Joga w domu: jak zaplanować treningi?

Podrzucamy kilka porad, które ułatwią Ci praktykę w domowym zaciszu.
Joga w domu: jak zaplanować treningi?
fot. Carl Barcelo / Unsplash
30.11.2020

Joga to z pozoru dyscyplina skupiająca się przede wszystkim na umiejętności kontrolowania oddechu oraz głębokim rozciąganiu się. Ci, którzy poświęcili jej jednak choć trochę czasu doskonale wiedzą, że pod ideą relaksu na macie kryje się mnóstwo możliwości zarówno spokojnego i wyciszającego, jak i energetyzującego treningu.

W czasie pandemii wielu z nas musiało zrezygnować z wypadów na siłownię czy do klubu fitness, pozostając raczej przy biegach po parku, jeździe na rowerze, długich spacerach i lżejszych treningach siłowych w domu. Jeśli jeszcze nie zdecydowałaś, jak zastąpić siłownię zimą, domowe treningi jogi mogą być propozycją wartą Twojej uwagi.

Joga: trening uczący oddechu, skupienia i równowagi

Joga jest niezwykle starą, praktykowaną od wieków dyscypliną skupiającą się na budowaniu równowagi ducha i ciała. Dla fanów treningów siłowych i cardio nie będzie więc typowym wyciskaczem potów, po którym musisz natychmiast uzupełnić zapasy wody i uspokoić tętno przed powrotem do domu. Joga kryje w sobie wiele sekretów, których odkrycie może Cię zaskoczyć – potrafi pokazać możliwości Twojego ciała i umysłu w zupełnie nowym świetle, otworzyć drogę do odpoczynku połączonego z aktywnością fizyczną oraz całkowicie odciąć Cię od codziennych obowiązków i nieprzyjaznych myśli, pozostawiając miejsce na wewnętrzny spokój.

Pierwsze treningi jogi mogą wydawać się nudne, szczególnie dla osób wybierających na co dzień bardziej intensywne treningi. Nauka kolejnych asan (pozycji) oraz prawidłowego oddychania podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń jest jednak niezwykle istotna, bo celem jogi jest uruchomienie mięśni głębokich oraz ogólne wzmocnienie ciała – zadania, na które często nie znajdujemy czasu, pokonując kolejne kilometry na bieżni czy podnosząc ciężary na siłowni.

Otwarcie się na możliwości jogi jest polecane zarówno osobom aktywnym fizycznie i szukającym alternatywy dla treningów, których nie mogą wykonywać ze względu na pandemię, jak i tym którzy chcą zacząć się ruszać, ale perspektywa biegania po parku czy męczącej tabaty przed telewizorem wydaje się zbyt przytłaczająca.

Fot. materiały prasowe

Domowa joga od podstaw: gdzie zacząć?

Piękno domowych treningów jogi polega na tym, że bez względu na Twój poziom, wybrany styl i intensywność ćwiczeń nie potrzebujesz niczego prócz dobrej maty. Przydatne mogą być także bloki i pasy do jogi ułatwiające rozciąganie się, ale jako początkujący z łatwością zastąpisz je kartonem mleka czy paskiem od szlafroka.

Na początek polecamy znaleźć dobrej jakości treningi na YouTube – jogę online tworzy dziś wielu trenerów, zarówno polskich jak i zagranicznych, więc przeglądając kilka propozycji, z pewnością znajdziesz osobę, która przemówi do Ciebie lepiej, niż inni. Wśród opcji zagranicznych największą popularnością z pewnością cieszy się Yoga with Adriene – dziewczyna jest niezwykle zabawna, a przy tym potrafi zorganizować doskonały trening celujący w konkretne partie mięśni, po wyczerpującym dniu, do pracy nad oddechem, rozciągający, wzmacniający, a nawet trening na krześle, który wykonasz przed biurkiem w przerwie od pracy.

Piękno jogi polega na tym, że im dłużej trenujesz, tym więcej motywacji do treningów zdobywasz – w przeciwieństwie do typowo wysiłkowych treningów, jogę możesz potraktować jako swój sposób na odpoczynek i relaks, nie rezygnując przy tym z aktywności fizycznej. Z czasem nauczysz się też różnych asan i pozycji, co pozwoli na treningi bez potrzeby patrzenia w ekran – swój trening z łatwością zabierzesz do parku, na balkon czy w podróż do domu rodzinnego, nie martwiąc się przy tym o niezbędny sprzęt.

Fot. materiały prasowe

Znajdź motywację do ruchu

Pandemia zmusiła nas do siedzenia w domu, ale też zniechęciła do ruszania się. Z jednej strony czujemy, że mamy na to więcej czasu, z drugiej jednak nie możemy wyjść na zorganizowane zajęcia i każdy planowany w domu trening przekładamy na później.

Urok jogi polega na tym, że faktycznie możesz zrealizować trening o każdej porze dnia, wykorzystując go jako sposób na pobudzenie się do pracy z rana lub relaks po stresującym dniu. Z czasem zauważysz, że joga stanie się ważnym elementem dnia, na który wyczekujesz – przerwą, której nie zechcesz sobie odmówić na korzyść leniwego czasu na kanapie.

Brzmi ciekawie? Więcej informacji o pierwszych treningach jogi, niezbędnym sprzęcie, dostępnych stylach treningów oraz poszukiwaniu motywacji i wewnętrznego spokoju z codziennym treningiem na macie znajdziesz w nowym poradniku o praktykowaniu jogi w domu przygotowanym przez Addnature.pl.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.12.2020 14:59
Joga to świetna sprawa. Teraz jak siedzę w domu i nie tracę czasu na dojazdy do pracy oraz jak kupiłam sobie roombę, która wyręcza mnie w odkurzaniu sierści moich czworonogów, mam czas aby oddać się ćwiczeniom :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie