Jakie sporty wybrać, aby dłużej żyć? Naukowcy nie mają wątpliwości

Regularna aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia.
Jakie sporty wybrać, aby dłużej żyć? Naukowcy nie mają wątpliwości
Fot. Pexels (Maksim Goncharenok, cottonbro studio)
24.05.2023

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Naukowcy cały czas prowadzą badania nad wpływem ruchu na organizm człowieka. Teraz poinformowali, które sporty pozwalają wydłużyć życie.

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na płaski brzuch. Efekt zobaczysz bardzo szybko

Regularne uprawianie tych sportów pozwala znacząco wydłużyć życie

Jeśli chcesz żyć jak najdłużej, powinnaś ćwiczyć codziennie przez 30-40 minut w tygodniu oraz dwie godziny w weekend. Warto wybrać aktywności takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Jeśli zdecydujesz się na bieganie, pamiętaj, że ten rodzaj aktywności fizycznej niesie ze sobą ryzyko przeciążenia stawów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to indywidualna kwestia. Bardzo istotną rolę odgrywa w tym przypadku zmuszanie mięśni do pracy i ograniczanie siedzącego trybu życia. Dodatkowo, z najnowszych wyników badań dowiadujemy się, że bardzo korzystanie na nasze zdrowie i długość życia wpływają sporty grupowe. Jedna z analiz, którą badacze prowadzili przez 25 lat, wykazała, jak uprawianie poszczególnych sportów wpływa na długość życia.

Dowiadujemy się z niej, że osoby, które trenują tenis, żyją o 9,7 roku dłużej. Te, które grają w badmintona, 6,2 roku dłużej. Z kolei w przypadku osób, które trenują piłkę nożną, życie wydłuża się o 4,7 roku. Jak się okazuje, jazda na rowerze również pozytywnie wpływa na długość życia człowieka i wydłuża je o 3,7 roku. Pływanie wydłuża życie o 3,4 roku. Bieganie o 3,2 roku. Z kolei fitness o 1,5 roku. Co ciekawe, z wielu badań wynika, że umiarkowane ćwiczenia mogą być dla organizmu tak samo dobre, jak te intensywne. Jeśli z różnych powodów nie możesz uprawiać sportów, warto rozważyć spacer, który również ma zbawienny wpływ na organizm.

Zobacz także: 6 ćwiczeń na boskie ciało

Źródło: medonet.pl 

Polecane wideo

Idealne buty na wiosnę. Będziesz chciała nosić je non stop
Idealne buty na wiosnę. Będziesz chciała nosić je non stop - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Яоsїа (Ocena: 5) 01.06.2023 17:30
Українська
odpowiedz
LUBIE ĆPAĆ (Ocena: 5) 27.05.2023 19:52
ćpanie hehe ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.05.2023 09:15
Hapanie dzidy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie