich wynik był naprawdę zaskakujący. Okazało się, że współlokatorki z akademika, które dzieliły jeden pokój, ale szczerze się nie cierpiały asynchronizowały swoje miesiączki. Kiedy jedna miała miesiączkę, u drugiej w tym samym czasie obserwowano owulację i odwrotnie!

Zagadka ludzkiego ciała

Nasze ciało, podejmując decyzje o płodności, stara się zapewnić najlepsze warunki na urodzenie i wychowanie dziecka. Organizmy kobiet, które nie darzą się wzajemną sympatią, nie chcą być płodne w tym samym czasie co nielubiana współlokatorka, żeby uniknąć ciąży w nieżyczliwym otoczeniu. Za to perspektywa wspólnego wychowywania dzieci z ukochaną przyjaciółką – to dla naszych ciał bardzo kusząca wizja. Kobieta, wyczuwając w otoczeniu pozytywne emocje, zdaje sobie sprawę, że zawsze będzie mogła liczyć na pomoc najbliższych jej osób.

Bliskość mężczyzny

Warto również zaznaczyć, że na synchronię menstruacyjną, oprócz feromonów i samych emocji kobiety względem otoczenia duży wpływ ma jeszcze jedno zjawisko. Nasz organizm, podejmując decyzję o owulacji bierze również pod uwagę pewien zewnętrzny czynnik, jakim jest posiadanie stałego partnera. Okazuje się bowiem, że kobiety mieszkające z mężczyzną mają bardziej regularne cykle. Co więcej, na jajniki kobiety oddziałuje – rozkosz! Podczas udanego seksu w naszym organizmie wydziela się bowiem fala hormonów, które mogą wpłynąć nawet na przesunięcie owulacji!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

INTYMNE BREDNIE kontra GINEKOLOGICZNE FAKTY (Warto wiedzieć)

Słodycze mogą wpływać na rozwój infekcji intymnych. Krew menstruacyjna jest brudna. Upławy zawsze oznaczają stan zapalny... PRAWDA CZY FAŁSZ?

Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

Niektóre choroby kobiece są bardzo uciążliwe. Sprawdź, czym objawiają się typowe zapalenia i jak powinno się je leczyć.

Polecane wideo

Komentarze (73)

Ocena: 5 / 5
Anka (Ocena: 5) 01.03.2018 10:32
A co powiecie na to? Weszłam w menopauzę 7 lat temu zaraz po 40stce jak wcześniej moja mama. W ubiegłym miesiącu moja córka dostała pierwszej miesiączki. Zbliża się czas na jej drugą, a tu ja dostałam okresu. Po 7 latach. Nadmieniam, że jestem zdrowa, dopiero się badałam i nawet nadżerki nie mam. Dorastająca córka wywołała okres u mnie. A to historia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2015 22:54
Wierzę w synchronię menstruacyjną. Jak mieszkałam z mamą, miesiączkowałyśmy w tym samym czasie... Kiedy studiowałam zaprzyjaźniłam się z jedną dziewczyną, po jakimś czasie zaczęłyśmy miesiączkować niemal równocześnie. Któregoś razu całkiem rozregulował mi się cykl i dostałam okres ok. 1,5 tyg. za wcześnie, wtedy ona mi wyznała, że też dostała okres w jakimś dziwnym terminie, tak czy siak od tamtej pory miesiączkowałyśmy równocześnie.
odpowiedz
Czarna (Ocena: 5) 27.02.2015 12:19
to wcale nie jest bzdura, jak piszą poniżej niektórzy. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale właśnie gdzieś niedawno o tym przeczytałam i uzmysłowiłam to sobie. Mieszkam z rodzicami, do niedawna mieszkała z nami jeszcze moja siostra i zawsze we trzy (ja, siostra, mama) miesiączkowałyśmy mniej więcej w tym samym czasie, tona podpasek, burza hormonów, nie wiem jak tato to wytrzymywał :) siostra się wyprowadziła, ale bardzo często się widujemy i okres dalej pozostał zsynchronizowany :)) koleżanka ze studiów też odkąd zaczęła mieszkać w jednym pokoju ze współlokatorką zaczeły miesiączkować w tym samym czasie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2012 22:06
To jest prawda! Mam przyjaciółkę z którą przyjaźnię się już 13 lat. Nie mieszkamy razem ale blisko siebie. Często się widujemy i spędzamy czas ze sobą. Nawet nasi chłopcy się bardzo dobrze znają. Od 3 miesięcy mamy wspólnie miesiączkę. Nawet wtedy kiedy ja byłam chora i przyjmowałam antybiotyki okres spóźniał mi się 2tyg. a przyjaciółka stresowała się że jest w ciąży to jej mówiłam poczekaj .. Jak ja dostanę to ty też ;) 100% prawdy !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 20:42
Mam dwie miesiączkujące córki. z jedną młodsza mieszkam , okres mamy prawie identycznie (w tym samym czasie) , starsza jest na studiach i poza domem . Gdy przyjeżdża do domu i ma miesiączkę z moim cyklem dzieją się "cuda" . Po poru dniach u mnie zaczyna się lekkie plamienie i tak aż do terminu miesiączki. Dlatego wierzę w ten artykuł bardzo . gdybyśmy mieszkały razem z pewnością we 3 miałybyśmy w tym samym czasie okres.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie