Fitness: lepiej ćwiczyć w domu, w klubie, a może z trenerem personalnym?

Początkującym podpowiadamy też, jak zacząć przygodę z fitnessem.
Fitness: lepiej ćwiczyć w domu, w klubie, a może z trenerem personalnym?
fot. iStock
22.06.2021

Fitness jako forma aktywności fizycznej niemal dla każdego powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wraz z rozwojem aerobiku, zyskując w błyskawicznym tempie na popularności. Do dziś kluby fitness, zajęcia oraz treningi można spotkać praktycznie na całym świecie. Przeczytaj, co to jest fitness i jak zacząć przygodę z tą formą sportu. Sprawdź również, w jakie akcesoria czy sprzęty warto się zaopatrzyć.

Czym tak naprawdę jest fitness, jak zacząć z nim przygodę?

Fitness to tak naprawdę sprawność fizyczna, stan doskonałej kondycji, w tym również zdrowotnej. Jednak określeniem tym mianuje się także aktywność, różnorodne ćwiczenia prowadzące do osiągnięcia dobrej kondycji, sylwetki i zdrowia, albo też ich utrzymywania. Są to przede wszystkim:

  • aerobik – będący często podstawą fitnessu, rozumiany jako układy ćwiczeń cardiomuscle, cooling,
  • fitness gimnastyczny – elementy tańca, gimnastyki i akrobatyki,
  • fitness sylwetkowy – dyscyplina sportowa mająca na celu uzyskanie doskonałej sylwetki,
  • inne aktywności fizyczne, na przykład bieganie, basen, gimnastyka,

Zaliczyć można również do nich zdrowy styl życia, m.in. odpowiednie odżywianie. W myśl tak szerokiej definicji fitnessu każdy może go uprawiać, choć działania pod okiem wykwalifikowanego instruktora dla osób początkujących przyniosą najlepsze efekty.

Strój fitness nie tylko dla początkujących

Do każdego rodzaju aktywności fizycznej warto mieć przygotowany odpowiedni strój. W przypadku fitness powinien on być dość uniwersalny, wygodny i niekrępujący ruchów. Ważne jest, aby ubiór pozwolił na swobodne oddychanie skóry, odprowadzanie potu, gdyż ćwiczenia bywają bardzo dynamiczne. Ważne są również dobre buty do fitnessu, które będą właściwie podpierały stopę, dając jej optymalny poziom elastyczności.

Jakie akcesoria przydadzą się do zajęć fitness?

Do typowych zajęć fitness z elementami aerobiku czy pilates mogą się przydać także inne akcesoria urozmaicające ćwiczenia, na przykład stopień – step, piłka gimnastyczna, mata do ćwiczeń czy gumy. O tego typu wyposażenie na zajęciach fitness zadba klub czy instruktor, jednak jeżeli chcesz ćwiczyć w domu, warto zaopatrzyć się w nie samemu. Bardzo przydatnym akcesorium w każdym wypadku będzie również opaska fitness, czyli prosty smartwatch monitorujący aktywność fizyczną i parametry życiowe użytkownika.

Fot. materiały prasowe

Fitness w domu czy w klubie?

Aby zajęcia fitness, czyli dynamiczne ćwiczenia mogły odnosić pożądane skutki, ważna jest ich regularność, odpowiednia intensywność dostosowana do kondycji, ale także prawidłowe wykonywanie. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć uprawianie wybranej formy fitnessu, a dotychczas aktywność fizyczna nie była Ci specjalnie bliska, warto zdecydować się na zorganizowane zajęcia. Kluby fitness obok kwestii treningów prowadzonych przez profesjonalistów potrafią zbudować odpowiedni poziom motywacji.

A może trener personalny?

Alternatywne może być skorzystanie z usług trenera personalnego, który pomoże w dostosowaniu bardziej indywidualnego planu treningowego. Może być to dobry sposób na odbywanie profesjonalnych zajęć fitness w domu. Przy współczesnych możliwościach nowych technologii, treningi czy konsultacje mogą odbywać się nawet online.

Gdzie szukać porad i rzetelnych informacji z dziedziny fitness?

Jeżeli interesuje Cię rozpoczęcie aktywności związanej z ćwiczeniami fitness, albo też chcesz zgłębić jej tajniki, sprawdź więcej artykułów na magazyn.ceneo.pl. Znajdziesz tam porady specjalistów, ciekawostki i szereg niezbędnych informacji, dzięki którym Twoje ćwiczenia będą bardziej efektywne i bezpieczne.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie