Vulvodynia – chroniczne bóle pochwy i sromu

Silny, palący ból okolic intymnych, podrażnienie i suchość sromu to typowe objawy, które mogą świadczyć o tym tajemniczym schorzeniu.
Vulvodynia – chroniczne bóle pochwy i sromu
03.05.2011

Od pewnego czasu, w okolicach pochwy odczuwam dziwny, przeszywający ból, swędzenie i kłucie. Moje dolegliwości zwykle nasilają się w nocy. Każde otarcie czy też dotknięcie jest jak tortura. Mój problem konsultowałam już u z ginekologiem. Lekarz nie potrafił jednak mi pomóc. Maści i globulki przeznaczone do zwalczania infekcji sprawiły, że moje okolice intymne stały się jeszcze bardziej podrażnione. Najgorzej, że przez swoją przykrą dolegliwość zupełnie straciłam ochotę na seks, a mój partner robi się coraz bardziej niecierpliwy. Ostatnio przeczytałam gdzieś, że mogę chorować na vulvodynię. Lekarz, jak go zapytałam o tą chorobę, wyśmiał mnie. A ja już nie mam siły. Czy to może być vulvodynia? Bardzo proszę o pomoc. Magda

Silny, palący ból okolic intymnych, podrażnienie i suchość sromu to typowe objawy, które mogą świadczyć o vulvodynii ("vulva" z łac. srom). Rozpoznanie dolegliwości rzeczywiście jest bardzo trudne. Wiele kobiet miesiąca czy nawet latami przyjmuje leki na różne infekcje intymne, nie zdając sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne mają zupełnie inne podłoże.

Przyczyny choroby

Vulvodynia jest nazwą kobiecych dolegliwości, które objawiają się chronicznymi bólami pochwy i sromu. Problemy zdrowotne zwykle są bardzo przewlekłe i nie ustępują mimo długotrwałego leczenia. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że dolegliwości te mogą dotyczyć nawet co szóstej kobiety na świecie. U podłoża niektórych przypadków znajdują się nieleczone infekcje czy urazy intymnych części ciała. Przyczyną może być również uszkodzenie nerwów, czynniki genetyczne lub też duża gęstość zakończeń nerwowych prowadzących do nadwrażliwości skóry. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przypadłość ta może mieć również pewne podłoże psychiczne, jednak nie jest to jeszcze do końca zbadana hipoteza.

Typowe objawy

Kobiety dotknięte tą chorobą najczęściej odczuwają palący ból w okolicach zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Intensywność tych dolegliwości jest już jednak bardzo zróżnicowana i zależy od indywidualnych przypadków. Czasem ból może być naprawdę silny. Specjaliści dowiedli również, że przypadłość ta zazwyczaj nasila się w nocy, kiedy to na organizm człowieka nie oddziałują żadne inne bodźce, gdy umysłu nie absorbują żadne zajęcia i można skupić się wyłącznie na nim. Choroba często ciągnie się latami i nie ustępuje mimo leczenia. Najczęściej dotyka kobiety między 18. a 25. rokiem życia. Dziewczyny borykające się z tą chorobą nie mogą jeździć na rowerze ani zakładać obcisłych jeansów. Ogromny ból powoduje również długie siedzenie w jednej pozycji. Kobiety często tracą również ochotę na seks. Współżycie z partnerem nie sprawia im bowiem żadnej przyjemności, a jedynie nasila nieprzyjemne objawy.

 

vulvodynia

Sposoby leczenia

Vulvodynia to choroba, która nie została jeszcze bardzo dobrze zbadana. Nie ma jej w podręcznikach medycznych, nie istnieje w oficjalnych wydawnictwach medycznych. Wielu lekarzy nie potrafi więc trafnie jej zdiagnozować. Nie ma również skutecznego środka, który w pełni wyleczyłby tą nieprzyjemną chorobę. Chociaż stosuje się różne leki, fizjoterapię, czasami zabiegi chirurgiczne, to jednak nie przynoszą one rewelacyjnych efektów. Chore kobiety często próbują leczyć się na własną rękę. Stosują odpowiednią dietę, spotykają się z psychologiem, by móc rozmawiać o swoim bólu, by nieco go oswoić. Wsparcie i indywidualne podejście lekarza do pacjentki jest w walce z vulvodynią bardzo ważne.

W Polsce vulvodynia to choroba zupełnie nieznana. To dlatego właśnie pacjentki, mówiąc lekarzom o swoim schorzeniu często są kompletnie niezrozumiane, a ich objawy specjaliści najzwyczajniej bagatelizują. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z jak wielkim dramatem muszą borykać się cierpiące na vulvodynię kobiety, które pomimo swoich desperackich prób wyleczenia, nie otrzymują należnej pomocy i wsparcia.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

Niektóre choroby kobiece są bardzo uciążliwe. Sprawdź, czym objawiają się typowe zapalenia i jak powinno się je leczyć.

Porada ginekologa: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych? (Będziecie zaskoczone!)

Oto czarna lista produktów, którą powinnaś wziąć sobie do serca, jeśli w celu regulowania własnej płodności, sięgasz po pigułki antykoncepcyjne.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.03.2019 19:40
Wyśmiewanie bólu przez lekarzy jest żenujące i nie poważne. Z mężczyzny by się tak nie śmiali... Jeśli dobry ginekolog nie zobaczy problemu pozostaje osteopatia ginekologiczna, dilatory, relaksowanie i stretching mięśni dna miednicy, przerabiam to od 2 lat
odpowiedz
majutka (Ocena: 5) 31.01.2016 20:02
Opis brzmi naprawdę okropnie! Nie wyobrażam sobie tak cierpieć. Czasami jak mi się zdarza, że odczuwam jakieś takie bólowe dolegliwości, suchość czy pieczenie, to pomaga mi branie przez kilka dni probiotyki lacibios femina, który mi moja gin poleciła i te dolegliwości ustępują. A tutaj coś takiego to naprawdę musi być okropne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 23:16
O matko!Mam 16 lat i czasami czuję taki ból kilka dni przed okresem....;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2011 00:17
KOCHAJACY CHLOPAK CZEKA TYLE ILE POTRZEBA I NIE NACISKA TYLKO CZEKA CIERPLIWIE I ZROBI WSZYSTKO ABY POMOC PARTNERCE W LECZENIU ..A JESLI ON TYLKO MYSLI O SWOICH POTRZEBACH A NIE O TYM CO JEST DOBRE DLA PARTNETKI TO SORRY ALE COS TUTAJ JEST NIE TAK!!!!!!!!!!!!! MOJ CHLOPAK NAWET NIE CHCIALBY SEKSU BO BALBY SIE ZE MOZE MI SIE POGORSZYC LUB ZE ZWYCZAJNIE BEDE CZULA DYSKOMFORT A TAKI CO NICISKA I OKAZUJE ZNIECIERPLIWIENIE JEST SAMOLUBEM NIE LICZACYM SIE ZE SWOJA TOWARZYSZKA.......CHYBA NIE TAK POWINNO BYC!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2011 00:13
JAK CZYTAM ZE JAKIS LEKARZ WYSMIAL SWOJEGO PACJENTA TO MNIE TRZESIE ....NIE POTRAFI POMOC WILEKI DOKTOREK ALE DO WYSMIEWANIA JEST PIERWSZY..JUZ BYM GO ZMIENILA!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie