Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

Niektóre choroby kobiece są bardzo uciążliwe. Sprawdź, czym objawiają się typowe zapalenia i jak powinno się je leczyć.
Intymne zapalenia kobiece: CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?
12.04.2011

Choroba rzadko występuje nagle; zanim wystąpią objawy kliniczne, takie jak ból, krwawienie, upławy, zaburzenia oddawania moczu, podwyższona temperatura ciała, najczęściej proces chorobowy już istnieje w formie utajonej. Tylko badania laboratoryjne mogą takie schorzenie wykryć – pisał w jednej ze swoich książek dr Ireneusz Roszkowski. W każdym okresie życia istnieją predyspozycje do poszczególnych chorób. Dlatego tak istotne są regularne badania, dzięki którym można wcześnie wykryć jakieś schorzenie. Warto również pamiętać, że najdalej idącą profilaktyką jest wybór partnera, w którego rodzinie nie występują choroby dziedziczne skracające życie. Dzięki temu zapewnimy naszym dzieciom długie życie w zdrowiu. Nim jednak na świecie pojawią się maluchy, warto zadbać o siebie. Jakie są typowe kobiece zapalenia?

Zapalenie sromu

Częściej występuje u kobiet chorych na cukrzycę. Może być spowodowane czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi czy nieprzestrzeganiem higieny. Czasem zapalenie dotyczy gruczołów przedsionkowych większych i zamknięcia ich przewodów wyprowadzających, co skutkuje powstaniem ropnia. Jest on wyczuwalny w postaci guzka w tylnej części wargi sromowej większej. Typowe objawy to ból, pieczenie i swędzenie. W przypadku zapalenia na sromie może pojawić się opryszczka. Zapalenie wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. ChorobĘ leczy się miejscowo środkami bakteriobójczymi i przeciwzapalnymi w postaci kremów, maści bądź zasypek. Uwaga: zapalenie sromu ma tendencję do nawracania.

Zapalenie narządu rodnego

O to zapalenie najłatwiej w czasie miesiączki i po poronieniu – w jamie brzusznej dochodzi do zakażenia, które wywołuje zapalenie macicy, jajowodu lub zapalenie jamy brzusznej. Przed zapaleniem można się chronić, dbając o narządy rodne. Szczególnie należy uważać, jeśli jest się osobą aktywną seksualnie. Inną okazją do wtargnięcia drobnoustrojów do narządu rodnego jest miesiączka, poród i różne zabiegi diagnostyczne. Należy pamiętać, że bakterie mogą się przedostać do narządu rodnego z okolic odbytu, cewki moczowej, a nawet przez brudną bieliznę czy w czasie kąpieli w basenie. Zapobieganie powinno polegać na przestrzeganiu zasad higieny, unikaniu zabiegów wewnątrzmacicznych (jeśli to możliwe) i kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami. ChorobĘ leczy się antybiotykami oraz miejscowo innymi środkami (kremami, maściami).

Zapalenie pochwy

Typowe objawy to upławy, obrzęk i pieczenie przy oddawaniu moczu. Na rozwój choroby mają wpływ zaburzenia w systemie obronnym – dzieje się tak podczas stosunków płciowych, miesiączki, poronień czy porodu. Można temu zapobiec: najważniejsza jest higiena miejsca intymnych i częsta zmiana bielizny. Należy także unikać drażniących środków chemicznych w postaci środków do prania. Gdy tylko pojawią się upławy, kobieta powinna jak najszybciej wybrać się do lekarza. Leczenie na własną rękę może tylko pogłębić ChorobĘ. Uważaj: jeśli w porę nie rozpoczniesz leczenia, zakażenie może stać się przewlekłe, co spowoduje trwałe zmiany, np. w jajowodach. Lekarz zaleci podmywanie się wodą z mydłem bądź specjalnymi preparatami i zakładanie odpowiednich czopków. Grzybicze zapalenie pochwy stwierdza się wówczas, jeśli upławy wyglądają jak białe, serowate naloty. Z kolei u kobiet w okresie przekwitania najczęściej pojawia się guzkowate zapalenie pochwy.

porada ginekologiczna

Zapalenie szyjki macicy

Wywołują ją gronkowce, paciorkowce, pałeczka okrężnicy, rzadziej dwoinki rzeżączki. Do zakażenia dochodzi poprzez pochwę. Przy przewlekłym zapaleniu dookoła ujścia zewnętrznego powstaje zaczerwienienie o różnym kształcie zwane nadżerką, które krwawi przy dotyku. W razie obecności nadżerki należy wykluczyć raka szyjki macicy. Nowotwór rozpoznaje się poprzez pobranie wydzieliny z pochwy na rozmaz cytologiczny, a w przypadku zmian pobiera się jeszcze wycinek z części pochwowej z odpowiedniego miejsca. Badania są bezbolesne. Leczenie nadżerki powinno być prowadzone systematycznie poprzez stosowanie leków, wypalanie lub operacyjnie. Więcej informacji o raku szyjki macicy w osobnym artykule.

Zapalenie przydatków

10 proc. kobiet zgłaszających się do ginekologa cierpli właśnie z powodu zapalenia przydatków. U co szóstej kobiety, która ma za sobą tę chorobę, chodzi do trwałej niepłodności. Zapalenie przydatków obejmuje stan zapalny jajowodu i jajnika. Może on przejść na otrzewną, dając objawy tzw. zespołu ostrego brzucha. To bardzo niebezpieczne zapalenie, w przypadku którego jajowody i jajniki mogą ulec zniszczeniu. Przewlekły stan zapalny przydatków bardzo często nawraca, ogranicza wysiłek i jest dużym obciążeniem dla kobiety. Objawy to m.in. ból i wzdęcie brzucha. Leczenie należy podjąć w warunkach szpitalnych. Zaleca się leżenie i przyjmowanie odpowiednich leków oraz lekką dietę.

Zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy

Główne objawy choroby to przedłużone krwawienie lub plamienie, obfite krwawienia miesiączkowe, często trwające przez cały cykl. Przyczyny są podobne, jak te w przypadku zapalenia szyjki macicy. Zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy zwykle powstaje po poronieniu, porodzie, zabiegach wewnątrzmacicznych czy w zakażeniu prątkami gruźlicy. Zapalenie może być ostre, często towarzyszy mu gorączka. Możliwe są bóle brzucha i krzyża. W przypadku ostrego zapalenia lekarz skieruje chorą do szpitala w celu wyłyżeczkowania jamy macicy. Kobiecie podaje się także odpowiednie leki.

Po więcej informacji na temat leczenia infekcji miejsc intymnych odsyłamy do osobnego tekstu.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Przykre infekcje miejsc intymnych

Wystarczy podróż czy publiczna toaleta, żeby nabawić się przykrej infekcji.

Podrażnienia okolic intymnych: Co je wywołuje najczęściej?

Są rzeczy, które szkodzą kobiecym strefom intymnym.

Komentarze (34)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2013 18:58
MAM PYTANIE, CZY MAJTKI, KTORE TRUDNO NAZWAC MAJTKAMI A RACZEJ SZNURKAMI, MOGA BYC POWODEM CHOROB KOBIECYCH?????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 12:32
Efxkd4 xffjrlmhrlib
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 12:43
EdQZbZ hlowoxcwauzd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 09:42
I’m so glad that the inteernt allows free info like this!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 13:43
idz\ do psychiatry może co może ci pomoga
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo