Czym można zarazić się w publicznej pływalni? CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ BASENOWĄ

Woda w basenach jest siedliskiem całej gamy niebezpiecznych zarazków. Bakterie, wirusy i pasożyty to ogromne zagrożenie przede wszystkim dla układu moczowo-płciowego.
Czym można zarazić się w publicznej pływalni? CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ BASENOWĄ
01.03.2011

Wiele osób lubi spędzać swój wolny czas na basenie, ponieważ pływanie nie tylko korzystnie wpływa na naszą sylwetkę, ale przede wszystkim pozwala zniwelować napięcia i stresy. Istnieje jednak także druga strona medalu – publiczne baseny są przecież nierzadko siedliskiem licznych zarazków i drobnoustrojów, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla układu moczowo-płciowego.

Wśród substancji niepożądanych, które można znaleźć w źle prowadzonych basenach, znajdują się pot, mocz, śluz, ślina, martwy naskórek, treść kałowa oraz ślady kosmetyków. Obecność tych niechcianych dodatków powinna być minimalizowana przez odpowiednie substancje dezynfekujące i filtrację basenu, jednak to, czy basen, z którego akurat korzystamy, był odpowiednio oczyszczony – nie zawsze jest pewne. Intensywny zapach chloru wcale nie daje takiej pewności. Zwykło się uważać, że taka woń jest równoznaczna z czystością pływalni, jednak niestety prawda jest zupełnie inna - fakt, że można rzeczywiście poczuć chlor, oznacza, że najprawdopodobniej nie ma go wystarczająco dużo lub reaguje z nadmiarem nieczystości w wodzie. Jeśli chlor działa dobrze – jest niewyczuwalny dla naszych nozdrzy.

Lekarze oceniają, że w basenie można znaleźć do 30 różnych zarazków, które wywołują m.in. Choroby układu moczowo-płciowego. Oto, czym możesz się zarazić podczas kąpieli w nieodpowiednio oczyszczonej pływalni:

Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu

Schorzenie to, inaczej nazywane kandydozą, drożdżycą lub grzybicą, atakuje pochwę i srom. Wywołuje je niewłaściwa higiena: używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, a przede wszystkim – publicznych basenów.

W wyniku zakażenia powstaje stan zapalny. Chora kobieta ma wówczas charakterystyczne grudkowe upławy, odczuwa świąd sromu, przekrwienie ścian pochwy oraz warg sromowych, pieczenie, niekiedy ból.

Po zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednią kurację. Leczenie infekcji grzybiczych pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych.

choroby intymne

Waginoza bakteryjna

Potocznie nazywana bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV) - jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. Waginoza bakteryjna stanowi najczęstszą przyczynę występowania nieprawidłowej wydzieliny w pochwie. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się upławami o intensywnym rybim zapachu, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia.

Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona waginoza bakteryjna zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych, powikłania pooperacyjne.

W leczeniu waginozy bakteryjnej najczęściej stosuje się leki miejscowe i antybiotyki.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to najbardziej rozpowszechniona choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją jednokomórkowy pasożyt Trichomonas vaginalis, który umiejscawia się w przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym kobiet. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny, ale możliwa jest również droga pośrednia, np. gdy używamy tych samych, co osoby chore, ręczników, gąbek, bielizny pościelowej lub gdy kąpiemy się w zanieczyszczonym basenie.

Okres wylęgania rzęsistka wynosi od 1 do 3 tygodni. Kobiety z jego powodu mają pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, które są dodatkowo zabarwione na kolor szary lub zielonkawy. Chorym dokucza również świąd oraz pieczenie przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku.

Jak zniwelować zagrożenie?

Upławy, świąd dróg rodnych, bakteryjne zakażenia pochwy, drożdżyca czy inne infekcje to niewątpliwie przykre skutki kąpieli w nieodpowiednio oczyszczonym basenie. Można ich jednak uniknąć – pod warunkiem, że zastosuje się kilka prostych zasad.

Przede wszystkim należy wziąć prysznic przed wejściem na pływalnię. Pozwoli to usunąć z ciała aż 80% brudu.

Jeśli to możliwe – lepiej wybierać baseny mniejsze i bardziej kameralne. Pamiętaj, że im większa pływalnia, tym większe ryzyko, że znajdują się w nim bakterie i zarazki. Zrezygnuj też z kąpieli wtedy, gdy basen wydaje ci się mętny lub wydziela bardzo silny zapach chloru czy innych chemikaliów.

Po skorzystaniu z basenu, należy ponownie wziąć prysznic w domu: całe ciało dokładnie umyć mydłem, a okolice intymne dobrym żelem antybakteryjnym.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

 Zobacz także:

Porada ginekologiczna: ALERGIA NA MĘSKĄ SPERMĘ (Nasienie może uczulać!)

Wydawałoby się, że tak naturalna substancja, jak męska sperma nie może być przyczyną uczuleń u kobiet. A jednak, niektóre z pań mogą mieć alergię na nasienie swojego partnera...

Błona dziewicza: Pięć najczęstszych problemów związanych z jej przerwaniem

Przerwanie błony dziewiczej może dla niektórych kobiet stanowić poważny problem. Przeczytaj, dlaczego!

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
julija (Ocena: 5) 29.05.2018 22:40
Zapalenie pęcherza to już basenowy "klasyk" u mnie :/ Mimo starannego mycia, zakładania od razu suchej bielizny, co jakiś czas mi się infekcja zdarzy, wtedy od razu sięgam po urofuraginum max. Najczęściej następnego dnia już nie odczuwam żadnych dolegliwości, no ale basenu jednak staram się unikać.
odpowiedz
gosiagory (Ocena: 5) 18.07.2017 11:45
U mnie zakażenie bakterią e.coli powracało co kilka miesięcy, a to dlatego, że kilka razy w tygodniu chodzę na basen. Brałam różne środki, piłam żurawinę, ale to wciąż wracało. Od kilku miesięcy stosuję Ginjal urit i mam spokój. Mam nadzieję, że już na amen. Oczywiście również zmieniłam basen :)
odpowiedz
mania22 (Ocena: 5) 29.11.2014 00:41
A ja własnie na Twoim miejscu kupiłabym ten hexagyn duo. To sa naprawde dobre globulki i działaja tak jak trzeba i do tego co wazne dla nas dziewczyny nie brudzą bielizny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2014 17:27
Sama wiem ze basen nie zawsze dobrze robi na moje problemy intymne. Fajnei wpływa na sylwetkę, ale tam potrafi zrobić niezłe spustoszenie. Na szczescie sa też i metody które pozwalają na walkę z tymi przykrymi dolegliwościami. Ja dzień przed i po stosuje globulki Hexagyn duo i naprawde odpukac nie wiem od pewnego czasu co to problem z infekcjami.
odpowiedz
Aleksandra1 (Ocena: 5) 22.09.2013 09:29
Ja musze powiedziec ze sama też po wakacjach kiedy miałam uporczywe pieczenie po zmianie klimatu - i tak naprawde ciesze sie ze zabrałam ze soba całe opakowanie globulek bo nie wiem jak to by sie skończyło.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo