INTYMNE BREDNIE kontra GINEKOLOGICZNE FAKTY (Warto wiedzieć)

Słodycze mogą wpływać na rozwój infekcji intymnych. Krew menstruacyjna jest brudna. Upławy zawsze oznaczają stan zapalny... PRAWDA CZY FAŁSZ?
INTYMNE BREDNIE kontra GINEKOLOGICZNE FAKTY (Warto wiedzieć)
19.04.2011

Na temat higieny intymnej krąży bardzo dużo różnorodnych opinii. Jedne są słuszne, a inne zupełnie nieprawdziwe. Warto wreszcie oddzielić prawdę od mitów. Niewłaściwa higiena intymna może być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem. Dobrze więc sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, żeby w przyszłości, dbając o swoje zdrowie, nie popełniać niepotrzebnych błędów!

Trzeba myć się jak najczęściej – MIT

Nadmierna higiena miejsc intymnych niszczy naturalną florę bakteryjną, która chroni okolice narządów płciowych przed infekcjami. Najlepiej więc myć się raz lub dwa razy dziennie. Tylko podczas miesiączki trzeba myć się częściej, bo krew stanowi świetną pożywkę dla mikrobów. Warto również pamiętać, że o skórę okolic intymnych należy dbać jak o ciało noworodka – delikatnie i z troską. Dlatego lepiej używać łagodnych płynów do higieny intymnej niż zasadowego mydła czy zwykłego żelu pod prysznic.

Jednorazowe jest sterylne – MIT

Często wydaje nam się, że jednorazowe produkty są czyste i sterylne tylko dlatego, że są jednorazowe. Jednak to, że coś jest zapakowane w pojedyncze opakowanie nie znaczy wcale, że zostało wysterylizowane. Tamponów i jednorazowych podpasek nie sterylizuje się, bo to obniżyłoby ich chłonność. Mają tylko na sterylne i czyste wyglądać. Co więcej nasze ciało wcale nie potrzebuje sterylnych podpasek (w przeciwieństwie do tamponów, które wkładamy do wnętrza ciała) – gdyby tak było także bieliznę musiałybyśmy sterylizować każdego ranka!

Krew menstruacyjna jest brudna – MIT

Przez wiele wieków uważano, że kobieta z natury jest nieczysta. Dowodem na nieczystość kobiet miała być krew menstruacyjna, która uważana była za brudną. Jest to oczywiście mit. Kobieca wagina jest najczystszym obszarem ludzkiego ciała, dużo czystszym niż usta czy oczy. Krew menstruacyjna z kolei nie zawiera w sobie żadnych zarazków, za to bardzo wiele substancji odżywczych. Ma lekko metaliczny zapach, a kontakt z nią nie grozi żadnym zakażeniem! Oczywiście, im cieńsza podpaska, tym więcej w niej chemicznych pochłaniaczy wilgoci. Krew reaguje z nimi i zaczyna brzydko pachnieć. Kobiety, które używają podpasek wielorazowych albo jednorazówek z naturalnej bawełny nie mają jednak takich problemów – krew wsiąka w podpaskę i zwyczajnie wysycha.

Od czasu do czasu warto robić irygację pochwy – MIT

Zabieg ten może przynieść więcej szkód niż korzyści. Podczas irygacji zostają wypłukane chroniące pochwę przed zakażeniami bakterie probiotyczne – pałeczki kwasu mlekowego. A wówczas otwierają się szeroko wrota dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Do mycia okolic intymnych nie powinno się używać gąbki czy myjki – PRAWDA

Gromadzą się w nich drobnoustroje. Intymne część ciała warto myć po prostu ręką. Trzeba również pamiętać, aby kierować nią od przodu do tyłu, by w okolice pochwy i cewki moczowej nie przenieść bakterii z okolic odbytu.

kobieta kąpiel

Idąc na basen, warto zaaplikować tampon, aby uniknąć zakażenia – MIT

Tamponów, jak zaznaczają ich producenci, można używać tylko podczas miesiączki. Usuwa się je łatwo tylko wtedy, gdy są nasiąknięte. Stosowane na sucho, mogą obetrzeć, podrażnić delikatny nabłonek wyściełający pochwę. Idąc na pływalnię, nie należy ich więc używać.

Cukier (w produktach spożywczych) wpływa na podatność na infekcje intymne – PRAWDA

To bardzo zła informacja dla wszystkich łasuchów. Zbyt duża ilość słodyczy w diecie, nawet u zdrowej kobiety, nie chorującej na cukrzycę może prowadzić do nadmiernego rozwoju drożdżaków w pochwie i związanej z tym infekcji. Nie zapominajmy, że dieta bogata w warzywa i owoce oraz nabiał sprzyja zdrowiu.

Dieta wegetariańska sprzyja rozwojowi infekcji intymnych – PRAWDA

Bardzo ścisła, rygorystyczna wręcz dieta wegetariańska może powodować niedostarczanie niektórych składników odżywczych do organizmu, co w efekcie wywoła objawy niedoboru witamin i minerałów. Takie sytuacje sprawiają, że organizm funkcjonuje gorzej i może być podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Ze stosowania takiej diety zrezygnować powinny zwłaszcza kobiety w ciąży.

Leczenie każdej infekcji pochwy musi być połączone z leczeniem partnera – MIT

Infekcje pochwy mogą być wywołane przez bardzo różne czynniki. To właśnie w zależności od przyczyny, partner musi poddać się leczeniu bądź nie. Partnera zawsze należy poddać kuracji, gdy mamy do czynienia z infekcją przenoszonej drogą płciową. Leczenie partnera wskazane jest również w przypadku nawracających infekcji u kobiety. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z tzw. bakteryjnymi zapaleniami nie jest konieczne leczenie partnera, ponieważ jest to schorzenie wywołane zaburzeniem równowagi między ilością poszczególnych rodzajów bakterii, stanowiących fizjologiczne środowisko pochwy. Objawy występują tylko u kobiety i nie dotyczą jej partnera.

Upławy nie zawsze oznaczają stan zapalny – PRAWDA

Upławami nazywamy każdą wydzielinę z dróg rodnych kobiety poza krwią. W ciągu jednego miesięcznego cyklu konsystencja, zabarwienie, zapach i ilość śluzu zmieniają się kilkakrotnie. Niektóre kobiety mylą czasem prawidłowy śluz z upławami powstałymi na tle zapalnym. W wyniku działania pałeczek kwasu mlekowego, odczyn prawidłowych upławów jest kwaśny, co powoduje ich specyficzny zapach. Niejednokrotnie jednak upławy świadczą o stanie chorobowym i są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do ginekologa. Występują one przede wszystkim w zakażeniu pochwy i sromu drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową, jak również przy nadmiernym rozwoju drożdżaków. Do upławów dołączają się wtedy pieczenie, świąd i uczucie dyskomfortu.

kobieta kąpiel

W celu szybszego zwalczenia infekcji intymnej najlepiej jest zastosować kilka preparatów jednocześnie – MIT

Jest to działanie zupełnie niepotrzebne. Zawsze lepiej bowiem zacząć od jednego dobrego preparatu, a kiedy problem nie ustępuje, zwrócić się o pomoc do lekarza. Być może będzie trzeba wdrożyć bardziej zaawansowane leczenie, może nawet kilkoma preparatami, ale o tym powinien zdecydować lekarz. W zależności od czynnika wywołującego infekcje, od nasilenia dolegliwości i od tego czy zakażenie jest jednorazowe, czy należy do infekcji nawracających dobieramy odpowiednie kombinacje leków. Może to być tylko globulka dopochwowa, albo globulka i krem na skórę, ewentualnie globulka i antybiotyk doustny. Niektórzy ginekolodzy zalecają naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów globulek.

Nadżerkę szyjki macicy można leczyć skutecznie jedynie metodą zabiegową w gabinecie ginekologicznym – MIT

Istnieje wiele metod usuwania nadżerek. Wybór najlepszego sposobu leczenia zależy od wielu czynników, począwszy od rodzaju nadżerki, rozległości zmiany, wyniku badania cytologicznego, faktu czy kobieta rodziła, czy też przyczyn powodujących jej powstanie. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia bardzo ważne jest określenie prawdopodobnych powodów wystąpienia nadżerki, ponieważ ich wyeliminowanie już samo w sobie może być sukcesem terapeutycznym.

Leczenie infekcji pochwy nie może odbywać się w czasie miesiączki – PRAWDA

Zastosowanie środków dopochwowych w trakcie miesiączki nie ma najmniejszego sensu. Prąd krwi wypływający z pochwy po prostu wypłukuje zaaplikowane tam lekarstwo. Należy poczekać, aż krwawienie się skończy i wtedy kontynuować leczenie. Jedynym wyjściem, jest stosowanie w tych dniach kuracji doustnej.

Wszystkie preparaty w formie globulek muszą być przechowywane w lodówce – MIT

Istnieją preparaty, które bezwzględnie muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Są jednak i środki, którym nie szkodzi temperatura pokojowa. Do nich należą niektóre globulki i tabletki. Składniki niektórych preparatów zostały bowiem tak dobrane, aby wytrzymywały szeroki zakres temperatury. Oczywiście przetrzymywanie w lodówce im nie zaszkodzi, ani nie wpłynie na ich skuteczność.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

Niektóre choroby kobiece są bardzo uciążliwe. Sprawdź, czym objawiają się typowe zapalenia i jak powinno się je leczyć.

Porada ginekologa: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych? (Będziecie zaskoczone!)

Oto czarna lista produktów, którą powinnaś wziąć sobie do serca, jeśli w celu regulowania własnej płodności, sięgasz po pigułki antykoncepcyjne.

Polecane wideo

Komentarze (61)
Ocena: 4.95 / 5
sabina254 (Ocena: 5) 28.11.2017 00:08
Na temat higieny intymnej słyszałam wiele historii, ale najbardziej wierzę w zdanie swojej Pani ginekolog i położnej. Za ich poleceniem stosuję emulsję Mucovagin. W końcu przecież też są kobietami.
odpowiedz
Monika Sar (Ocena: 4) 13.08.2017 10:16
W aptece można dostac teraz zupełnie nie alregiczny testowany żel do higieny intymnej od Maternea, ekstrakt z rumianku i alantoina, kwas mlekowy
odpowiedz
aasd (Ocena: 3) 01.01.2017 16:27
"Bardzo ścisła, rygorystyczna wręcz dieta wegetariańska może powodować niedostarczanie niektórych składników odżywczych do organizmu, co w efekcie wywoła objawy niedoboru witamin i minerałów. " Co za brednia! Właśnie ludzie jedzący mięso do każdego posiłku spożywają mniej warzyw i owoców, mając przez to mniej witamin i składników mineralnych. Doprawdy, kto to pisał...
odpowiedz
egga (Ocena: 5) 28.06.2016 17:27
Ja niestety mam tendencje do ciągłych infekcji i często dokucza mi swędzenie albo upławy. Dlatego w różnych sytuacjach biorę probiotyk dla kobiet lacibios femina, żeby florę bakteryjną jak najlepiej chronić
odpowiedz
Chloe (Ocena: 5) 17.05.2016 23:45
Chciałabym wam polecic płyn Femma, bardzo dobrej jakości płyn do mycia okilic intymnych. Bardzo sobie go chwalę, z racji tego iż ma przyjemną konsystencję, nie wiele produktu wystarczy aby dobrze umyć okolice, do tego najważniejsze, że nie uczula, ładnie łagodzi, nie mam żadnych problemów z infekcjami. Na pewno zakupię kolejne opakowanie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie