Porada ginekologa: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych? (Będziecie zaskoczone!)

Oto czarna lista produktów, którą powinnaś wziąć sobie do serca, jeśli w celu regulowania własnej płodności, sięgasz po pigułki antykoncepcyjne.
Porada ginekologa: Co osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych? (Będziecie zaskoczone!)
05.04.2011

Antykoncepcja hormonalna to dziś jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, stosowana przez miliony kobiet na całym świecie. Jej skuteczność szacuje się prawie na 100 proc. Pigułki antykoncepcyjne nie tylko pomagają sterować własną płodnością. Wpływają również na sylwetkę, cerę, samopoczucie czy kondycję włosów. Ta metoda antykoncepcji jest prosta. Ale jednocześnie nie jest pozbawiona wad. Przy tabletkach trzeba uważać na wiele rzeczy, które osłabiają ich działanie. Trzymaj się od nich z daleka, jeśli nie chcesz już teraz zostać mamą.

Grejpfrut

O tym, że ten owoc może osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych, wiele kobiet nie ma pojęcia. Dlatego jeśli zabezpieczasz się w ten sposób, zapomnij o grejpfrucie, diecie grejpfrutowej, herbatkach z grejpfruta czy soku – i nigdy nie popijaj nim tabletek (nie wolno nim popijać żadnych leków!). Grejpfrut osłabia wchłanianie się lekarstw. Jedzenie grejpfrutów może nawet wywołać plamienia międzymiesiączkowe.

pigułki antykoncepcyjne

Dziurawiec

Przy hormonalnej antykoncepcji powinnaś zapomnieć o naparze z dziurawca. Ma on działanie uspokajające, stosuje się go również przy biegunkach i chorobach wątroby, ponieważ zawarta w nim hyperforyna wpływa na zwiększenie wydajności wątroby. A to z kolei osłabia działanie pigułek antykoncepcyjnych, ponieważ wątroba szybciej rozkłada leki i pozbywa się ich z organizmu. Przez to spada poziom hormonów potrzebnych do jajeczkowania.

Chrom

Jeśli bierzesz pigułki, powinnaś unikać chromu – pod każdą postacią. Żeby mieć pewność, że tabletka antykoncepcyjna się wchłonęła, powinnaś wziąć ją najpierw, a dopiero po co najmniej czterech godzinach chrom. Uważaj również na odchudzające preparaty zawierające ten pierwiastek, np. Aqua Slim.

pigułki antykoncepcyjne

Paracetamol

Tak, tak, również ten znany lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym ma wpływ na skuteczność hormonalnej antykoncepcji. Dobra wiadomość jest taka, że tylko w przypadku przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki. Wynosi ona 3 mg na dobę, czyli sześć tabletek. W takim przypadku pamiętaj o dodatkowej metodzie antykoncepcji, bo możesz zajść w ciążę!

Węgiel

Tutaj jest podobnie jak z chromem. Jeśli przyjmujesz węgiel leczniczy, lepiej uważaj, bo może to wpłynąć na obniżenie działania pigułek antykoncepcyjnych. Żeby do tego nie dopuścić, najpierw przyjmij tabletkę, a dopiero po koło czterech godzinach sięgnij po węgiel. Dzięki temu pigułka zdąży się wchłonąć, a ty nie będziesz się musiała obawiać, że zostaniesz mamą.

pigułki antykoncepcyjne

Pozostałe leki, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych (przyjmuj je kilka godzin po wzięciu tabletki, a wcześniej porozmawiaj o nich z lekarzem):

Amotaks, augumentin, amotax, amoksycylina, Bromergon, Doxycyclin, Doxycylinum, Deprim, Deprim, Forcid, Hiconcil, keflex, klindamycyna, Myconafina, Ospamox, Relanium, Tegretol, Taromentin, tetracyklina, tegretol, Curam, Doxyratio M, sumamed, azithromycin ratiopharm 500', Unidox.

Uważaj również na Atarax – jego przyjmowanie nie wpływa na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych, ale odstęp między ataraksem a tabletką powinien wynosić co najmniej cztery godziny.

Nie zapominaj, że wpływ na działanie hormonalnej antykoncepcji mają również antybiotyki, leki stosowane w leczeniu padaczki lub innych chorób (prymidon, okskarbazepina, karbamazepina, felbamat, topiramat, hydantoiny, barbiturany), rytonawir, czyli lek stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV oraz gryzeofulwina, czyli lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Pigułki antykoncepcyjne obniżają atrakcyjność!

Efekty uboczne przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych

Polecane wideo

Komentarze (97)

Ocena: 5 / 5
JAAAAA (Ocena: 5) 13.12.2014 22:23
cO TO ZA GŁUPOTY?!?1?1 kTO WAM PISZE ARTYKUŁY!!!! jA PIERDZILELE.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2014 19:32
jeliton moze obnizac skutecznosc tabletek anty?
odpowiedz
malinka (Ocena: 5) 23.03.2013 22:45
Mam pytanie na temat czy Natamycyna Unia ma jakiś wpływ na pigułki antykoncepcyjne ,czy zmniejsza w jakiś sposób ich działanie:)Bardzo proszę od odpowiedz .Dziekuje!!
odpowiedz
izabella (Ocena: 5) 25.01.2013 09:11
ciekawe skąd papilot ma takie info... Paracetamol jest bezpieczny dla anty! a jakie tabletki zawierą 3mg?! Jedną tabletka np. Apapu zawiera 500 mg paracetamolu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2012 10:16
Fachowe źródło to dla mnie ginekolog. A mój ginekolog wyraźnie powiedział mi, że GRAPEFRUITY odchodzą na bok! zupełnie. Broń Boże popijać jakichkolwiek tabletek, bo bardzo obniżają swoje działanie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie