Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Kilka ważnych wskazówek

Zanim zaczniesz treningi, warto pamiętać o kilku sprawach.
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Kilka ważnych wskazówek
fot. materiały prasowe
24.06.2021

Zalet biegania jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich. Warto skupić się na podstawowych, które mogą ruszyć z kanapy nawet największego miłośnika lenistwa: poprawa formy fizycznej, w tym także kondycji zdrowotnej organizmu, pozbycie się nadprogramowych kilogramów, redukcja stresu i niesamowity zastrzyk endorfin. O czym jednak należy pamiętać, zanim ruszymy w drogę? Podpowiadamy.

Rozpoczęcie przygody z bieganiem – kontrola u lekarza

Jeśli czujemy się dobrze, możemy odłożyć wykonanie kontrolnych badań na nieco dalszy plan, a kiedy stan naszego zdrowia wskazuje na to, że mogą pojawić się jakieś problemy, wówczas kontrola lekarska powinna być dla nas priorytetem. Koniecznie sprawdźmy ciśnienie oraz tętno spoczynkowe. Nie bez znaczenia pozostaje także wykonanie kompletu podstawowych badań krwi, jak również wykonanie EKG serca, a najlepiej wysiłkowego. Istotna jest także wizyta o fizjoterapeuty, który będzie w stanie ocenić to, czy istnieje u nas ryzyko wystąpienia kontuzji przeciążeniowych.

Odpowiedni plan treningowy oraz strój

Pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny. Prowadzimy różne style życia, mamy różną wydolność organizmu, borykamy się z rozmaitymi problemami kondycyjnymi. Dlatego też jeden plan treningowy, który wpisze się w potrzeby i możliwości każdego biegacza, po prostu nie istnieje. Bardzo ważne jest więc to, aby znać dobrze swoje ciało i sukcesywnie wprowadzać je w ruch. Sukces osiąga się małymi krokami. Absolutnie nie możemy dopuścić do przeciążenia organizmu, ponieważ jest to pierwszy krok do pojawienia się kontuzji, często bardzo poważnych. Pamiętajmy także koniecznie o rozgrzewce.

Nie bez znaczenia jest również skompletowanie odpowiedniego stroju do biegania. W jego skład wchodzą przede wszystkim dobrej jakości, wygodne buty. Kolejna ważna kwestia dla kobiet to dobór stanika sportowego. W przypadku koszulek i spodenek czy legginsów sięgajmy tylko i wyłącznie po modele wykonane z dobrej klasy materiałów, które zapewniają przepuszczanie powietrza. Pot jest świetną pożywką dla bakterii, a więc bawełna raczej nie powinna wchodzić w grę.

Urządzenia dla biegacza

W wykonywaniu planów treningowych, monitorowaniu postępów czy też pomiarze tętna lub ilości spalonych kalorii bardzo pomocna będzie inwestycja w zegarki sportowe. Niezwykle pomocne będą także urządzenia takie jak smartwatch, w tym np. smartwatch damski xiaomi. Oprócz wielu przydatnych funkcji związanych z aktywnością nie będziemy musieli martwić się o schowanie telefonu. Będziemy mieli dostęp do szybkiego podglądu wiadomości, ulubionych aplikacji czy też możliwość robienia zdjęć. Często jest to przydatne, zwłaszcza kiedy wybieramy na trening miejsca z pięknymi widokami.

Kiedy już solidnie przygotowaliśmy się do pierwszego treningu, wystarczy już tylko się przebrać, nałożyć buty i ruszyć przed siebie!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie