Miesiączka w różnych kulturach: islamskiej, żydowskiej, hinduskiej, afrykańskiej, romskiej i aborygeńskiej

Ludzie, żyjąc w różnych kulturach i społecznościach, często zupełnie inaczej podchodzą do zjawiska menstruacji.
Miesiączka w różnych kulturach: islamskiej, żydowskiej, hinduskiej, afrykańskiej, romskiej i aborygeńskiej
15.03.2011

Miesiączka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Chociaż towarzyszy jej pewien dyskomfort, jest ona bardzo ważnym wykładnikiem zdrowia, stanowi comiesięczny sygnał prawidłowego działania organizmu.

Co ciekawe, na całym świeci zjawisko to postrzegane jest w bardzo różnorodny sposób. W zależności od uwarunkowań danej kultury czy społeczności czas menstruacji wypełniony jest szeregiem zadziwiających obrzędów i rytuałów. Według niektórych wierzeń, krew menstruacyjna utożsamiana jest na przykład ze śmiercią. Z kolei w innych rejonach naszego świata, ma ona zupełnie odwrotne znaczenie. Jest tym, co odgania złe moce i jest kojarzona ze zdolnością kobiet do wydawania na świat potomstwa.

Jak więc miesiączka postrzegana jest w różnych kulturach? Poznaj zaskakujące obrzędy i zwyczaje!

Menstruacja w krajach islamskich

W kulturze Bliskiego Wschodu, kobiety mające miesiączkę nie mogą przebywać w sali modlitewnej meczetu. Ponadto nie mogą również modlić się, pościć ani dotykać świętej księgi. Miesiączkujące kobiety muszą również powstrzymać się od współżycia ze swoim mężem, a po zakończeniu menstruacji powinny wziąć rytualną kąpiel.

Miesiączka wśród żydowskich kobiet

Kiedy żydowska dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę, to znak, że jest już w pełni gotowa do małżeństwa. Dodatkowo, rodzice dojrzewającej dziewczynki, aby uczcić jej pierwszą menstruację, uderzają ją lekko w policzek. Rytuał ten ma odpędzić wszystkie złe moce i zapewnić jej szczęście na długie lata. Ponadto, wśród ortodoksyjnych Żydów, spotyka się rytuał, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki.

Hinduskie zakazy dla miesiączkujących kobiet

Według hinduizmu, kobiety, które mają menstruację powinny przebywać w odosobnieniu, ponieważ są w tych dniach uważane za nieczyste. Mają one również zakaz uczestnictwa w uroczystościach religijnych w ciągu czterech pierwszych dni cyklu. Istnieje także specjalny jadłospis dla miesiączkujących pań. W tych trudnych dniach powinny one jeść tylko suchy rodzaj pożywienia, przede wszystkim ryż i sól oraz nie mogą kąpać się i przykrywać w nocy ciepłymi nakryciami.

 

porada ginekologa

Miesiączka według Aborygenów

Rodowici mieszkańcy Australii używają menstruacyjnej krwi jako trucizny przed wrogami. Ponadto, mężczyźni pochodzący z tego plemienia pozazdrościli miesiączkującym kobietom i starają się nawet naśladować menstruację. Podczas specjalnego rytuału, nacinają swoje penisy, powodując tym samym krwawienie.

Menstruacja w kulturze zachodnioeuropejskiej

Przyglądając się obrzędom związanym z miesiączką w różnych zakątkach świata, nie należy zapominać również o specyficznym podejściu do tego zjawiska w zachodnioeuropejskiej tradycji. W naszej kulturze istnieje bowiem bardzo dużo stereotypów na temat menstruacji. Traktowana często jako swoisty temat tabu, okazuje się czasem wstydliwym i trudnym dla kobiety. Kobiety często starają się ukryć ten fakt, rzadko też o nim mówią. Co ciekawe, ten swoisty stereotyp na temat miesiączki, podtrzymują dodatkowo reklamy telewizyjne, które wypełnione są hasłami mówiącymi o poczuciu dyskrecji i idealnym ukrywaniu miesiączki. Ponadto, w niektórych konserwatywnych krajach Europy, do dzisiejszych czasów przetrwało przekonanie, że miesiączkujące kobiety nie powinny przyjmować Komunii Świętej czy też uczestniczyć w różnych obrzędach religijnych.

Chociaż w dzisiejszych czasach miesiączka nadal pozostaje w bardzo intymnej sferze kobiecego doświadczenia, to jednak coraz częściej przestaje być ona tematem tabu. Kobiety posiadają coraz większą wiedzę na temat swojej cielesności. Czytają różne poradniki, kobiece pisma, swoją wiedzę czerpią z wypowiedzi innych dziewczyn na forach internetowych. Co więcej, w naszej kulturze miesiączkujące kobiety nie są w żaden sposób wykluczane ze społeczności. Są za to coraz bardziej świadome siły tego kobiecego doświadczenia i z coraz większym rozmysłem z tej władzy korzystają...

Karina Hefner

Zobacz także:

Jak ubrać się na wizytę u ginekologa?

Podpowiadamy, co można na siebie założyć, aby czuć się podczas badania komfortowo i wygodnie oraz uniknąć niepotrzebnego stresu i skrępowania!

Motylki, bułeczki, nieczuły punkt G: Kobiety tłumnie poprawiają swoje waginy! BO ZAZDROSZCZĄ GWIAZDOM PORNO

Labioplastyka staje się ostatnio jednym z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej.

porada ginekologa

Menstruacja wśród afrykańskich plemion

Kobiety pochodzące z Wybrzeża Kości Słoniowej, podczas miesiączki przygotowują specjalne dania, które mogą spożywać tylko te z nich, które już miesiączkowały. Niektóre plemiona afrykańskie budują ponadto specjalne baraki, w których mieszkają w odosobnieniu miesiączkujące kobiety. Krew menstruacyjna nie zawsze jednak utożsamiana jest z wszystkim, co złe. Pewna grupa etniczna pochodząca z Ghany traktuje ją nawet jako swoistą ochronę przed niebezpieczeństwem. Ponadto, w plemieniu tym pierwsza miesiączka zawsze jest uroczyście świętowana. Podczas takich obchodów ciało młodej dziewczyny zdobione jest kolorowymi wzorami.

Miesiączkujące kobiety w społeczności Romów

Wśród Romów, istnieje przekonanie, że mężczyzna powinien unikać kontaktu z kobietą nie tylko w czasie porodu i połogu, lecz także, gdy ta ma miesiączkę. Kobiety nie mogą dotykać mężczyzn oraz przedmiotów mających z nimi kontakt. Wydawałoby się więc, że jest to pewnego rodzaju wykluczenie Romek ze społeczności. Jest jednak wręcz przeciwnie. Dzięki temu mają one poczucie władzy oraz są powszechnie szanowane.

 

Polecane wideo

Komentarze (78)
Ocena: 5 / 5
islamka (Ocena: 5) 14.07.2015 07:23
1
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.02.2015 11:44
Dziwne i tyle!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2011 15:23
Tylko mężczyźni mogli wymyślić te "rytuały". :D Jak tchórze. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2011 19:15
To jest dziwne... u nas to normalne a u nich to jakiś rytuał
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.04.2011 22:20
Hmmm w Indiach nie mogą się kąpać.... Musi mega od nich wtedy walić ;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie