To, że spadł śnieg, nie jest wystarczającą wymówką, abyś przestała dbać o kondycję fizyczną. Każdy z nas potrzebuje się poruszać, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie i odporność (zwłaszcza, że większość obiektów sportowych zostało zamkniętych), chociaż warunki są nieco utrudnione.
Zobacz również: Joga w domu: jak zaplanować treningi?
Warto zatem rozsądnie się do tego przygotować. O czym musisz pamiętać, aby zimowy trening był bezpieczny i przyniósł jak najlepsze efekty? Podpowiadamy razem z portalem allwomenstalk.com.
Nadal możesz cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu, nawet, gdy temperatura spada. W tym trudnym czasie przyda się odrobina ruchu, która ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale i naszą psychikę.
Brak upałów może być zwodniczy, bowiem to właśnie suche, zimowe powietrze powoduje znaczne odwodnienie organizmu. Bardzo ważne, aby regularnie nawadniać ciało wodą, ziołowymi herbatami, a w szczególności rozgrzewającymi naparami.
Najlepiej zabieraj ze sobą butelkę z filtrem lub termos, aby w każdej chwili móc sięgnąć po napój.
Dni robią się coraz krótsze, a co za tym idzie, szybko robi się zupełnie ciemno. Jeśli planujesz trening na świeżym powietrzu, koniecznie weź pod uwagę, czy szlak jest dobrze oświetlony, abyś w razie czego nie zgubiła się na nim.
Bieganie w ciemności, zwłaszcza bez odblasków na ubraniach, jest bardzo niebezpieczne. To samo tyczy się oblodzonych dróg. Nie wybieraj też wysoko ośnieżonych miejsc.
Owszem, zimą również możesz przegrzać swój organizm, dlatego tak ważne jest, aby ubierać się warstwowo. W każdej chwili możesz zdjąć element stroju, albo założyć ponownie bluzę czy kurtkę.
Korzystaj z oddychających tkanin i pamiętaj o tym, aby stale regulować temperaturę.
Paraliżujący wiatr nie jest przyjemny nawet podczas spaceru. Dlatego unikaj go, wybierając na aktywność fizyczną miejsca ulokowane w otoczeniu drzew lub budynków. Tam będzie łatwiej się przed nim schować.
Nie zapominaj o czapce oraz szaliku, a także pamiętaj, że oddychanie mroźnym powietrzem stwarza zagrożenie dla płuc. Jeśli stan temperatury odczuwalnej jest niepokojący, może lepiej zrobić trening online w domu?
Bardzo ważne, aby ogrzewać swoje ciało od środka, gdy na zewnątrz panuje mróz. Ta zasada tyczy się nie tylko morsowania. Przed wyjściem wykonaj energiczną rozgrzewkę, która rozgrzeje Twoje mięśnie i stawy. Stretching zrób dopiero po powrocie do domu, aby nie uszkodzić ścięgien.
Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do zimowych treningów, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od małych kroków i sprawdzaj swoją wytrzymałość. Na początku to może być szok dla Twojego organizmu, więc uważnie go słuchaj i nie rób niczego ponad swoje siły.
Wiedz, że robisz to dla samej siebie, w swoim rytmie i ma to stanowić dla Ciebie przyjemność!
Zobacz również: Pomysły na zimowe randki w czasie pandemii. Nadal może być romantycznie