„Dry scooping” przed treningiem. Niebezpieczny trend z TikToka, którego zdecydowanie nie warto kopiować

Efekty uboczne? Problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, a nawet zawał.
„Dry scooping” przed treningiem. Niebezpieczny trend z TikToka, którego zdecydowanie nie warto kopiować
Fot. iStock
02.07.2021

Dla wielu osób aktywność fizyczna jest ważną częścią życia. Ćwiczenia na siłowni lub na świeżym powietrzu to dla nich nie tylko świetny sposób na utrzymanie wysportowanej sylwetki, ale także na odstresowanie. 

Zobacz również: Co się stanie, jeśli przez miesiąc będziesz robić 100 przysiadów dziennie? Ona sprawdziła to na własnych pośladkach

Są też osoby, którym zależy głównie na tym, aby podczas treningów uzyskiwać jak najlepsze rezultaty, a ćwiczenia były maksymalnie efektywne. W tym celu wiele z nich stosuje różne odżywki i suplementy, takie jak białko w proszku, z którego przyrządza się koktajle. 

Ostatnio wśród fanów tych substancji na TikToku zapanowała nowa moda, zwana “dry scooping”. Na czym polega i dlaczego zdaniem ekspertów zdecydowanie nie warto za nią podążać? 

„Dry scooping” przed treningiem. Niebezpieczny trend z TikToka 

W ramach “dry scoopingu” miłośnicy treningów rezygnują z miksowania proszku białkowego z wodą lub innym płynem. Zamiast tego spożywają miarkę suchej odżywki. Jak wyjaśnia dietetyk Yasi Ansari, w ten sposób chcą być w stanie uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki. 

Niestety ten trend okazuje się wyjątkowo niebezpieczny. Portal buzzfeed.com informował o 20-latce, która w wyniki “dry scoopingu” trafiła do szpitala z atakiem serca 

@brivtny

Story time feel free to ask more questions down below I’ll answer them in my next video #fypシ #preworkout

♬ deja vu - Olivia Rodrigo

Z kolei amerykański “Newsweek” opisał historię influencera fitness, który najpierw spożył cztery porcje suchej odżywki, a następnie popił je czterema koktajlami białkowymi. Mężczyzna trafił na izbę przyjęć z wysokim ciśnieniem i obrzękiem mózgu. Magazyn przytoczył również historię kobiety, która przez “dry scooping” miała spore problemy z oddychaniem. 

@mkaaaybabee

 

♬ original sound - Mkaaaaayyyy

Dlaczego spożywanie odżywki białkowej “na sucho” to wyjątkowo zły pomysł? Jak wyjaśniał dietetyk Ayat Sleymann w rozmowie z portalem popsugar.co.uk takie substancje mogą mieć w swoim składzie dużą zawartość kofeiny, a ta, spożywana zbyt szybko, może być niebezpieczna. 

Nagła i zbyt wysoka dawna kofeiny może wywołać przyspieszone i nieregularne bicie serca, co może zakończyć się zawałem, a nawet śmiercią.  

@brivtny

##fypシ

♬ Be A Clown - ָ࣪ ۰♥︎ Osuna ࣪𖥔꒷

Ekspert wyjaśnił też, dlaczego zawsze powinno się spożywać tego typu substancje w postaci koktajlów, czyli w połączeniu z płynami. To dlatego, że białko w takiej formie jest przyswajane przez organizm stopniowo, a nie na raz.  

Zgłaszano przypadki udarów, zawałów serca, zapalenia wątroby, a nawet zgonów osób, które nie rozcieńczyły takich substancji 

- dodał Sleymann. 

Przyłączamy się do apelów ekspertów - nie powielajcie tego trendu. 

Zobacz również: Trening 12-3-30 to nawet 13 kg mniej na wadze. Co kryje się za tymi liczbami?

Polecane wideo

Ciężko pracowali nad sylwetką, ale… opłacało się! Zobacz niesamowite metamorfozy
Ciężko pracowali nad sylwetką, ale… opłacało się! Zobacz niesamowite metamorfozy - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 04.07.2021 18:13
Nie wierze, jaki ignorant to pisał.. Nowy trend. Od lat branie przed-treningówki czy kreatyny bez rozpuszczania jest popularne wśród ludzi na siłowni. Wszystko to ma chemiczny smak i po pewnym czasie chcesz to połknąć, jak najszybciej, a nie delektować sie chemicznym smakiem, który odrzuca. Nie ma to wpływu na wchłanianie, można się jedynie zakrztusić proszkiem, ale płynem też się przecież zdarza. A jeśli ktoś chciałby tak spożywać odżywkę białkową (która zresztą praktycznie nigdy nie ma dodatku kofeiny) to gratuluje mu niezłego błotka w buzi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie