Wydaje się, że najtrudniej jest zacząć. Zapisanie się na zajęcia fitness, a następnie regularne chodzenie na siłownię wymaga przecież czasu, zaangażowania i samodyscypliny. Bywa jednak i tak, że chęci nie brakuje, za to… rezultatów już tak. Dlaczego po wielu miesiącach ćwiczeń wciąż nie widzisz efektów?
Powodów jest co najmniej kilka.
Zobacz także: Relaksujące ćwiczenia, dzięki którym Twój brzuch stanie się płaski. Świetnie podkręcają też metabolizm
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na sylwetkę jest bilans kaloryczny, czyli stosunek ilości spożywanych kalorii do ilości tych spalanych. Nawet jeśli uprawiasz regularnie sport, to spożywając wiele tłustych lub słodkich potraw, przekreślisz efekty ćwiczeń. Warto zwrócić uwagę na swoją dietę i działać dwutorowo: zarówno poprzez zdrowe, zbilansowane odżywianie, jak i poprzez wysiłek fizyczny.
Pracując nad sylwetką, warto angażować różne partie mięśni i uprawiać różne rodzaje sportu. Przykładowo, chodząc na siłownię, nie skupiaj się jedynie na maszynach lub nie spędzaj czasu wyłącznie na bieżni. Aktywności powinny być ze sobą połączone. Warto dołączyć do tego spacery, taniec, jazdę na rowerze lub na rolkach. Ruch musi być zróżnicowany – wtedy przyniesie najlepsze rezultaty.
Niektóre kobiety obawiają się, że mocniejsze obciążenie podczas treningu na maszynach poskutkuje rozrostem tkanki mięśniowej, a one wciąż chcą wyglądać kobieco. Tymczasem w treningu, zwłaszcza gdy chcemy wysmuklić i wyrzeźbić ładnie sylwetkę, najważniejszy jest progres. Zacznij od mniejszych obciążeń, jeśli dopiero uczysz się poprawnie wykonywać ćwiczenia, ale kiedy poczujesz, że jest „za lekko”, zwiększ obciążenie.
Każdy rodzaj sportu może wywoływać kontuzje, jeśli będzie wykonywany w sposób nieprawidłowy. Zła technika będzie miała również wpływ na brak efektów. Na siłowniach nie brakuje zazwyczaj trenerów i trenerek, którzy chętnie pokażą ci, jak prawidłowo wykonywać każde ćwiczenie. Zastosuj się do ich wskazówek, wtedy twoja sylwetka zacznie się korzystnie zmieniać.
Odpoczynek po treningu jest równie ważny jak sama aktywność fizyczna. Twoje ciało musi mieć czas na to, by się zregenerować. Być może cię to zaskoczy, ale to właśnie podczas regeneracji w twoim ciele zachodzą zmiany, dzięki którym kształtuje się twoja tkanka mięśniowa.
Zobacz także: O której ćwiczyć, aby schudnąć?