Gdy ćwiczysz za dużo... Czym grozi fitoreksja?

Sprawdź, jakie mogą być jej konsekwencje.
Gdy ćwiczysz za dużo... Czym grozi fitoreksja?
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/19210735894224942/)
20.09.2021

Czy można ćwiczyć za dużo? Jaka odpowiedź w pierwszej kolejności nasuwa ci się na myśl? Większość ludzi zapewne pokręciłaby przecząco głową. Okazuje się jednak, że zamiłowanie do sportu też może być niezdrowe. Jak to możliwe? Dzieje się tak wtedy, gdy treningi przybierają bardzo intensywną postać i wpływają one na normalne funkcjonowanie. Specjaliści taki stan rzeczy nazywają fitoreksją.

Przeczytaj też: 11 niesamowitych rzeczy, które staną się z Twoim ciałem, jeśli zaczniesz biegać

Fitoreksja – co to takiego?

Jeśli po wykonaniu treningu czujesz niedosyt, ale nie ze względu na jego słabą jakość, tylko dlatego że chciałabyś jeszcze lepszych i lepszych wyników, warto zastanowić się, czy wszystko jest okej. Jeśli jednocześnie zauważysz, że pojawiają się problemy z odżywianiem, warto skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że cierpisz właśnie na fitoreksję. Jak ją leczyć? Niezbędna okaże się terapia. Czy fitoreksję można uznać za chorobę? W klasycznym ujęciu raczej nie. Jest to pojęcie nowe i dla specjalistów oznacza bardziej zaburzenie, które nierzadko występuje razem z perfekcjonizmem, narcyzmem czy problemami odżywiania. Najbardziej narażeni na nie są sportowcy oraz osoby, które na przykład pracują swoim ciałem  (aktorzy czy modelki).

Fitoreksja – objawy

Objawów fitoreksji może być wiele i niektóre z nich na pierwszy rzut oka wcale nie nasuwają na myśl żadnego problemu. Po czym więc można poznać, że mamy do czynienia z chorobą? Zastanów się, czy twoje życie nie kręci się wyłącznie wokół ćwiczeń i czy plan codziennego dnia nie jest układany tylko pod nie (jesteś skłonna zrezygnować z innych zajęć, aniżeli ze sportu). Czerwoną lampkę mogą też zapalić takie zachowania jak rygorystyczne przestrzeganie reżimu treningowego, podejmowanie się ćwiczeń o nietypowych porach, odczuwanie negatywnych emocji w momencie, gdy z jakiś powodów – nawet ważnych – nie ma możliwości ćwiczenia, a także gdy poprzez sportowe aktywności więzi społeczne ulegają rozluźnieniom. Osoby, które zmagają się z fitoreksją bardzo często są przetrenowane, zmęczone, a relaksują się jedynie po wykonaniu aktywności fizycznej.

Przeczytaj też: Amnezja pośladków. Czym jest i jak się jej pozbyć?

Fitoreksja – czym grozi?

Osoby, które cierpią na fitoreksję mogą zmagać z się z uporczywymi bólami mięśni i stawów, spadkiem odporności, osteoporozą, nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, omdleniami, ospałością czy nerwicą.

Polecane wideo

Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty?
Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.09.2021 10:22
jak schudnąć? moja odpowiedź jest taka, warto stosować do diety suplement figurena. Są to tabletki na odchudzanie które faktycznie działają. Mi pomogły schudnąć 12kg wieć i każdej pomogą, ale pamietajcie o diecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie