Lęk przed siłownią to powszechny problem, który dotyka wiele osób pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Chociaż badania pokazują, że regularne ćwiczenia przynoszą liczne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, obawy związane z wizytą na siłowni mogą skutecznie zniechęcać do podjęcia aktywności fizycznej. Strach przed oceną, obawy związane z nieznajomością sprzętu czy lęk przed nowym środowiskiem mogą wydawać się przytłaczające.
Zobacz także: O czym pamiętać uprawiając sport podczas miesiączki?
Zacznij od krótkich i łatwych ćwiczeń
Ustalanie małych, osiągalnych celów podczas chodzenia na siłownię może pomóc zwiększyć twoją pewność siebie. Na przykład rozpoczęcie od krótkiego 15-20 minutowego treningu cardio może być prostsze i mniej przytłaczające podczas pierwszych kilku wizyt na siłowni. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, możesz stopniowo wydłużać czas trwania treningów lub wprowadzać bardziej zróżnicowany program treningowy.
Planuj z wyprzedzeniem i „zbadaj” siłownię wcześniej
Planowanie, jakie ćwiczenia wykonasz, z jakich maszyn skorzystasz i w jakiej kolejności, może pomóc uniknąć niepewności podczas treningu. Możesz także odwiedzić siłownię przed rozpoczęciem korzystania z niej, aby zapoznać się ze sprzętem, układem pomieszczeń oraz dodatkowymi usługami, które oferuje. Personel zawsze chętnie pomoże, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące obiektów, zadawanie pytań może ci pomóc w opanowaniu stresu.
Rozważ zajęcia grupowe, trenera personalnego lub partnera do ćwiczeń
Ćwiczenia z przyjacielem mogą być źródłem komfortu i pewności siebie oraz mogą przygotować cię do samodzielnych wizyt, gdy już poczujesz się bardziej komfortowo. Alternatywnie, trener personalny okaże się pomocny, jeśli nie jesteś pewna, jakie ćwiczenia są potrzebne do osiągnięcia twoich celów fitness. Przy okazji pokaże, jak prawidłowo korzystać z niezbędnego sprzętu. Wypróbuj kilka sesji, aby zapoznać się z treningami i sprzętem, a następnie, gdy poczujesz się pewniej, możesz zastosować jego techniki w swoich własnych treningach.
Udział w zajęciach grupowych może być również świetnym pomysłem dla tych, którzy nie są pewni, jak ćwiczyć. Uczestnicy mogą podążać za instruktorem i naśladować jego ćwiczenia, a także potencjalnie poznać nowych przyjaciół w grupie.
Używaj technik uważności i bądź konsekwentna
W przypadku bardziej uporczywego lęku przed siłownią, pomocne mogą być techniki uważności lub ćwiczenia oddechowe, które można wykorzystać w razie potrzeby. Na przykład, technika oddychania 4-7-8 polega na wdychaniu powietrza przez 4 sekundy, trzymaniu oddechu przez 7 sekund, a następnie wydechu przez 8 sekund. Pomaga to skupić umysł i ciało na oddychaniu, uspokoić nerwy i zmniejszyć objawy lęku.
Alternatywnie, zasada 333 jest cenną techniką uważności, gdy pojawia się lęk. Celem jest zidentyfikowanie 3 przedmiotów, 3 dźwięków, a następnie poruszenie 3 części ciała, co pomaga uziemić się i zredukować natrętne myśli lękowe.
Ekspertka ds. psychologii, zarejestrowana doradczyni MBACP, Georgina Sturmer, udziela profesjonalnych porad i wskazówek na temat lęku przed siłownią:
„Kiedy doświadczamy poczucia lęku, nie zawsze jesteśmy w stanie dostroić się do tego, co się dzieje. Ale jeśli zastanowimy się głębiej, możemy zrozumieć, że istnieje wiele powodów, dla których możemy obawiać się lub martwić o pójście na siłownię. Może obawiamy się, że się ośmieszymy, że nie będziemy wiedzieć, co robić. Może istnieje element lęku społecznego związanego z interakcją z innymi ludźmi. Kiedy naprawdę zaczniemy rozumieć, co leży u podstaw naszego lęku, może to pomóc nam go przezwyciężyć.
Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem. Jeśli wiesz, że pomysł pójścia na siłownię wywołuje w tobie lęk, pomyśl, co możesz zrobić, aby pomóc sobie w tej drodze. Może to obejmować spokojne oddychanie lub wprowadzenie praktyk uziemiających lub uważności.
Rozważ ustalenie osiągalnych celów i gratulowanie sobie, gdy je osiągniesz. Kluczem jest, aby te cele były proste i osiągalne. Może to być trudne, jeśli jesteśmy skłonni do perfekcjonizmu czy samokrytyki, ale warto praktykować poczucie dumy z siebie”.
Źródło: livefootballtickets.com / Mat. prasowe